Flaş Haber :
Hava Durumu

İzmir'in Çam Siyasetçisi

25 Ağustos 2021
0 Haber Yorum
İzmir'in Çam Siyasetçisi

Onu ilk tanımam CHP’nin 1999 seçimlerinde Efes Selçuk’ta, İstasyon Meydanında yaptığı ateşleyici ve etkili konuşmasıyla olmuştu.
 
O dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir’de yaptığı ön seçimden çıkarak seçilmesi muhtemel bir yerden aday olmayı başarmıştı.
 
Maalesef parti baraja takılınca vekil olamadı.
 
Ama azminden, insanlara sevdasından, parti sevgisinden hiç vazgeçmedi çünkü hep mücadele ile başarmıştı her şeyi.
 
Biliyordu vazgeçmemenin ve mücadele etmenin insanı başarıya götüreceğini.
 
Azmi ve çalışkanlığı ile 25. Dönem milletvekilliği listesinde İzmir’de yapılan ön seçimde 2. Bölgeden CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, 1.Bölgedende Musa ÇAM 1.çıkmayı başardı.

İmkanı oldukça partililerin cenazelerine ve düğünlerine katıldı, insanlarla olmak onlara dokunmak onu hep mutlu etti.

Birçok seçim de beraber çalışma fırsatımızda oldu, geceyarısına kadar tüm köyleri yorulmadan nasıl bir istek ve azimle dolaştığına, insanlara nasıl dokunduğuna şahit oldum.
 
Demokrasiden hiç ayrılmadı, parti içinde ön seçimi savunmaktan hiç vazgeçmedi.
 
İnsan odaklı siyasetin İzmir’de önde giden ismi oldu.
 
İnsanları partili partisiz ayırmadı.
 
Herkese dokunmak, sorunlarını dinlemek, yapabiliyorsa çözmek için çalıştı.
 
Vekil olamadığı halde İzmir’in tüm ilçelerini mahallelerini köylerini tabiri yerindeyse karış karış gezdi ve gezmeye devam ediyor.
 
Bayramda herkes güneye tatile giderken o pandemiye rağmen ilçelere, köylere gidiyor insanlarla sohbet edip dertlerini dinliyor.


Siyaseti bir iş olarak yapmıyor, çünkü yaşam felsefesi insan.
 
 
Gittiği yerlerde neredeyse herkesi ismiyle tanıyor.
 
 
Vatandaş da onu çok seviyor, çünkü farklı bir yapısı var.
 
 
Ülke siyasetinde ender rastlanan bir tarzı var.
 
 
 “Sadece seçim zamanı uğruyorsunuz “ diyen vatandaş, onu görünce “ hoş geldiniz Musa vekilim” diyor.
 
 
Başka partiden olduğunu söyleyip “sen nereye aday olursan sana oyumu vereceğim”  diyen birçok insan kazanmış biri.
 
 
Siyasette emekli olunmazın bir örneği…
 
 
En son Gökçealan ( Burgaz ) Jest’ istemiyor toplantısında Efes Selçuklu vatandaşlarımızın yanında oldu, onlara destek verdi.
 
 
Bu gönül insanlarının siyasetten ayrılmaması şart, ama nedense biz de bu insanları onura etme kültürü hiç yok. En büyük hatalarımızdan biri de bu olsa gerek.
 
 
Ne kadar haksızlığa uğradığını düşünsem de o hiç küsmedi, darılmadı, kaçmadı.
 
Sıralamaya konmasa dahi partili arkadaşları meclise gitsin diye var gücüyle çalıştı. Çalışmaya devam ediyor.
 
 
Yıllarca vekillik yapıp bir kere aday gösterilmedi diye partisine cephe açanlardan hiç olmadı.
 
 
Vatandaşlara attığı her telefon mesajında şahsi cep telefonu olan 0532 356 51 57 numarasını ender yazan ve yıllardır değiştirmeyen vekillerden oldu.
 
 
Siyasette örnek olan kişiler, hiçbir makamda dahi olmasa bile, insanların kalbinde her zaman hak ettiği yerde olmaya devam edecektir.
 
 
         Not 1: Yeri gelmişken önseçim kısmına da bir not düşmek gerekir… Cumhuriyet Halk Partisini diğer partilerden ayıran en büyük özellik demokrasi ve çok seslilik olmuştur. CHP’nin Kurucusu ve İlk Genel Başkanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK siyasette de çok sesliliğin olmasını hep istemiş, koşulların oluşması üzerine İsmet İNÖNÜ ve Cumhuriyet Halk Partisinin girişimleriyle çok partili bir döneme geçiş sağlanmıştı, bu bir demokratik başarıydı. Demokrasiyi Ülke çapında yayma misyonunu o yıllarda görev edinmiş ve  Demokrasiyi Ülkemizle tanıştıran Cumhuriyet Halk Patisi, Vekil Kadrolarını belirlerken, son yapılan tüzükte de yer aldığı gibi, vekil belirlemelerinde Önseçim'i öncelikli Yöntem olarak uygulamalıdır.

        No 2: Musa ÇAM’ı bilmeyen tanımayanlar için kısa bir biyografi:  “5 Ekim 1953’te İzmir’de doğdu. Buca Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü mezunu. 1971 yılında CHP'ye üye oldu, gençlik kollarında çalıştı. 1977 yılında Merkez İlçe Gençlik Kolu Başkanlığına, 1979 yılında İzmir İl Gençlik Kolu Başkanlığına seçildi. Mayıs 1979’da yapılan 24. Kurultay’da Divan Katipliği yaptı. 12 Eylül askeri darbesiyle tutuklandı ve MGK kararı ile 10 yıllık siyasi yasak kapsamında kaldı. 1987 yılında referandumla yasağı kalktı. İlki 1991’de SHP’de, ikincisi ise 1999’da CHP’de olmak üzere iki kez ön seçime girdi ve her ikisinde de ikinci sıraya seçildi. İzmir Belediyesi ve Tariş’te işçi olarak çalıştı. 1975 yılında DİSK Genel İş Sendikası işyeri temsilcisi, Şube yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1993 yılında DİSK Ege Bölge temsilciliği, 2000 yılında DİSK yönetim kurulu üyeliği ve 2002-2008 döneminde DİSK genel sekreterliği görevlerinde bulundu. TÜSES Vakfı, Sosyal Demokrasi Derneği ve DİSK Emekli-Sen Üyesidir. Çam, 2 çocuk babasıdır.”

Yazı Linki: http://www.artemishaber.com/yazaruyeyazi/-Izmirin-Cam-Siyasetcisi/555
Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Kategori Diğer Haberleri
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.