YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > YEREL

Filiz Cerioğlu Sengel: Kadını vitrinden alın, siyasete katın!
02 Ekim 2019
İzmir İş Kadınları Derneği(İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi “Sosyal İçerme ve Çeşitlilik” Çalıştayı devam ediyor. Çalıştayın ilk gününde İş yaşamında Toplumsal cinsiyet Eşitliği ve WEP Panel’ine konuşmacı olarak katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kadınların toplumsal yapı içerisindeki yerine, kendinden örnek vererek çarpıcı yorumlar yaptı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Didar DEMİRCİ - Kordon Otel’de gerçekleşen çalıştayda ‘İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında İş yaşamında Toplumsal cinsiyet Eşitliği ve WEP Paneli düzenlendi. Panelde konuşmacı olarak katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Kadın ve erkek diye başlayan cümlelerden genel itibariyle -Oğuz Atay’ın da böyle başlayan cümlesi vardı- pek haz etmiyorum. Daha çok kadın olmaktan öte, önce insan olmayı; sonra kadın, sonra anne, sonra hukukçu ve şimdi yeni bir sıfat belediye başkanı olmayı kabul ediyorum. Yoksa geri kalan bütün sıfatların hepsi gidecek” diyerek konuşmasına başladı.

Panele gelirken çok keyif aldığını belirten Başkan Sengel, salona girdiği andan itibaren izlenimlerini yansıtarak, Belediye Başkanı olmanın çok erkekçe bir iş olduğuna alıştırıldığımızı ama bunun öyle olmadığını şu sözlerle ifade etti:

“Şimdi buraya gelir gelmez ilk şöyle bir şey oldu. Salona girdim, merhaba dedim. Dedikten sonra belediye başkanı olarak takdim edildiğimde herkes şöyle bir ilkindi gerçekten belediye başkanı mı diye. Evet, genel itibariyle böyle göründüğü zaman çok belediye başkanı ya da siyasetin içerisinde olan bir kadın gibi görünmüyorum efendim. Bunun için özür dilerim! Çünkü çok kadın çok erkek bir iş olduğuna alıştırıldınız. Çünkü çok yaşı geçmiş kişilerin siyasetin içinde olmaya alıştırıldınız. Bu yüzden çok özür diliyorum. Ama ben, evet bir ilçenin belediye başkanıyım ve sizleri bu konuda şaşırtmaya da devam edeceğim. Bizler fırsat verdiğimiz ve önünü açtığımız sürece birçok genç kadında şaşırtmaya devam edecek.”

Kadınların iş hayatındaki statüsünün güçlendirilmesi adına, panele iş yaşantısında başarı elde etmiş saygın kadın bireylerden, bu noktaya nasıl gelindiği ve kadınlarının nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda kendi hayat hikayelerinden birer örnek vermeleri istendi. Bunun üstüne Başkan Sengel, “Siyasette kadın olmak ve benim deneyimlerim… Herhalde burada bir başlarına zaten siyasetçi olduktan sonra da günlerce filan anlatırım. Aday adaylığından mı başlayayım yoksa 2009’da ilk siyasete dahil olduğumdan mı başlayayım mı diye. Ancak şöyle her mikrofonu eline alan bu siyasetçi de olabilir ya da bu başka bir meslek grubundan da olabilir. Her seferinde şöyle der: kadınlar, kadınlar olmadan işte bu memleket kurtulmazdı. Kadınlarımız olduğu için siyasi partiler, kadın kollarında kadınlarımız çalıştığı için şu anda biz burada bu mevkilerdeyiz derler. Ancak, kadınları vitrinde tutmayı tercih ederler. Yani bir idare değil, idare edilebilecek pozisyonda tutmak her zaman çok daha basittir. Bunu aşmaya çalışmak gerekiyor ama çok kolay mı? Hayır, değil. Bakıyorsunuz 600 tane milletvekilinin olduğu parlamentoda 104 tane kadın var. 1930 da ilk defa seçme hakkı verilmiş o da belediye de 1934 de seçme ve seçilme hakkı anayasal hak olarak bizlere verilmiş ve baktığınız zaman şu anda bir AB projesi içerisindeyiz ve Avrupa’daki birçok ülkeden çok çok daha öncesinde verilmiş haklardan ve hala daha kadınların siyasetteki ve aynı zamanda iş hayatındaki ya da toplumsal cinsiyet eşitliği ya da eşitsizliği konularından bahsediyor olmak açıkçası utanç verici” dedi.“SİYASETTE KADIN OLMAKTAN ZİYADE SİYASETE KADINI NASIL DAHİL EDEBİLİRİZ?”
Siyasette kadın olmaktan ziyade, siyasete kadınları nasıl dahil edebilirizi konuşmak gerektiğine değinen Başkan Sengel, bunun eğitimden geçtiğine vurgu yaptı. Eğitim sisteminin de bu konuda çok yeterli olmadığını düşünen Başkan Sengel, “Eğitim Sisteminin de olduğu gibi değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyim” dedi. Sengel, konuyla ilgili konuşmalarına şu şekilde devam etti:

“18 yaşın altındaki herkes çocuksa, 18 yaşına kadar zorunlu eğitim olmalı. Bu zorunlu eğitim genellikle kırsal kesimlerde, her zaman kapı kapı dolaşılarak gerçekten o çocuklar okula gönderiliyor mu, gönderilmiyor mu diye tespit edilmesi gerekiyor. Eğer gönderilmiyorsa bu konuda cezai işlem başlatılması gerekiyor. Eğitimi zorunlu hale getirmezsek ve o insanları cezai muadiyelerle karşılaştırmazsak bundan 3 yıl önce de görüyorduk, ara arada görüyoruz… İşte ‘bebe’ denilebilecek 7- 8 yaşlarındaki kırmızı kurdelesi beline kuşatılmış kocaman adamların elinden tutmak zorunda kalan o çocuk gelinleri görmek zorunda kalacağız. O yüzden bütün devlet kamu kurum ve kuruluşların eğitim konusunda zorunluluğu ve bu zorunluluktan sonra buna nasıl dikkat edilebileceğiyle ilgili bir şey yapmaları gerekiyor.”


TÜM BUNLARDA ÇOK GEÇ KALINDI
Bu sistemin düzelmesi konusunda çok geç kalındığını belirten Başkan Sengel, “O yüzden biz de 21. yüzyılda bunlardan bahsediyoruz. Kadın-erkek diye bununla ilgili tartışmaları yaşıyoruz. Evet, eğitim bu noktada çok önemli ama daha sonrasında kadının sosyalleşmesi gerekiyor. Kültürel olarak da kendini ifade edebiliyor olması gerekiyor. Özgüveninin yükselmesi gerekiyor kadının. Eğitim bunları tetikleyen bir unsur” dedi. Başkan Sengel, kadının siyasete dahil olması ve iş hayatına girmesinin hepsinin namına zor olduğunu vurgulayarak, “İş hayatında en son toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili yapılmış olan araştırmada bile çıkıyor. Türkiye’de en son yapılan araştırmada kadın ve erkek aynı işi yapıyorlar aynı pozisyonda çalışıyorlar ama kadına 1 dolar düşüyorsa, erkeğe 2.57 dolar düşüyor. Yani bu bile kendi başına çelişkilere neden olan bir şey olduğunu düşünüyorum. Öte yandan kadının siyasete dahil olması çok kolay değil. Evet, Filiz Ceritoğlu Sengel, 38 yaşında belediye başkanı oldu ama belki de Filiz Ceritoğlu Sengel’de 2009 da bir vitrin olarak getirildi ve sadece şaşırttı. Böyle bir durum olmuş olma olasılığı da çok yüksek” ifadelerine yer verdi.SİYASİ HAYATTA ‘KADIN’
Kadının diğer meslek dallarında yerini koruması ve hakkını almasını çok zor olduğuna değinen Başkan Sengel, tüm bunların yanı sıra siyasi hayattın kadın için daha da zorlayıcı olduğunu belirtti. Başkan Sengel, bu gerekçesini de şu şekilde açıkladı:

“Bakıyorsunuz sıralamada meclis üyesinde kontejyandayım ve tek kadınım geri kalan kadınların da kota noktasında 12. 13. sıralarda ve seçilemeyecek sıralarda olduğunu görüyorsunuz. Yani beni oraya getirirkenki düşüncelerinde bu kız yarın öbür gün belediye başkanı olur diye getirilmemiş olma olasılığım yüksek. Şimdi daha sonra bu işlerin içerisine kendini ifade etmek hayallerini gerçekleştirmek ile ilgili bir durum. Kadınlar zaten genetik alt yapılarıyla ilgili ister istemez yönetici olarak doğuyorlar. Evde adamı idare ediyoruz. Çocuk doğuyor, çocuğu idare ediyoruz. E yani hiçbir şey yapmasanız bile bir yandan çorba yapacağım diye annenize tarif sorup yemeği yapamaya çalışırken diğer yandan da çocuğun ağlamasıyla onu susturmak için emziği veriyoruz. Yani bu her kulun yapabileceği bir iş değil tam olarak ahtapot gibi yaşıyoruz aslında… O yüzden de siyasette ahtapotluk sisteminin devam ettiği bir nokta. Çünkü aynı anda birden fazla şeyi düşünmeniz gerekiyor ama dediğim gibi kadını sokağa çıkaramadığımız sürece evdeki adamın önüne koyacağı yemeği düşündüğü sürece, çocuk okuldan geldiğinde ne yapacak diye sorduğumuz sürece, eşin seni desteklemediği sürece siyasette var olmak çok da kolay değil. Çünkü gece yarılarına kadar süren toplantılar, yemek davetleri ve genel itibariyle daha fazla erkek hegemonyasının olduğu bir yerde bir kadın olarak o davetlere icabet etmek ve sana güvenen arkanda duran bir eşinin olması muhakkak. Gene bir de benim gibi şanslıysanız ve anne babanız da yanınızdaysa 7 buçuk yaşındaki çocuğu onlara teslim edip sokağa çıkabiliyorsunuz. Aksi takdirde çok zor oluyor.”


