Flaş Haber :
Hava Durumu

SELÇUK TİCARET ODASI TURİZM PAYLARINI ARTIRMA TALEBİNİ GÜNDEME TAŞIYOR

17 Haziran 2019
0 Haber Yorum
SELÇUK TİCARET ODASI ÖREN YERLERİNDEN KENTE GELEN TURİZM PAYLARINI ARTIRMA TALEBİNİ GÜNDEME TAŞIYOR

İzmir Ticaret Odaları ve Borsaları Yönetim Kurullarının Ortak Toplantısı dün Torbalı Ticaret Odası’nda yapıldı. Toplantıya İzmir’in tüm odalarından başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle genel sekreterleri katıldı.
 
Toplantıda görüşülmek üzere gündem maddesi veren Selçuk Ticaret Odasını yönetim kurulu üyesi Ümit Yolcu ve Genel Sekreter Filiz Acargil temsil etti. 
 
Ören yerlerinin girişlerinden alınan payların Büyükşehir Belediyelerine bağlı olan ilçelere nüfusları doğrultusunda dağıtılmasının adaletsizliğini belirten STO Yönetim Kurulu üyesi Ümit Yolcu, İzmir ve Türkiye turizminin en önemli değerlerinin Selçuk’ta olduğunu buna rağmen  az nüfus nedeniyle bundan en az faydalanan kentin de Selçuk  olduğunu söyledi. 
 
STO Yönetim Kurulu üyesi Ümit Yolcu gündem hakkında şunları söyledi: 
 
“Bildiğiniz gibi doğası gereği turizmin ülkenin gelişmesine katkıda bulunurken, endüstri merkezleri dışında kalan bölgelerin dengeli kalkınmasına ve gelişmesine yardımcı olması beklenmektedir. Selçuk gibi üç tarafı sit bir tarafı deniz olan bir kentin endüstrileşmesi söz konusu olmadığı için gelişmesi için elinde sadece üretimi sınırlı tarım alanları ve turizm bulunmaktadır. Selçuk Efes, Meryemana Evi, St Jean Kilisesi gibi zenginliklere sahip olmasına rağmen bu zenginliklerden yeterince yararlanamamaktadır. 
 
Selçuk İzmir’in en az nüfuslu kentlerinden biri olarak 35 bin nüfusa sahiptir.  İzmir’in ve Türkiye’nin  en önemli ören yerlerinin Selçuk ilçe sınırları içinde olmasına karşın,  nüfusun az olmasından dolayı en az paya sahibiz.  Bu açıdan baktığınızda ne kadar adil olmayan bir sistem içinde olduğumuzu daha rahat görebilirsiniz. 
 
Bu yanlış sistemin acilen değiştirilmesini ve bunun için karar alıcılarla görüşülmesini önermekteyiz. Ören yerlerinden alınan paylar, ören yerinin bulunduğu kaynakta kullanılmalıdır. 
Oda Başkanımız Koray Yolcu da söz konusu önerimizi geçtiğimiz aylarda Turizm Bakanımıza bildirmiş olup, İzmir odaları olarak bununla ilgili bir çalışma yapılmasını öneriyoruz.”
Selçuk Ticaret Odası’nın önerisi toplantıda kabul görerek konunun Bakanlık nezdinde takip edilmesine karar verildi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.