YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > EĞİTİM

Bir çocuk değişir dünya değişir
10 Haziran 2019
İzmir bölgesinde yayın yapana Dokuz Eylül Gazetesinin konuğu Selçuk'ta faaliyet gösteren "Çocuklarımızla okuyoruz "grubu oldu. Emine Erk Bekdemir: Ben 'bir çocuk değişir dünya değişir' sözüne inananlardanım. Sadece kendi çocuklarımın okuması, öğrenmesi, gelişmesi benim için yeterli değil. Kendi çocuklarıma verdiğim eğitimden ulaşabildiğim bütün çocukların yararlanması gerektiğini düşünüyorum.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%


Sadece kendi çocuklarının okumasını, öğrenmesini ve geleceğe nitelikli birer birey olarak hazırlanmasını yeterli bulmayan İngilizce Öğretmeni Emine Erk Bekdemir, 'cehaletin en büyük düşmanı annelerdir' sözünü de kendine ilke edinerek 'Çocuklarımızla Okuyoruz' grubunu kurdu. 4 yıl önce kızı Beren'in sınıf arkadaşları ve anneleriyle oluşturduğu grup her geçen gün genişleyerek tüm Selçuk'a yayıldı. Anasınıfından liseye kadar tüm çocuklara ve ailelerine açık olan grup aynı yazarın farklı yaş grupları için yazdığı kitaplarını okuyor, tartışıyor ve yazarlarını da davet ederek kitapları üzerine sohbet ediyorlar. Sadece kitap okumayan grup aynı zamanda tüm çocukların özgürce kullanabilecekleri bir de kütüphane kurdu. Selçuk Belediyesi'nin atıl durumdaki bir dükkanını kendi imkanlarıyla yenileyen grup üyeleri çocuklara nitelikli zaman geçirebilecekleri bir alan yarattı. 2018 – 2019 eğitim öğretim dönemi başında Selçuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de dikkatini çekmeyi başaran Çocuklarımızla Okuyoruz grubu etkinliklerini Selçuk'taki tüm okullarda gerçekleştirdi.

Sanatın her dalıyla ilgilenen ve bunu çocuklarına da aşılamaya çalışan grup üyeleri 2 yıl önce bir de tiyatro ekibi kurdu. Celsus Amatör Tiyatrosu ve Celsus Çocuk Tiyatrosu iki yıldır Vedat Murat Güzel'in yönetiminde oyunlar sahneliyor. Bu yıl Turgut Özakman'ın Deliler Bayramı oyununu sahneleyen grup oyunun ikinci gösterimizi 14 Haziran'da Selçuk Efes Tiyatro Salonu'nda kuşing sendromu hastası Ali Kara için gerçekleştirecek.

Emine Erk Bekdemir ve Celsus Amatör Tiyatro Topluluğu ile Deliler Bayramı oyununun provalarını gerçekleştirdikleri Celsus Kütüphanesi'nde buluştuk. Emine Erk Bekdemir ile 'Çocuklarımızla Okuyoruz' grubunun hikayesini, tiyatroya olan ilgilerini ve hayallerini konuştuk.

Emine Hanım öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

28 yıllık İngilizce öğretmeniyim. Okumaya, edebiyata tutkuyla bağlı bir insanım. 15 yıldır Selçuk'ta çalışıyorum. Öğretmenliğe Kırıkkale Anadolu Lisesi'nde başladım. Sonrasında 8 yıl Çeşme'de, 3 Muş'ta görev yaptım. Birkaç yıl kalırım diye geldiğim Selçuk'ta 15 yıldır görev yapıyorum. 4,5 yıl önce eşimi kaybettim. Onun vefatının ardından hayatımı okuma grubuna adadım diyebiliriz. İki çocuğum var. Oğlum Berke 23 yaşında. Bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü'nden mezun olacak. Kızım Beren ise bu yıl ortaokulu bitirdi.
Çocuklarımızla Okuyoruz grubu nasıl kuruldu? Fikir nasıl doğdu?