EŞİTSİZLİK DOĞUMDAN İTİBAREN BAŞLIYOR
Farklı mecralarda oturup konuşmuş biri olduğunu belirten Başkan Sengel, nice kadınların ilkokul mezunu dahi olsalar, konuştukları zaman sizlere ülkenin geleceği hakkında ve kendi yaptığı iş hakkında önemli noktalara değinerek farklı bakış açısı sunduğunu ve bu duruma şaşıp kaldığını belirterek, eşitsizliğin doğumdan itibaren başladığına değindi. Başkan Sengel, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi:
“Konu eşitsizlikse, eşitsizliğin kadın noktasında doğumdan itibaren başladığını düşünüyorum. Ne zaman doğan çocuğun eline kızsa bebeği, erkeğin eline de tabancayı ya da arabayı teslim ediyoruz… Erkeğe diyoruz ki senin mekanik zekan daha gelişmiş, kadına diyoruz ki senin de duygusal zekan… İşte o zaman başlıyoruz o ayrıma!”

İŞE KIRSALDA BAŞLAMAK LAZIM
Büyükşehirlerde bu ayrımı çok fazla fark etmediğimizi belirten Başkan Sengel, ciddi anlamda bu eşitsizliği önlemenin yegane şartının, kırsala gidip orada uygulamaktan geçtiğini vurguladı. Bu noktada birleşmek ve bir arada olmanın çok önemli olduğuna değinen Sengel, “SEKGEMDER derneğini kurdum, Sürekli Eğitim ve Kişisel Gelişimi Destekleme Derneğin… 2009 yılında arkadaşlarımla birlikte ve 10 yıl boyunca belediye başkanı olana kadar da devam ettim. Derneğimizin tüzüğünde şu yazar: Toplumsal olarak engelli kabul edilen herkese hitap edilebilecek bir dernek. Nedir bu? Engelliler, ne yazık ki toplumsal engellidir. Kadınlar, ne yazık ki toplumsal engellidir ve dışlanmış azınlık vatandaşlardır. Bunlar roman vatandaşlar ve vesaire dahil olmak üzere. Gençler, eğitimlidir ama ne yazık ki iş bulamazlar ve kendilerini geliştirecek ortam bulamazlar hele ki bizim gibi küçük ilçedeyse daha da fazla onlar ve de çocuklar olarak değerlendirdiğimiz ve özellikle tüzüğümüze yazdığımız, bu derneğin yönetim kurulu üyesi sadece kadın olabilir dedik ve sadece kadınlar olarak bu işin içine girdik. Birleşmek, bir arada olmak ve birbirimizin haklarını savunmak durumundayız. Başka türlü hiç kimse bizim hakkımızı savunmuyor” dedi.

Kaynak: https://www.oncusehir.com/filiz-cerioglu-sengel-kadini-vitrinden-alin-siyasete-katin/54499/


