Flaş Haber :
Hava Durumu

"Başöğretmen Cemal Özkaynak Selçuk Anı Evi" Hakkında Ayhan Özkaynak’tan Açıklama

20 Aralık 2022
0 Haber Yorum
Efes Selçuk’un sevilen simalarından Şükrü Özkaynak’ın vefatı sonrası Oğlu Ayhan Özkaynak’tan açıklama geldi.

Ayhan Özkaynak Yaptığı Açıklamada: “2011 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen tarihe saygı yerel koruma ödülleri çerçevesinde, "Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı Ödülü"nü, "Başöğretmen Cemal Özkaynak Selçuk Anı Evi" olarak alan, Selçuk’un Başöğretmeni dedem Cemal Özkaynak’a ait evi; babam Şükrü Özkaynak'ın vefatı sonrası dedem ve babaannemin yaşadıkları dönemde olduğu gibi aynı şekilde korumaya devam edeceğim.
 
Ayrıca, babamın yıllardır bin bir emekle bir araya getirdiği, yüzlerce fotoğraftan oluşan "Efes Selçuk İnsanları Fotoğraf Koleksiyonu “nu, Selçuk Belediyesi Selçuk Efes Kent Belleğine bağışlayarak tüm Selçukluların hizmetine ve beğenilerine sunmuş bulunuyorum.
 
Bu bağlamda bana desteklerini esirgemeyen sevgili dostum Efes Selçuk Belediye Başkanı Sayın Filiz Ceritoğlu Sengel'e ve Selçuk Efes Kent Belleği personeline teşekkür ve saygılarımı sunarım.” Dedi.


 
Mehmet Cemal ÖZKAYNAK Kimdir?

Başöğretmen Mehmet Cemal Özkaynak ya da bilinen adıyla “Cemal Hoca” 1907 yılında Kastamonu’nun şirin ilçesi Safranbolu’da doğdu.

Babası İbrahim Hilmi Efendi Safranbolu İnhisar İdaresi’nde (TEKEL) görevlidir. Tabi o dönemlerde Teklif-i Milliye Emirleri’nin uygulanmasıyla Kurtuluş Savaşı mücadelesine aktif katkıları olmuş biridir.

Cemal Özkaynak, Osmanlı Devleti’nin son; Türkiye Cumhuriyeti’nin ise ilk dönemlerine denk gelen eğitiminin ardından öğretmen olmuştur. İlk görev yeri Şanlıurfa’nın Siverek ilçesidir.

Cemal Özkaynak’ın fikir dünyasının gelişiminde Namık Kemal’in eserleri ve kişiliğinin önemli yeri olmuştur. Yeni kurulan bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti, Cemal Özkaynak ve onun gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk öğretmenlerinin diktiği tohumlarla kök salmış ve gelişmiştir.

Bir topluluğu millet yapan temel değerlerin başında gelen Milliyetçilik ve Halkçılık ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olmasının temelinde, yine Hürriyet Şairi Namık Kemal’in etkisi vardır. Cemal Özkaynak’ın İstanbul sevgisini onun Yahya Kemal Beyatlı ve Tevfik Fikret’ in eserlerine ilgisinden anlamak mümkündür. Türk Edebiyatı’nda önemli bir yeri olan hicivde de Neyzen Tevfik’in eserleriyle ilgilidir.

Cemal Özkaynak 1927 yılında Selçuk’a Başöğretmen olarak atanmıştır. Bayındır ve Torbalı’da da bir dönem öğretmenlik yapmıştır. Selçuk’ta Şirinceli Şükrü Akgün’ün kızı Muzaffer Hanım’la evlenmiştir. İlk oğlu Haluk Namık Özkaynak ikinci Oğlu İbrahim Şükrü Özkaynak’ tır. (Belki de ilk oğlunun yurtdışında yaşayacağını tahmin ederek ona Tevfik Fikret’in oğlu Haluk’un adını vermiştir.)

