YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

87 kişilik ekip ilk müjdeyi aldı
05 Temmuz 2015
İlk müjdeyi aldı
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Sıra Efes'te
Almanya’nın Bonn kentinde bulunan 87 kişiden oluşan Türkiye delegasyonu Diyarbakır'dan sonra Efes için nefesleri tuttular. Efes’ in asıl listede yer alması için çalışmalarını tamamladıklarını ve artık karar anını büyük bir heyecan ile beklediklerini belirten Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, "Pazar gününe Efes'in müjdeli haberi damgasını vuracak. Tüm Türkiye'nin merakla beklediği o haberi duymaya sadece bir kaç saat kaldı" dedi.
UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona katılan ve aralarında 20 kişiden oluşan Selçuk ekibinin de bulunduğu 87 kişilik Türkiye delegasyonu; büyük bir heyecanla Efes için geri sayımı başlattı. Pazarın ilk saatlerinden itibaren Efes dosyasının görüşüleceği Bonn'da büyük bir heyecan ile süreci takip eden Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen 39. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısında, Türkiye için oldukça sevindirici bir kararı duymaktan dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını ifade etti. UNESCO Dünya Miras Komitesi'nin 40.toplantısını gelecek yıl Türkiye'nin ikinci büyük ili olan İstanbul’da yapılması için verilen bu karara çok sevindiklerini belirten Başka Bakıcı, ardından Türkiye'nin en eski yapılarından olan Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri'nin de UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedilmesinden dolayı da büyük sevinç yaşadıklarını söyledi.

Efes için artık sayılı saatler var
Ardı ardına gelen bu iki güzel karardan sonra tüm Türkiye ile birlikte artık son nefesleri tutarak Efes için verilecek o beklenen karara kilitlendiklerini belirten Başkan Bakıcı; UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin bugün sabah saatlerinden itibaren yapılacak olan oturumda malumun ilanını gerçekleştirip Efes’i 21 yıldır bulunduğu geçici listeden asıl listeye almasını büyük bir heyecanla beklediklerini kaydetti.

Meryem Ana için Sürpriz Teklif
Öte yandan Bonn'da Meryemana için önemli bir sürpriz de yaşadıklarını ifade eden Başkan Bakıcı, "Meryemana daha önce belirlenen alanlar içerisinde yer almamıştı. Lübnan delegasyonu komiteye bizim heyecanımızı iki katına çıkaracak bir önerge verdi. Meryem Ana Evi'nin de listeye alınmasını istediklerini bildirerek karar taslağına eklenmesi için değişiklik önergesi vermiş olmasından da çok büyük heyecan duyduk. Tabii son kararı 21 kişiden oluşan Dünya Miras komitesi verecektir. Bizler bu konuda Lübnan delegasyona teşekkürlerimizi sunuyoruz. İlçemiz adına bu teklif  bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir" diye konuştu.

Herkes üzerine düşeni yerine getirdi, artık söz komitenin
87 kişiden oluşan Türkiye delegasyonu her anlamda üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiğine inandığını belirten Başkan Bakıcı, “ Bunu aldığımız ilk müjdeli haberde görmüş olduk. Diyarbakır için alınan bu çok önemli kararın bizler içinde alınacağına bütün kalbimle inanıyorum. UNESCO nezdinde daimi temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dış İşleri Bakanlığı yetkilileri,  İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili Sırrı Aydoğan ile bürokratlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.
Başkan Bakıcı, son olarak; "Bizler üzerimize düşeni yaptık, artık son söz UNESCO Miras Komitesinin” dedi.

Yorumlar (1)
  Fecani:
[05.07.2015 - 13:00]  
Turkiye\'nin ikinci buyuk kenti Istanbul mu?

Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
İstanbul seçmeni oy kullanmak için Antalya’dan ayrılıyor21 Haziran 2019
EYT DERNEĞİ BAŞKANINDAN TORBALI'DA FLAŞ AÇIKLAMALAR17 Haziran 2019
EYT'liler Yenikapı'yı Salladı!27 Mayıs 2019
İşsizlik Fonu'ndaki toplam varlıkların azalışı meclis gündeminde!23 Mayıs 2019
DİSK-AR İstihdam Raporu: Kriz işsizliği artırmaya devam ediyor22 Mayıs 2019
Cahit Berkay'ın ödülünü İmamoğlu paylaşımı erteletti16 Mayıs 2019
Milli Eğitim’i işte bunlar yönetiyor...İzmir Marşı'nı söyleyen öğrencinin boğazını sıktı 16 Mayıs 2019
Hasan Tahsin Yunan işgal kuvvetlerine ilk kurşunu attı15 Mayıs 2019
Sengel:"Gökyüzü İle Tanışan İlk Belediye Başkanı Olacak."14 Mayıs 2019
Organik ürün pazarı Ekoloji İzmir Fuarı'nda buluşacak 09 Mayıs 2019
Üç Fidan Alevi Kültür Derneğin Tarafından Anıldı.09 Mayıs 2019
İzmir Barosu Demokrasi Nöbetine Başladı07 Mayıs 2019
EYT'de dernek sayısı hızla artıyor06 Mayıs 2019
​CHP Selçuk Gençlik Kolları Üç Fidanı Andı.06 Mayıs 2019
İzmir'de 10 bin iyilik meleği koşamayanlar için koştu!05 Mayıs 2019
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu01 Mayıs 2019