Ben 'bir çocuk değişir dünya değişir' sözüne inananlardanım. Sadece kendi çocuklarımın okuması, öğrenmesi, gelişmesi benim için yeterli değil. Kendi çocuklarıma verdiğim eğitimden ulaşabildiğimiz bütün çocukların yararlanması gerektiğini düşünüyorum. Bir söz var, bilirsiniz; cehaletin en büyük düşmanı annelerdir. Anneler öğrendiklerini çocuklarına öğretirler. Geleceğine sahip çıkan bilinçli yurttaşlar yetiştirmek istiyorsak öncelikle anneleri eğitmemiz, geliştirmemiz gerekiyor. Bu düşünceden yola çıkarak bu projeye başladık. Zülfü Livaneli'nin 'Son Ada' kitabını okumuştum. Sonra birgün kitapçıda kitap bakarken rafta Son Ada'nın Çocukları kitabını gördüm. Onu da kızıma aldım. Bir annenin çocuğuyla birlikte aynı yazarın kitaplarını birlikte okuyabilmesi çok hoşuma gitti. Önce kızımın sınıf arkadaşları ve anneleriyle başladım. Ama grup çok büyüdü, gelişti. Zaman zaman 300 kişiye ulaşan etkinlikler yapıyoruz.Birçok okuma grubu var. Sizi onlardan ayıran nedir?

Evet Türkiye'de, özellikle de İzmir'de çok fazla okuma grubu var. Ama anne-çocuk, baba-çocuk birlikte olan okuma grubu yok. O yüzden tek ve ilk olduğumuz için mutluyuz. Örnek olmak istiyoruz.

Çocuklarınızla birlikte okuduğunuz ilk yazar kimdi? Kitapları okuduktan sonra ne yapıyorsunuz?

Grup olarak da ilk okuduğumuz kitaplar Zülfü Livaneli'nin Son Ada ve Son Ada'nın Çocukları oldu. Kitapları okuduktan sonra hem annelerle hem çocuklarımızla kitaplar üzerine sohbet ettik. Daha sonra farklı yaş grupları için kitap yazan yazarları araştırdık. Kitaplarını okuduğumuz yazarları Selçuk'a davet ettik. Gelen yazarlarla hem kitaplarını konuştuk hem de onlarla yaratıcı yazma ve drama atölyeleri yaptık. Mavisel Yener ve Aytül Akalın'ın konusu Celsus Kütüphanesi'nde geçen Kayıp Kitaplıktaki İskelet kitabını yazarlarıyla birlikte Celsus Kütüphanesi'nde okuduk. Kitapta geçen öyküleri çocuklarımızla birlikte yaşayarak canlandırdık. Yine mekanını Efes Antik Kenti'nden alan Koray Avcı Çakman'ın Efes'in Sırları kitabını bu tarihi mekanda hem okuduk hem canlandırdık.

Bugüne kadar kaç yazar ağırladınız?

4 yılda 50'den fazla yazar geldi. Sinan Meydan, Nermin Bezmen, Utku Erişik, Habib Bektaş, Çiğdem Sezer, Koray Avcı Çakman, Handan Gökçek, Emel Karaca, Hasan Karaca, Işık Baykurt, Işık Öğütçü ağırladığımız yazarlarımızdan bazıları.

Bu proje çocukların hayatına ne kattı?

Çocuklarımızın günlük sohbetleri değişmeye başladı. Çocuklarımız artık özellikle sosyal medyanın dayattığı genel geçer konuları konuşmuyorlar. Mesela Ahmet Günbaş'ın kitaplarının bölüm başlıklarını hep Roma rakamıyla yazmasını, Bilge Öngöre'nin ameliyat olduğu için imza gününe gelemediğini, takip ettikleri yazarların yeni çıkan kitaplarını konuşuyorlar. Bu hem bir anne olarak hem bir öğretmen olarak beni çok mutlu ediyor. Demekki doğru yoldayız diye düşünüyorum.Etkinliklerin bütçesini nasıl karşılıyorsunuz? Destekçiniz var mı?

Yazarlarımızın hemen hemen tamamı bizim iyi bir amaç için yola çıktığımızı biliyor ve ücret talep etmeden geliyorlar. Diğer tüm masrafları ise grup üyeleri ceplerinden karşılıyor. Yazarlarımız bizden belli sayıda kitap almamızı da istemiyor. İzmir dışından gelen yazarların eğer konaklaması gerekiyorsa kadın olanları ben evimde misafir ediyorum. Erkek yazarları için de konaklama sponsoru buluyoruz.

Projeniz bu yıl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de dikkatini çekmiş sanırım.

Evet. Projemizi 2018-2019 eğitim öğretim döneminde anasınıfından başlayarak lise sona kadar Selçuk'taki tüm okullarda uyguladık. Milli Eğitim önümüzdeki yıl da devam etmemizi isterse yine yaparız. Hatta bu defa daha sistematik yapmayı düşünüyoruz. Her okula farklı bir yazar getirmeyi planlıyoruz.

