Flaş Haber :
Hava Durumu

​Başkan SENGEL: Efes Antik Kenti Kanal Projesinin Uygulanması Mümkün Değil

30 Mayıs 2022
0 Haber Yorum
Efes Anti Kenti’nin denizle buluşturulması için yürütülen proje ile ilgili açıklama yapan Başkan SENGEL: “ Antik Kent’e kadar kanalın gelmesi hiçbir şekilde mümkün değil.” Dedi.


 
Başkan Sengel yaptığı açılamada: ”Bu konu, Binali Yıldırım’ın 35 projesi arasında yer alıyordu. AKP iktidarının ilk kanal projelerinden biriydi. 2013 yılından beri gündemde. DSİ tarafından inşaat faaliyetleri yürütülüyor. Bu konuya bir çok noktadan değerlendirmek gerekiyor. Proje doğru bir proje mi? Jeolojik etüdü yapıldı mı? Nasıl bir anda başladı? Bu konuya ilişkin Kültür Bakanlığı ne düşünüyor? Avusturya Kazı Evi ne düşünüyor? Bu projenin detayları nerede? Tabela olarak asılan bir görseli var. Ben DSİ’den projenin detaylarını istediğimde tabelada olan görsel geldi. Fore kazıkların çakılması gerekiyor. Doğa ile uyumlu mu? Bir sürü parametre ve soru işareti var. Ama sonuç itibariyle kesinleşmiş iş. Burada bir dönem önce duran yerel yöneticinin onayladığı bir proje. Ben Odalara söyledim. İtiraz edilmesi gereken bir sürü mevzu vardı. Ama o itiraz süreleri de kaçmış. Yapacak bir şey yok. O kanal projesinin gerçekleşeceğine ve doğru olduğuna inanan da bir kesim var.

Çevresel etkiler nedeniyle biz sürekli ceza kesiyoruz. Şu anda müteahhit konkordato ilan etmiş durumda. Orası o şekilde  kaldı. Bilimsel altlığı olduğuna inanmıyorum. Bu arada oraya iki mendirek de yapılacak. Ulaştırma Bakanlığı ihaleye çıkacak. Ama daha çıkmadı. Hani kum havuzunu deşersiniz deşersiniz bırakırsınız ya. İşte öyle bir durumda. Bu kadar kıymetli bir alanda böyle bir işi yapmanın gerçekliği ve doğruluğunun olması için sütunlarının çok sağlam yerleşmiş ve temelinin olması gerekiyor. Bilimsel raporlarının olması şart. Odaların kanaatlerinin alınması lazım. Floraya olan etkisinin belirlenmesi de gerekiyor. Kuş Cenneti gibi bir yerde yaşıyoruz. Onlara olan etkisi bilinmiyor. Hepsine bakılması gerekiyor. Bunlara ilişkin hiçbir altlık yok. Başlayan bir şey var. Oradaki sorunları tahmin ediyorum CHP iktidarında Efes Selçuk Belediyesi ile birlikte el ele halledeceğiz. Bu projenin sonuna kadar gitmesi mümkün değil. Proje köprüye kadar olur. Köprüden sonrası mümkün değil olmaz. Bunu Kültür Bakanlığı bile kabul etmiyor. Müze’ye sorsanız onlar da kabul etmiyor.Bu proje üç aşamalıdır. Ağızdan Köprüye kadar olan bölüm. İkincisi mendirekler. Üçüncüsü de son aşama. Bunun devamı gelmez. Ne izni ne de başka durumu var. Antik Kent’e kadar kanalın gelmesi hiçbir şekilde mümkün değil. Doğaya aykırı. Bilime aykırı. Kültür Varlıklarını Koruma ilkelerine aykırı. Tabiat Varlıklarını Koruma ilkelerine aykırı. Zaten Küçük Menderes Antik Kentin düşünüldüğü gibi liman olmasına izin vermez. Küçük Menderes devamlı alüvyon taşımaya devam ediyor. Bir süre sonra orada kocaman kum tepeleri oluşur. Bunu engelleyemeyiz.” Dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.