Cemal Özkaynak’ın öğretmenliğinin ilk birkaç yılında henüz Harf Devrimi yapılmamıştı. 1 Kasım 1928’de Latin asıllı Türk Alfabesi’nin kabulü ile Cemal Özkaynak Latin asıllı Türk alfabesini hem Türkiye’de hem de Selçuk’ta ilk öğreten öğretmenler arasında yer aldı. Bu vesileyle çeşitli sivil toplum kuruluşlarından ödüller aldı. Sağlığında bir parka adı verildi.

40 yıllık öğretmenlik hayatı ve emekliliğinde çevresinde sevilen ve sayılan biri olmuştur. Selçuk’ta üç kuşak onun öğrencisi olarak yetişmiştir. Emekli olduktan sonra da eğitim faaliyetlerinin içinde yer almış; Türk Dili ve Edebiyatı üzerine birçok konferans vermiştir. Cemal Özkaynak ileri düzeyde Osmanlıca bilgisine sahipti. Ancak, kullandığı yalın dille çevresinde sohbeti sevilen bir olmuştur. Cemal Özkaynak 31 Aralık 1994 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Yaşadığı ev; oğulları Haluk ve Şükrü Özkaynak tarafından müze olarak korunmaktadır.

Tek torunu Ayhan Özkaynak da Cemal Özkaynak gibi eğitimcidir.


 
Şükrü ÖZKAYNAK Kimdir?1948 yılında Selçuk’ta Doğan Şükrü ÖZKAYNAK emekli ve bir çocuk babasıdır. 2000-2010 döneminde ADD Selçuk Şubesi Başkanlığı görevinde bulundu.Selçuk Efes Spor Kulübü’nde ve Selçuk Ticaret Odası’nda yöneticilik yaptı. Selçuk’ta yaşayan ve bir zamanlarlar Selçuk’ta yaşamış kişilerden topladığı fotoğraflar ile koleksiyonerlik yapan Şükrü ÖZKAYNAK aynı zamanda amatör olarak ahşap ve çinin tasarımı ile ilgileniyor.

Şükrü ÖZKAYNAK Latin alfabesini uygulayan ilk öğretmenlerden Cemal ÖZKAYNAK’ın oğludur. Cemal Özkaynak 40 yıllık öğretmenlik hayatı ve emekliliğinde çevresinde sevilen ve sayılan biri olup Selçuk’un ilk Başöğretmeni idi. Selçuk’ta üç kuşak onun öğrencisi olarak yetişmiştir. Emekli olduktan sonrada eğitim faaliyetlerinin içinde yer almış; Türk Dili ve Edebiyatı üzerine bir çok konferans vermiştir. Cemal ÖZKAYNAK ileri düzeyde Osmanlıca bilgisine sahipti. Ancak, kullandığı yalın dille çevresinde sohbeti sevilen bir insandı.

 
2001 yılında Selçuk’un unutulan tarihini gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarına başlanan Başöğretmen Cemal ÖZKAYNAK Anı Evi’nin kurucusu Şükrü ÖZKAYNAK,2011 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen “Tarihe saygı yerel koruma ödülleri kapsamında”   Tarihi Çevre ve kültür varlıklarını koruma dalında katkı Ödülü”  kazandı.Başöğretmen Cemal Özkaynak Anı Evi’nde Selçuk’ta yaşamış İnsanların portreleri, Selçuk’ta yaşanmış önemli anların fotoğrafları ve Selçuklu insanların kullandığı değerli hatıralar sergilenmektedir.

Koleksiyoner Şükrü ÖZKAYNAK’ın sergiyi açmaktaki amacı; Eskileri hatırlatmak, kısıtlı imkanlarla güzel organizasyonlar yapılan eski bayramlar ile çok güzel imkanlarla yapılamayan şu anki bayramlar arasındaki farkı göstermektir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.