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL Haberleri

Başlık Tarih
 
EFESLİMKART İLE EKONOMİ CANLANACAK, YÜZLER GÜLECEK14 Ekim 2019
Soyer Belediye Başkanları ile Bir Araya Geldi.14 Ekim 2019
Soyer ve Sengel Dünya Miras Yolunda Pedal Çevirdi.14 Ekim 2019
Efes Selçuk'ta Engelleri Aştı...14 Ekim 2019
​“FİLİZ İLE 5 HEDEF 50 PROJE YOLUNDA 6 AY”12 Ekim 2019
10 EKİM 2015 TARİHİNDE YAŞANAN ANKARA KATLİAMININ 4. YILI SELÇUK’TA ANILDI.11 Ekim 2019
Başkan Sengel'den 'Gönül Dağı Kardeşlik Bağı' projesi07 Ekim 2019
İŞ BANKASI’NDAN STO ÜYELERİNE 6 AYA KADAR ÖDEMESİZ DÖNEMLİ TİCARİ DESTEK KREDİSİ03 Ekim 2019
Ardahan Kültür Sanat Günleri’ne İzmir çıkarması03 Ekim 2019
Kadınlara hakaret eden okul müdürü açığa alındı03 Ekim 2019
Selçuk Efes'te Köy Akademisi deneyimi: Köy çocuklarını sanat ile buluşturacaklar03 Ekim 2019
EYT İZMİR DERNEĞİ AÇILDI29 Eylül 2019
Gelin Kardeş Olalım" projesine Selçuk'tan Destek26 Eylül 2019
BAŞKAN SENGEL'DEN GENÇLERE AÇIK MESAJ25 Eylül 2019
Kuşadası'nda Yol Çöktü25 Eylül 2019
Selçuk Efes'te İlkkez Gerçekleşti.24 Eylül 2019
EFES SELÇUK SALKIM HANIM’I ŞEREFLENDİRDİ23 Eylül 2019
Selçuk'ta Kuvvetli Yağış Bekleniyor23 Eylül 2019
​ŞEREFİNE SALKIM HANIM SİZLERİ BEKLİYOR20 Eylül 2019
Efes Selçuklular lösemili çocuklara gülmeyi bağışlayacaklar15 Eylül 2019
Selçuk'ta Yarın Yağışlı Bir Hava Bekleniyor12 Eylül 2019
Selçuk Belediyesi ÇED sürecini başlattı12 Eylül 2019
EFEST, MUHTEŞEM FİNALLE SONA ERDİ11 Eylül 2019
​EFES SELÇUK’UN KURTULUŞU TÖRENLE KUTLANDI08 Eylül 2019
EFEST TÜM COŞKUSUYLA DEVAM EDİYOR08 Eylül 2019
Kılıçdaroğlu'na Aydın'da çirkin saldırı!08 Eylül 2019
​ENGELSİZ GEZİ PARKI TÖRENLE AÇILDI 07 Eylül 2019
Soyer'le buluşan İmamoğlu: İzmir'deyim, coşmak istiyorum06 Eylül 2019
EFES SELÇUK BELEDİYE MECLİSİ’NDEN EĞİTİME DESTEK06 Eylül 2019
Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Önemli Açıklamalarda Bulundu05 Eylül 2019
CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU Selçuk'a Gelecek05 Eylül 2019
Cem Adrian Efest'te eğitim için söyleyecek05 Eylül 2019
Başkan Sengel'in çağrısını Sertel meclise taşıdı05 Eylül 2019
AK Partili Selçuk eski belediye başkanı Zeynel Bakıcı dava açtı04 Eylül 2019
Selçuk'ta toplu balık ölümlerinin araştırılması için gölden ve balıklardan numune alındı.04 Eylül 2019
​GAZİ KAFE'NİN BAHÇESİNDE ENGELSİZ GEZİ PARKI AÇILIYOR04 Eylül 2019
Selçuklu Girişimcilerden Nar Ekşisi Projesi 03 Eylül 2019
İzmir'e 'pamuk eller cebe' çağrısı: Konsere gelin, yangın uçağını alalım!03 Eylül 2019
SELÇUK BELEDİYESİNDEN EĞİTİME DESTEK03 Eylül 2019
Selçuk’ta yetiştirilen ejder meyvesi ihracat bandına giriyor02 Eylül 2019
BAŞKAN SENGEL YANAN ORMANLAR İÇİN EFEMÇUKURU’NDA31 Ağustos 2019
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI EFES SELÇUK’TA TÖRENLE KUTLANDI 30 Ağustos 2019
İLHAM VEREN KENT EFES SELÇUK EFEST'E HAZIR... 29 Ağustos 2019
ENGELSİZ KAMP NEŞE İÇİNDE GEÇTİ28 Ağustos 2019
KESK SELÇUK'TA GREV DEDİ.27 Ağustos 2019
SUNAY AKIN CUMHURİYETE GİDEN YOLU ANLATTI27 Ağustos 2019
Selçuk'ta Kaçak Kazıya Suçüstü26 Ağustos 2019
Selçuk'ta Sahte Şarap Operasyonu25 Ağustos 2019
Selçuk'ta Doğaseverlerin duyarlılığı yaralı caretta caretta'yı kurtardı25 Ağustos 2019
Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Yazdı: "Kadındır Efes Selçuk..."24 Ağustos 2019
Kıyı Ege Belediyeler Birliği’nden açıklama: Doğa ananın çığlığı artık duyulmalı23 Ağustos 2019
EFES SELÇUK KARİKATÜR VE MİZAHLA BULUŞTU22 Ağustos 2019
Suyu Şifalı Olduğuna İnanılan Meryem Ana Evi Hakkında Bilinmeyenler.22 Ağustos 2019
NE YAPARSAK YAPALIM ENGELSİZ YAPALIM21 Ağustos 2019
Soyer kampanyayı duyurdu: İzmir küllerinden doğacak21 Ağustos 2019
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Hayat Boyu Öğrenme Toplantısı Yapıldı21 Ağustos 2019
Yangın yerinden bomba iddialar: Araçların mazotu yok, koordinasyon hiç yok!20 Ağustos 2019
"Kuşadası Körfezi'nde 6 dolayında deprem beklentisi var" 20 Ağustos 2019
Selçuk'taki Market cinayetinde tek ipucu yok!20 Ağustos 2019
Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz: Ağaçlandırma için çalışmalarımız olacak20 Ağustos 2019
Meryemana Evi’nde ayin düzenlendi19 Ağustos 2019
Efes Selçuk'ta Yaz Festivalleri Ara Vermeden Devam Ediyor.18 Ağustos 2019
Efes Selçuk'ta Hayko Cepkin'den Muhteşem şov18 Ağustos 2019
EFES SELÇUK FESTİVALLER ŞEHRI OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYOR17 Ağustos 2019
Kuşadası'na 3 bin 100 turist geldi15 Ağustos 2019
Selçuk'ta ve Çeşme'de 58 kaçak göçmen yakalandı15 Ağustos 2019
TEMİZ TOPLUM TEMİZ EFES SELÇUK İÇİN KOLLARI SIVADILAR10 Ağustos 2019
Lider’in 7 ilkesini belediyeye ilk asan Başkan Sengel oldu!09 Ağustos 2019
CHP'li Arslan müze ve örenyerleriyle ilgili meclise kanun teklifi sundu08 Ağustos 2019
Ege Denizi sallanmaya devam ediyor!08 Ağustos 2019
İzmir'de korkutan deprem08 Ağustos 2019
İzmir Selçuk’ta jeotermal kaynak aranacak08 Ağustos 2019
EFES SELÇUK BELEDİYESİ’NDEN BAYRAM TEMİZLİĞİ08 Ağustos 2019
BAŞKAN SENGEL, LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA UMUT OLDU07 Ağustos 2019
Selçuk'ta Belediye Başkanı annesinden esinlendi, kadınların hayatını kolaylaştırdı!04 Ağustos 2019
ŞİRİNCE VE SELÇUK İÇİN TEHLİKE DEVAM EDİYOR03 Ağustos 2019
'BU BİR BİRLİKTE KAZANIMDIR'03 Ağustos 2019
İZMİR’DEKİ İLÇE TİCARET ODALARINDAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER’E ZİYARET02 Ağustos 2019
Soyer :" Filiz Başkan’ın yanındayım!"02 Ağustos 2019
GEZGİN FEST İZMİR EFES SELÇUK’TA02 Ağustos 2019
SENGEL:"ŞİRİNCE’DE MERMER OCAĞINA GEÇİT YOK!"02 Ağustos 2019
Selçuk Gökçealan Mahallesi'nde halk toplantısı yapıldı01 Ağustos 2019
CHP Selçuk İlçe Başkanlığından Açıklama31 Temmuz 2019
Tarım ve turizm tehdit altında: Şirince toz duman!31 Temmuz 2019
Şimdide Sıra Şirince de Mi ?31 Temmuz 2019
FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL"BİZİ ÇOK ÇALIŞMAK KURTARIR"30 Temmuz 2019
Filiz Ceritoğlu Sengel Kendi ve Kurumu adına Yapılan Asılsız Haberlere Tepki Verdi.30 Temmuz 2019
EFES SELÇUK’UN SEVİLEN İSMİ HAYATINI KAYBETTİ30 Temmuz 2019
SELÇUK TİCARET ODASINDAN YENİ NESİL TURİZM PORTALI 30 Temmuz 2019
Selçuk’taki uyuşturucu operasyonunda 1 tutuklama24 Temmuz 2019
İZMİR YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSU SELÇUK TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİ24 Temmuz 2019
​YUNANİSTAN BAŞKONSOLOSUNDAN BAŞKAN SENGEL’E ZİYARET24 Temmuz 2019
DSİ'den boğulma vakalarına karşı uyarı23 Temmuz 2019
GELECEĞİN ŞEHİR PLANCILARI PAMUCAK’TA BULUŞTU23 Temmuz 2019
Selçuklu Hemşehrimiz Ömer Çam'dan Bir Başarı Daha22 Temmuz 2019
Baskan Sengel'den 100 güne özel video21 Temmuz 2019
İzmirli Bilim İnsanı Osman Kibar Sağlık Adına Çok Önemli Açıklamalarda Bulundu19 Temmuz 2019
Efes antik kenti, Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi, 60 TL’den 72 TL’ye çıktı.18 Temmuz 2019
SELÇUK EFES’TE KOOPERATİFLEŞME ATAĞI17 Temmuz 2019
18 Temmuz'da Selçuk'ta Hangi Mahallede, Kaç Saat Sular Yok?17 Temmuz 2019
Selçuk 'Efes'ten pay alamıyor16 Temmuz 2019
SELÇUK’TA TURİZM BELEDİYE VE SEKTÖRDEKİ PAYDAŞLARIN ENTEGRASYONU İLE GELİŞECEK 15 Temmuz 2019
Torbalıya Şehit Ateşi Düştü.15 Temmuz 2019
KÖY AKADEMİLERİ SELÇUK EFES’TE FİLİZLENDİ13 Temmuz 2019
Sengel Hayırlı olsun dedi.13 Temmuz 2019
Başkan Sengel, görevi en gence bıraktı12 Temmuz 2019
Toki Selçuk Kuara Sonuçları Belli Oldu.12 Temmuz 2019
SELBİM İLE BELEDİYE SİZLERE DAHA YAKIN11 Temmuz 2019
Efes Antik Kenti hakkında bilmeniz gerekenler11 Temmuz 2019
Selçuk’un borcu 7 milyon daha arttı!10 Temmuz 2019
Selçuk-Ortaklar Tüneline 1 milyonluk ödenek 10 Temmuz 2019
Selçuk Efess Muhteşem bir Festivale Daha Ev Sahipliği Yapacak09 Temmuz 2019
Harekat başladı EYT’liler, akın akın kayıt olmaya koşuyor! İşte irtibat numaraları.09 Temmuz 2019
Metropolis’e destek09 Temmuz 2019
Büyükşehir'den toplu ulaşımda iki müjde09 Temmuz 2019
O İki İlçede Seçimler Yenilenecek08 Temmuz 2019
'BELEVİ ŞEFTALİSİ DÜNYADA BİR NUMARADIR'08 Temmuz 2019
Urla Belediyesi ve KalDer'den Ege'de bir ilk08 Temmuz 2019
BAŞKAN SENGEL: “BELEVİ HALKINA SÖZ VERMİŞTİK, SÖZÜMÜZÜ TUTTUK”08 Temmuz 2019
Selçuk, Seferihisar ve Çeşme ilçelerindeki Kaçak göçmenleri helikopter ve mobil radar tespit etti05 Temmuz 2019
Haluk Levent’ten Başkan Sengel’e Öykü Arin teşekkürü!05 Temmuz 2019
Başkan Sengel ile A'dan Z'ye: Belediyenin kasası, proje ajandası ve parti için yarış!04 Temmuz 2019
İzmir'in tanıtımı için önemli imza: 3200 yıl sonra yeniden...04 Temmuz 2019
Bağımlılıkla mücadele toplantısı yapıldı.04 Temmuz 2019
Bisikletliler Şeftali Festivalinde Buluşacak03 Temmuz 2019
SELÇUK EFES ŞEFTALİ İLE ŞENLENECEK03 Temmuz 2019
Atlı jandarma timi Selçuk'ta göreve başladı03 Temmuz 2019
Yeni haftada hava nasıl olacak?02 Temmuz 2019
LAVANTA FESTİVALİ’NDE SELÇUK EFES STANDINA YOĞUN İLGİ01 Temmuz 2019
35 numarayı kaptı, 2 kilometre kulaç attı!01 Temmuz 2019
Kuşadası'nda Orman Yangını01 Temmuz 2019
93 Yıl Önce Bugün Atatürk Urla’daydı30 Haziran 2019
​SELÇUK EFES'İN TEMSİLİ MOSKOVA'DA YÜZ AKI OLDU30 Haziran 2019
İzmir'e şehit ateşi düştü!30 Haziran 2019
Kuşadası'nda Silahlı Saldırı30 Haziran 2019
Selçuk Belediyesi Ağaca su vermeye Devam Ediyor.27 Haziran 2019
Selçuk, Karşıyaka ve Dikili ilçelerindeki toplam 32 faytonun faaliyetlerine de son verildi. 27 Haziran 2019
Küçük Menderes Kapkara Zehir Akıtıyor26 Haziran 2019
ÖREN YERLERİNDEN ALINAN PAYLAR KAYNAĞINDA KULLANILSIN26 Haziran 2019
Selçuk Efes Celsus'ta İtalyan esintileri 26 Haziran 2019
HER ŞEY CAN DOSTLARI İÇİN25 Haziran 2019
Ekrem İnci:"Önceliğimiz Küçük Menderes'in temizliğini sağlamak"25 Haziran 2019
KÖY AKADEMİLERİ SELÇUK EFES’TE AÇILIYOR25 Haziran 2019
Zeytinköy’de Üreticilerle Tüketiciler Buluştu24 Haziran 2019
İzmir Büyükşehir Belediyesi Selçuk'ta dahil İlçelere kovan ve malzeme desteği sağladı.24 Haziran 2019
Selçuk turizmden hak ettiği payı alamıyor24 Haziran 2019
Zeytin sineğiyle tuzaklı mücadele21 Haziran 2019
SELÇUK’TA YOLLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ21 Haziran 2019
Başkan eşlerinden engelleri kaldıracak dayanışma!"Proje Selçuk'tan Başlıyor"21 Haziran 2019
SELÇUK BELEDİYESİ TANITIM ATAĞINA BAŞLADI17 Haziran 2019
Deniz Kaplumbağası Kıyıya Vurdu17 Haziran 2019
Soyer iki birliğe başkan seçildi17 Haziran 2019
Tatil İçin Selçuk Efesi Seçti14 Haziran 2019
EYT DERNEĞİ BAŞKANI TORBALI'YA GELİYOR13 Haziran 2019
Bayram tatilinde müze ve ören yerlerine büyük ilgi!13 Haziran 2019
İzmir ekonomisine 30 Milyon TL’lik Destek12 Haziran 2019
Başkan Oğuz: Orkinos çiftliğini istemiyoruz!10 Haziran 2019
İmamın Ölümündeki İhmal İddiası Yargıya Taşınıyor10 Haziran 2019
'SELÇUK GERÇEK BİR TÜRKİYE MOZAİĞİDİR'09 Haziran 2019
HAYKO CEPKİN HEMŞEHRİMİZ OLDU04 Haziran 2019
İŞKUR Personeli Selçuk'ta Siyasete Takıldı04 Haziran 2019
Küçük Menderes'te kirlilik tepkisi!04 Haziran 2019
Saint Jean Bazilikası İlk kez Bir Gece Etkinliğine Sahne Oldu04 Haziran 2019
Selçuk'ta Leylekler Güvende04 Haziran 2019
Selçuk Efes'te 'Adrenalin' Turizmi!02 Haziran 2019
İzmir’de suya yüzde 10 indirim 02 Haziran 2019
Başkan Sengel, Lider ile Selçuk’a seslendi: Her şey çok güzel olacak!31 Mayıs 2019
Çiğli’de süt iznindeyken işten çıkarılan anne adalet arıyor31 Mayıs 2019
TUNÇ SOYER'E SICAK KARŞILAMA30 Mayıs 2019
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden üreticiye büyük destek30 Mayıs 2019
Gökçealan Mezar Taşları Kitabı Yayınlandı28 Mayıs 2019
Selçuk'ta Cinayet28 Mayıs 2019
Çocukların Duyarlılığı Kedinin Hayatını Kurtardı.27 Mayıs 2019
Sengel, hayallerini ve projelerini anlattı24 Mayıs 2019
Selçuk'ta korkunç kaza24 Mayıs 2019
Hürriyet Yazarı Deniz Sipahi:"Efes’i daha iyi anlatmalıyız"23 Mayıs 2019
Çocuklarla Selçuk'ta Kültür Ve Sanat Dolu Bir gün21 Mayıs 2019
İzmir'in En Sakin Beldesi Selçuk20 Mayıs 2019
Selçuk'ta 46 kaçak göçmen yakalandı20 Mayıs 2019
KURTULUŞ COŞKUSU FENER ALAYI VE MOĞOLLARLA YAŞANDI20 Mayıs 2019
Gençlerden Başkan Soyer'e: Yaparsa İzmir yapar!20 Mayıs 2019
100. Yılda 100 Kadın Zeybek Oynadı.19 Mayıs 2019
100.YIL SELÇUK SEMALARINDA KUTLANDI19 Mayıs 2019
SELÇUKLULAR 100. YILI COŞKUYLA KUTLAYACAK18 Mayıs 2019
Torbalı Milli Eğitim Müdürlüğünün ‘fişleme’ kararı TBMM gündeminde!18 Mayıs 2019
Selçuk ve Çeşme açıklarında 80 kaçak göçmen yakalandı17 Mayıs 2019
İzmir-Selanik feribotunda düğüm çözülüyor!16 Mayıs 2019
BAŞKAN SENGEL, SÖZÜNÜ TUTTU VE KÜÇÜK DURU’YA MÜJDE VERDİ16 Mayıs 2019
BAŞKAN SENGEL: “FİDANLAR TOPRAĞA, ONLAR HAYATA KÖK SALSIN”15 Mayıs 2019
Faytonlar Kaldırıldı.15 Mayıs 2019
Gökçealan'ı: "Ranta Ve Talana Teslim Etmeyeceğiz"14 Mayıs 2019
Başkan Sengel'den duygusal 'Soma' videosu13 Mayıs 2019
“TEK AMACIMIZ ÇALIŞAN BİR BELEDİYE!”11 Mayıs 2019
Belediye İş Sendikasından Açıklama: "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır"10 Mayıs 2019
Selçuk Ve Seferihisar ‘kardeş’ oluyor10 Mayıs 2019
İzmir'de ucuz ekmek, ucuz et, ucuz süt, ucuz gıda dönemi başlıyor10 Mayıs 2019
Selçuk’un Gizemli Evi 09 Mayıs 2019
​Selçuk Belediyesi'nde 'tarım müdürlüğü' kuruldu!08 Mayıs 2019
SELÇUK BİR KEZ DAHA AZİZ YUHANNA YORTUSU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI08 Mayıs 2019
SELÇUK BELEDİYESİ SİNEKSİZ BİR YAZ İÇİN MÜCADELE BAŞLATTI08 Mayıs 2019
27 KURUMDAN ORTAK KAMPANYA: YAŞASINKUŞLAR08 Mayıs 2019
Ortaklar'a Şehit Haberi Düştü07 Mayıs 2019
BAŞKAN SENGEL EĞİTİM İŞ ÜYELERİYLE KAHVALTIDA BULUŞTU06 Mayıs 2019
Kuşadası’nda turist bereketi06 Mayıs 2019
Paraguay Dışişleri Bakanı Efes'i gezdi06 Mayıs 2019
ANNELER PAMUCAK TESİSLERİ'NDE BULUŞTU05 Mayıs 2019
GELENEKSEL RAMAZAN AKŞAMLARI BAŞLIYOR05 Mayıs 2019
HIDRELLEZ SELÇUK'TA KUTLANDI05 Mayıs 2019
Gökçealan Köyü'nde imamlık yapan Mahmut Çebi'nin Ölümünde İhmal İdiası04 Mayıs 2019
Başkan Oğuz’dan örnek karar: Şeffaflık temel ilkem03 Mayıs 2019
Talimat verildi! O tarihlerde otobüs bedava03 Mayıs 2019
BAŞKAN SENGEL: "BU BİRLİĞİMİZ HİÇBİR ZAMAN BOZULMAYACAK"02 Mayıs 2019
"Şiirimin Dili Rumeli-4" şiir dinletisi02 Mayıs 2019
Sengel:" Artık Sahada Çalışacağız"02 Mayıs 2019
SELÇUKLU EMEKÇİLER BAYRAMLARINI HALAY ÇEKEREK KUTLADI01 Mayıs 2019
SELÇUK BELEDİYESİ VE TÜM YEREL SEN ARASINDA TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI30 Nisan 2019
Selçuk ve Seferihisar'da ve 74 kaçak göçmen yakalandı30 Nisan 2019
BAHARI GETİREN LEYLEKLER, ARTIK DAHA HUZURLU30 Nisan 2019
CHP İZMİR İL BAŞKANI VE VEKİLLERDEN SENGEL’E ZİYARET29 Nisan 2019
Urla’ya enginar bereketi: Üretici ve esnaf kazandı29 Nisan 2019
ULAŞIMDA YÜZDE 50 İNDİRİM PAZARTESİ BAŞLIYOR27 Nisan 2019
İzmir'deki Sendikalardan '1 Mayıs' Çağrısı26 Nisan 2019
BAŞKAN SENGEL’İN MESAJI KARŞILIĞINI BULDU26 Nisan 2019
Selçuklu Özlem Malkoç Hastalığına çare ararken bir de maaşı düşürüldü25 Nisan 2019
DOĞAL GAZ ÇALIŞMALARI CUMHURİYET MAHALLESİNDE DEVAM EDİYOR25 Nisan 2019
SOĞAN TARLADA 1.5 TL. PAZARDA 8 TL.25 Nisan 2019
Minik Yetenekler Kent Belleği’nde 25 Nisan 2019
TİCARET ODASI BELEDİYE BAŞKANI SENGEL’İ ZİYARET ETTİ24 Nisan 2019
Selçuk’un kadın başkanı Sengel:" O kadar büyük hayallerle başkan oldum ki…"24 Nisan 2019
Başkan Sengel 19 Mayıs'ta paraşütle atlayacak24 Nisan 2019
​23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI BU YIL FARKLI BİR HEYECANLA KUTLANDI23 Nisan 2019
Başkan Sengel: "Şirince’de bir ilk imza atacağız"22 Nisan 2019
Yeni hafta raporu: İzmir’e yaz geliyor22 Nisan 2019
620 yolcusuyla sezonun ilk seferini gerçekleştirdi. 22 Nisan 2019
SELÇUK'A KADIN ELİ DEĞDİ21 Nisan 2019
İzmir’de 23 Nisan, Kültürpark ve altı ilçede kutlanacak20 Nisan 2019
Başkan Sengel: 16 milyonluk borç 70 milyon olmuş!20 Nisan 2019
BAŞKAN SENGEL’DEN KARDEŞ ŞEHİRLERE DAVET MEKTUBU19 Nisan 2019
CHP’li başkanlara 10 maddelik talimat19 Nisan 2019
Başkan Sengel "BELEDİYEDE OHAL İLAN ETTİ"19 Nisan 2019
Selçuk'ta ilk meclis toplantısı gerçekleşti. Kimler Hangi Komisyonda?15 Nisan 2019
BAŞKAN SENGEL’DEN SABAH MESAİSİ15 Nisan 2019
Başkan Oğuz muhtarlarla bir araya geldi15 Nisan 2019
21 Nisan Pazar günü “Selçuk–Efes Havacılık Şenliği” Düzenleniyor.15 Nisan 2019
BARUTÇU BAHARI KARŞILADI14 Nisan 2019
Başkan Sengel Selçuk Pazarında Vatandaşlarla Buluştu13 Nisan 2019
Sengel Hızlı Başladı12 Nisan 2019
İzmirli başkanlar Ankara yolcusu: Genel merkezlere de ziyaret var12 Nisan 2019
BAŞKAN SENGEL, ROMANLAR GECESİNİ HALKIN İÇİNDE İZLEDİ12 Nisan 2019
SELÇUK’TA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR DEVİRTESLİM YAPILDI11 Nisan 2019

             
                  


 
     
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR
..
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH