Flaş Haber :
Hava Durumu

Malezyalı cerrahlar İzmirli Türk hekimlere emanet

21 Mart 2022
0 Haber Yorum
Malezyalı cerrahlar İzmirli Türk hekimlere emanet

Malezyalı iki cerrah, devlet bursuyla İzmir’e gelerek kolorektal cerrahi konusunda uluslararası başarıları olan Prof.Dr.Aras Emre Canda ve Prof.Dr.Cem Terzi'den eğitim alıyor. Kuala Lumpur’da yaşayan Genel Cerrahi Uzmanları Dr.Shafhawi Adznan ve Dr.Hizami Tai, kapalı kalın bağırsak ameliyatları (laparoskopik kolorektal cerrahi) ve karin zarı kanserlerinin tedavisi konusunda 1 yıl boyunca öğrendiklerini döndüklerinde ülkelerinde uygulayacak.

 
“Türkiye'de cerrahi teknik çok gelişmiş”

Daha önce farklı ülkelerde de tıbbi eğitim alan Adnaz ve Tai, Türkiye’de tıbbın, özellikle de doktorların deneyim ve beceri açısından oldukça ileri noktada olduğunu söylediler. Cerrahide oldukça ileri teknolojiler kullanıldığına dikkat çeken genç cerrahlar gözlemlerini şöyle aktardı: “Ülkemizde özellikle karın zarı kanserlerinin tedavisinde uzmanlaşmış cerrahi ekipler sınırlı durumda. O nedenle biz de kolorektal cerrahi, özellikle de laparoskopik ameliyatlar ve sıcak kemoterapi (HİPEK) konusunda eğitim almak istedik. 
Prof.Dr. Cem Terzi ve Prof. Dr. Aras Emre Canda’nın bu alanda çok başarılı olduğunu bildiğimiz için kendilerine başvurduk. Ülkemizden daha önce Prof. Canda'nın yanına giderek eğitim almış meslektaşımızın yönlendirmesi üzerine gerekli yazışmaları yaptık ve izinleri aldık. Onlarla birlikte ameliyatlara gözlemci olarak katılmaktan ve deneyim edinmekten çok memnunuz. 1 yıllık eğitim sonunda ülkemize dönüp, laparoskopik kolorektal cerrahi ve karın zarı kanseri konusunda hizmet vermek istiyoruz.”

“Deneyimlerimizi paylaşmaktan mutluyuz”

Tıp camiasında “fellow” denilen bu üst ihtisas eğitim sisteminin yaygın olduğunu belirten Prof.Dr.Aras Emre Canda ise şunları söyledi: “Özellikle kolon, rektum ve anüs hastalıkları ve karın zarı kanseri (peritoneal karsinomatoz) konusunda yoğun şekilde çalıştığımız için arkadaşlarımızın çok sayıda vakayı gözlemleme fırsatı buldu. Ayrıca bizimle çalıstıkları süre içinde birisi ulusal, ikisi uluslararası olmak üzere bilimsel toplantılarda sunum yapma şansları da oldu. Ayrıca bu sürede Türkçe de öğrenmeye başladılar. Cerrahi uzmanlıklarını Dr. Tai İngiltere’de, Dr. Adznan ise Malezya'da tamamlamış çok çalışkan ve pozitif insanlar. Biz de deneyimlerimizi onlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” Dedi. 

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.