Flaş Haber :
Hava Durumu

Bir İmza Çok Şeyi Değiştirebilir.

26 Nisan 2022
0 Haber Yorum
Küçük Menderes Sulak Alanı "Kuş Cenneti" Olsun

Küçük Menderes Kıyı Sulak Alanı’ndaki Gebekirse Gölü’nden kıyıdaki kumul seddesine kadar devam eden Eleman Bataklığı’nın da koruma önceliği fazladır. Bu sebeplerle 1984 yılında  1000 ha’lık alan Orman Bakanlığı tarafından “Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası” olarak ayırt edilmiştir. Fotoğrafın Üzerini Tıklayarak İmzalayabilirsiniz.....

Küçük Menderes Kıyı Sulak Alanı’nın tamamı birinci  ve ikinci derece doğal sit  koruması altındayken, 06/01/2020 tarih ve 2743 sayılı Bakanlık Oluru ile alanın önemli bir bölümünün  "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edilmesinin uygun olduğuna karar verilmiştir.
 
Selçuk’u üç yanından kuşak gibi sarıp, taşıdığı arkeolojik ve tarihi değerleri  gözü gibi koruyan doğal alanlarını her türlü yapılaşmaya açacak; Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan Meryem Ana Kilisesi ve Meryem Ana Tabiat Parkını bile kapsayan yedi poligonla ilgili, gerçekte koruyucu olmayan yeni derecelendirmeye karşı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na karşı dava açılmıştır. 

İzmir 5. İdare Mahkemesi’nce, 18.11.2021 tarihinde, dava konusu  işlemin, Sulak Alan’a ilişkin kısmının, üç poligonun  (12-5, 12-6,12-7 poligonları) Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı özellikleri değil, Nitelikli Doğal Koruma Alanı özellikleri içerdiği gerekçesiyle Bakanlık Oluru’nun iptaline karar verilmiştir.

Bu kararla Sulak Alanı koruma umudu doğmuşken, 5 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Nitelikli Doğal Koruma Alanları”nda Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan faaliyetlere;  enerji santrallerinin kurulmasına, izin veren bir yönetmelik yayınlanmıştır. 

Küçük Menderes Deltası Kıyı Sulak Alanı'nı bekleyen tehlikeler bunlarla sınırlı değildir.  2013 yılında kesinleşen yargı kararına rağmen, golf sahası, turizm tesisleri  yapılması hayalleriyle  parçalama, tarım arazisine dönüştürme ve ikinci konutlar için arsa yeri açma çabalarıyla, bu mevsimde rengarenk açan güzelim ılgınlar da dahil olmak üzere doğal bitki örtüsüyle, içindeki diğer tüm canlı unsurlarla birlikte yok edilmek üzeredir.    

Sulak Alan, doğal yaşamı olumsuz etkileyen sebeplerle eski ornitolojik zenginliğinin uzağında olsa bile, halen 99 kuş türünün yaşadığı; beslendiği, ürediği, göçtüğü  “Önemli Kuş Alanı Sınırını” içinde barındırmaktadır. 

Bu bölge, Selçuk’un değerleri listesinde, “Kuş Cenneti” olarak belirtilmiştir. Alan’ın tamamında avlanma yasağı olmadığı için, kuşlar, avcılar tarafından vurulma riski altındadır. Bu durum onların  yaşam alanlarından ürkerek uzaklaşmalarına sebep olmaktadır.  
Kuşlar… Geçmişte bu topraklarda yükselen uygarlıkların  gökyüzündeki izleri… 

Sulak Alan’ın binlerce yıldır birbirleriyle barışık yaşayan zarif sakinleri…

Her bahar, uzak diyarlardan  Selçuk’umuza gelen leyleklerin sıcak karşılayıcıları…

Dillerinden anlayabildiğimiz kadarıyla, Uluslararası Ramsar Sözleşmesi’nin de yani; Özelikle Su kuşlarının Yaşama Ortamı olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi dikkate alınmasını,  “cennet”e çevirdikleri yaşam ortamlarını  kendi bütünlüğü içinde görmemizi, kayıtlara geçirip, geleceğe olduğu gibi bırakmamızı istiyorlar. 

Kuşlar Kanatlı Uygarlık!

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.