Flaş Haber :
Hava Durumu

Tabip Odası Başkanı Kaynak'tan maske uyarısı: Pandemi bitmedi ki!

26 Nisan 2022
0 Haber Yorum
Kapalı mekanlarda maske kullanımı zorunluluğunun kaldırılması, toplu taşım ve sağlıkla ilgili yerlerde devam edecek olması yönünde açıklanan kararları değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Pandemi bitmeden, bireysel korunma mekanizmalarının başında gelen maskeden vazgeçmek doğru olmamıştır. Vatandaşlarımıza, maskeden vazgeçmemelerini tavsiye ediyoruz” dedi

Son kez toplanan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nda alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Maske takma zorunluluğu kapalı mekanlarda tamamen kaldırılırken, sağlık merkezlerinde ve toplu taşım araçlarında devam ettirilmesi gerektiği ifade edildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, bu kararı doğru bulmadıklarını, çünkü pandeminin hafif seyrediyor olsa da halen devam ettiğini, bu nedenle kararın zamanlamasının yanlış olduğunu söyledi.

VATANDAŞA TAVSİYEMİZDİR, BU KARARA RAĞMEN MASKEDEN ASLA VAZGEÇMEYİN

Kaynak, bayramda insanların daha büyük kalabalıklar oluşturacaklarını, salgının yeniden alevlenmesine sebep olabileceğini, bu nedenle, alınan karara rağmen herkesin maske, mesafe hijyen kuralına harfiyen uymaları gerektiğini ifade etti. Başkan Kaynak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Maske,mesafe ve hijyen, bu tür bulaşıcı hastalıklar ve pandemi olayında temel bireysel korunma araçlarıdır. Önümüz bayram... Bayramda insanlar hem ailelerini görmek,  bir araya gelmek, turistik amaçlarla seyahat etmek ister. Otobüsleri, trenleri, uçakları dolduracaklar. Restoranlar, alışveriş merkezlerinde daha fazla kalabalıklar oluşacak. Şu anda pandemi aslında tümüyle ortadan kalkmadı. Yine 20-30 insanımız vefat ediyor. Hasta sayısıyla ilgili bir fikrimiz yok. Çünkü test sayıları çok düşürüldü. Neredeyse test, kendinden şüphelenen insanların başvurduğu bir yöntem haline geldi.”

COVİD SONRASI HASTALIKLARDA CİDDİ ARTIŞLAR SÖZ KONUSU

Hastalığın azalmış, daha hafif seyrediyor olmasının, maskeyi hayatımızdan çıkarmamız için yeterli bir sebep olmadığının altını çizen Başkan Kaynak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evet; hastalık azalmış olabilir, daha hafif seyrediyor olabilir ancak bu durum bize covid sonrası hastalıklar açısından bir avantaj sağlamıyor. Post covid hastalıklar dediğimiz covid sonrası hastalıkların epidemiyolojik verileri mevcut değil. Ama sahada sık olarak kalp krizleri, karaciğer yetmezlikleri, inme dediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz, damarsal ve sinir sistemini etkileyen sorunlarla karşılaşıyoruz. Bunlar aslında covid ile bire bir irtibatlandırmak mümkün olmasa bile bunların sıklıklarındaki artışın olağan dışı bir artış olması düşündürücüdür.  Ölümler azaldı, o konudaki hassasiyetimiz azaldı, ilgimiz düştü demek, doğru bir şey değil. Hastalık hafif seyrediyor demek de doğru bir şey değil. Hastalık hafif geçiyor olsa bile covid sonrası hastalıklarda inanılmaz bir artış söz konusu. Bayram dönemi gibi insanların çok hareketlendiği ve çokça bir araya geldiği, kapalı mekanlarda veya toplu taşım araçlarında bir arada bulundukları dönemlerde hiçbir şekilde bu bireysel korunma mekanizmalarını terk etmemek gerekiyor. Bu nedenle biz, bireysel korunma araçlarının halkımızın terk etmemesini tavsiye ediyoruz. Asla maskeyi bırakmayın, diyoruz.”

BAYRAMDA YOĞUN KALABALIKLAR OLUŞACAK, BU RİSKTİR

Vakaların, 1000’in altına inmesi durumunda sağlık merkezlerinde ve toplu taşım araçlarında da maske kullanma zorunluluğunun kalkacağı bilgisini de değerlendiren İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Vakaların 1000’in altına düşmesi ne anlam ifade edecek ki? Öyle bir durum için epidemiyolojik bir araştırma gerektirir. Yüksek sayıda test yapılması gerekiyor. Şu anda test sayısı yeterli değil. İnsanların, birbirlerini uyarması, maskelerin takılması gerekiyor. Kamu kurumlarında, insanların yoğun olduğu yerlerde maskenin tamamen kaldırılmış olmasının sakıncaları olacaktır. Önümüz bayram. Bayramda aile ziyaretleri, tatiller, eğlenceler olacak. Bayramdan sonra böyle bir karar alınsa daha mı iyi olurdu? Değişen bir şey olmazdı, düşüncelerimiz değişmezdi. Böyle bir kararı almak için pandeminin bitmiş olması gerekirdi. Pandemi bitmedi ki, maskeleri atalım. Tekrar söylüyorum; vatandaşlarımız maske gibi bireysel korunma mekanizmalarından asla ve asla vazgeçmemeli” diye konuştu.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.