Bir de kütüphane kurdunuz.

Belediyenin küçük bir dükkanı vardı. Oraya bir anlamda el koyduk. Baştan aşağı kendi imkanlarımızla yeniledik. Türkiye genelinde başlattığımız kampanya ile 5 bin kitap topladık ve Geçtiğimiz 30 Mart'ta bir kütüphane açtık. Kütüphanemize gelen çocuklara her anlamda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Onların sosyal durumlarıyla da ilgileniyoruz. Onları incitmeden nelere ihtiyaçları olduğunu tespit edip elimizden geldiğince karşılamaya çalışıyoruz. Kütüphanemizin olduğu alanı çocuk eğitim merkezi yapmak istiyoruz. Çocuklarımızı geliştirecek ve geleceğe hazırlayacak atölye çalışmaları yapmak istiyoruz. Ayrıca yaz tatili boyunca vakitlerini verimli geçirebilecekleri bir merkezleri olsun istiyoruz. Selçuk Belediyesi'nin bize bu konuda destek olacağına yürekten inanıyoruz. Çünkü 4 yıldır tüm masrafları kendi cebimizden karşıladık ve bu bizim kısıtlı bütçelerimizi çok zorlamaya başladı.

Biraz da tiyatrodan konuşalım. Celsus Amatör Tiyatro grubu nasıl kuruldu?

Kitap okuma etkinliklerimiz esnasında tiyatro yapmaya karar verdik ve yönetmen Vedat Murat Güzel ile irtibata geçtik. İki yıldır eğitim alıyoruz. İki ayrı ekibimiz var. Celsus Amatör Tiyatro ve Celsus Çocuk Tiyatrosu. Vedat Murat Güzel haftada bir gelip hem bizi hem çocukları çalıştırıyor. Geçen yıl Celsus Amatör Tiyatromuz Boyacı oyununu sahneledi. Bu yıl ise Deliler Bayramı'nı oynadık. Celsus Çocuk Tiyatrosu ise geçen yıl Kral Çıplak bu yıl Eyvah Masallar Karıştı oyunlarını sahneledi. Biz sanatın her dalına ilgiliyiz. Eğitim ve sanat neredeyse biz oradayız. Çocuklarımızın hayatında güzel anılar bırakmak istiyoruz. İyi çocuklar yetiştirmek istiyoruz. Bunu yaparken çevremizdeki çocukları da unutmuyoruz. Bizim çocuklarımızın sahip olduğu imkanlara onların da sahip olmasını, aynı eğitimi almasını istiyoruz.Ali Kara için oynayacaklar

Deliler Bayramı oyunumuzu 14 Haziran'da Selçuk Efes Tiyatro Salonu'nda kuşing sendromu olan Ali Kara yararına oynayacağız. Kuşing sendromuna yakalandıktan sonra işini kaybeden ve rahatsızlığından dolayı çalışamayacak durumda olan Ali Kara'ya destek olmak için Selçuklu'ları oyunumuza bekliyoruz.
Celsus Amatör Tiyatro grubu

Emine Erk Bekdemir (İngilizce Öğretmeni)

Hünkar Keser (İzmir Müze Müdürü)

Zehra Keser (Sınıf Öğretmeni)

Serap Özen Uçar (Türkçe Öğretmeni)

Hafize Aslan (Satış Müdürü)

Şükran Şimşek (Türkçe Öğretmeni)

Büseyne Doğan (Emekli)

Banu Zaçkaya (Felsefe Öğretmeni)

Nilsun Usluoğlu (Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)

Himmet Yatkın (İZSU Personeli)

Röportaj/ Sinan KESKİN


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EĞİTİM Haberleri

Başlık Tarih
 
Eğitim Sen: "Okulların yüz yüze eğitim için ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük"31 Ağustos 2020
​EĞİTİMSEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ SEÇUK'TA BULUŞTU!10 Şubat 2020
​Eğitimsen Selçuk Temsilciliği Olağan Genel Kurulu Yapıldı. 06 Ocak 2020
​SELÇUK ÇEVRE DUYARLILIĞI GÖSTERDİ17 Haziran 2019
2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMİN DURUMU14 Haziran 2019
Selçuk Eğitim Sen Dostluk ve Kardeşlik Yemeği Düzenledi.27 Nisan 2019
ORHAN KEMAL,105. YAŞINDA ADANA TÜRKÜLERİYLE ANILDI 27 Mart 2019
SELÇUK’TA SINAVA YÖNELİK MOTİVASYON EĞİTİMİ VERİLDİ08 Mart 2019
Çağdaşlık yolunda mihenk taşı... 30 yılda 110 bin Kardelen04 Mart 2019
19 MAYIS 3/D SINIFI ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI SERGİ02 Mart 2019
Selçuk Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener başkanlığında Ruanda'lı polislere eğitim verildi.26 Şubat 2019
Protokol üyeleri öğrencileri meslek seçimi hakkında bilgilendirdi19 Şubat 2019
ÇOCUKLARIMIZ YAZARLAR İLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR14 Şubat 2019
SATIŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ28 Ocak 2019
Prof. Ali Nesin Şirince'de yatılı lise kurmak için harekete geçti.11 Aralık 2018
SELÇUK’TA İLK DEFA PROJE YAZMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ06 Kasım 2018
SELÇUK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖRNEK ÇALIŞMA24 Ekim 2018
Eğtim Sen İzmir 1 nolu Şube Toplantısını Selçuk'ta gerçekleşirdi.30 Eylül 2018
ÇOCUKLARIMIZ ŞİRİNCE’DE IŞIK’LANDI18 Eylül 2018
Şirince'de Matematik Köyünün Kurucusu Ali Nesin'e Büyük Ödül05 Ağustos 2018
'Fels-Efes 2018' başladı05 Temmuz 2018
SEGEMDER'DEN KADIN KONULU RESIM SERGISI02 Temmuz 2018
SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE ARAÇ DESTEĞİ22 Haziran 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU İLK MEZUNLARI VERDİ07 Haziran 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU BÜYÜYOR29 Mayıs 2018
İSABEY OKULU’NDA BİLİM FUARI08 Mayıs 2018
​EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİNDEN DOSTLUK VE DAYANIŞMA YEMEĞİ05 Mayıs 2018
Tarihi Mekanlarda Kitap Okudular.25 Nisan 2018
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİĞİ KÖY ENSTİTÜLERİNİ UNUTMADI!18 Nisan 2018
EĞİTİMSEN İLÇE TEMSİLCİLERİ SELÇUK'TA TOPLANDI!09 Nisan 2018
Güzel şey okumak27 Şubat 2018
Selçuklu Minikler " Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor" adlı proje ortak oldu.27 Şubat 2018
EFES MÜZESİ’NDE 14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI16 Şubat 2018
BİR YAZAR İKİ KİTAP VE ÜLKEMİZDE BİR İLK22 Ocak 2018
Büyük Şehirden Selçuklu Çocuklara Karne Hediyesi19 Ocak 2018
Her şey Çocuklarımız İçin.18 Ocak 2018
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Açıklama Yaptı10 Ocak 2018
ZUHAL FİTNESS'TEN SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN SAĞLIKLI BESLENME SUNUMU21 Aralık 2017
"Öğretmene şiddet artık sıradanlaşmış durumdadır."19 Aralık 2017
Öğretmenler gününde Selçuk'tan farklı bir öğretmen portresi24 Kasım 2017
BAŞKAN BAKICI’DAN KREŞ VE SANAT EVİNE ÖĞRETMENLER GÜNÜ ZİYARETİ24 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI24 Kasım 2017
EFES MYO Kurucu Müdürü Prof. Dr. HATİPOĞLU Veda Etti13 Kasım 2017
TİCARET ODASI EĞİTİM YARDIMLARIYLA YİNE SEVİNDİRDİ26 Ekim 2017
BAŞKAN BAKICI EGELİ ÖĞRENCİLERE SELÇUK’U ANLATTI12 Ekim 2017
İSABEY KREŞİ AÇILIYOR06 Ekim 2017
Eğitim Sen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü Kutladı05 Ekim 2017
Milli Eğitim Müdürlüğüne "Cezayir Bilekli" Atandı26 Eylül 2017
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması15 Eylül 2017
10 GÜNDE 10 OYUN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ20 Temmuz 2017
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİNDEN BASINA VE KAMUOYUNA17 Temmuz 2017
THK’da Mezuniyet Heyecanı23 Haziran 2017
YÜZME KURSLARI BAŞLIYOR09 Haziran 2017
SELÇUK’TAN TEOG’DA BÜYÜK BAŞARI 01 Haziran 2017
MURAT SENGEL ÖNEMLİ MİSAFİRLERİNİ ARTEMİS RESTORANT’TA AĞIRLADI23 Şubat 2017
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ 10. OLAĞAN GENEL KURULUNU TAMAMLADI.15 Ocak 2017
SELÇUK UFKUNDA EĞİTİM VE KÜLTÜR OLACAK06 Ocak 2017
KADIN DANIŞMA MERKEZİ’NE YOĞUN İLGİ13 Aralık 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ SELÇUK’TA KUTLANDI24 Kasım 2016
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması24 Kasım 2016
BAŞKAN BAKICI: ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR13 Ekim 2016
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ YÜRÜTME KURULU BASIN AÇIKLMASI05 Ekim 2016
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILDI26 Eylül 2016
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILIYOR24 Eylül 2016
SELÇUK’TA OKULLAR EĞİTİME HAZIR19 Eylül 2016
Ali Nesin, Şirincede Kuracağı Felsefe Köyü için destek çağrısında bulundu22 Ağustos 2016
ÖĞRENCİLERE TERCİH DESTEĞİ26 Temmuz 2016
THK’da Mezuniyet Coşkusu Yaşandı25 Haziran 2016
MİNİKLERİN GELİŞİM BELGELERİNİ “BAŞKAN AMCALARI” VERDİ13 Haziran 2016
BELEDİYEDEN LYS ADAYLARINA ARAÇ DESTEĞİ11 Haziran 2016
SEGEM-DER'de yeni yönetim belli oldu25 Mayıs 2016
​EĞİTİM SEN Yetkili Sendika Oldu.18 Mayıs 2016
ENGELLİLER HAFTASINDA METEM’E ANLAMLI PLAKET12 Mayıs 2016
Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyoruz!17 Nisan 2016
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması05 Nisan 2016
MİSKET ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ BUGÜNKÜ ETKİNLİĞİNİ CAFE CARPOUZADA YAPTI22 Şubat 2016
Selçuk THK Fakültesi kapatıldı21 Şubat 2016
MİSKET ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ PAZARDA17 Şubat 2016
Şirincede Matematik Köyünü Kuran Nesin “Lise-1 Matematik Kitabı” yazmaya başladı.11 Ocak 2016
KESK 20 YAŞINDA!09 Aralık 2015
SİVİL HAVACILIK SELÇUK SEMALARINDA KUTLANDI07 Aralık 2015
Sağlık Turizmi Kongresinin Oturum Başkanlığını Dr. Bülent Cinel Yapacak03 Aralık 2015
TRAFİK ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ (TEDES) NEDİR?26 Kasım 2015
BAŞKAN BAKICI: “İYİ Kİ, ÖĞRETMEN OLMUŞUM”25 Kasım 2015
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması24 Kasım 2015
Eğitim Sen Selçuk" ​5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!"05 Ekim 2015
DERS ZİLİ ÇALDI28 Eylül 2015
Engeller bir bir kalkıyor10 Temmuz 2015
ÖĞRETMENEVİNDEN ÜNİVERSİTEYE ATAMA04 Temmuz 2015
SELÇUK'TA YETKİLİ SENDİKA EĞİTİM SEN OLDU16 Mayıs 2015
Haydi 1 MAYISA!30 Nisan 2015
“SELÇUK’TA EL ELE GÜZEL GÜNLERE”21 Nisan 2015
Eğitim Senden Zorunlu Rotasyon Basın Açıklaması‏19 Nisan 2015
EĞİTİM SEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ KÖY ENSTİTÜLERİNİN 75. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI19 Nisan 2015
ÜNİVERSİTE AÇILIŞA HAZIRLANIYOR18 Nisan 2015
EĞİTİM SEN "Köy Enstitüleri'nin 75. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun!" 16 Nisan 2015
Eğitimcilerden Ortak Basın Açıklması06 Nisan 2015
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliğinden Baş sağlığı04 Nisan 2015
Ünlü Şair ve Yazar Cezmi ERSÖZ Selçuk'ta Büyük Usta Yaşar KEMAL'i Anlattı04 Nisan 2015
SELÇUK'TA ŞİDDET GÖREN KADINLAR İÇİN FİDAN DİKİLDİ03 Mart 2015
ÇYDD Selçuk Olağan Kongresi Yapıldı VİDEO HABER13 Şubat 2015 

VİDEOLAR


 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH