YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > EĞİTİM

Çağdaşlık yolunda mihenk taşı... 30 yılda 110 bin Kardelen
04 Mart 2019
Çağdaşlık yolunda mihenk taşı... 30 yılda 110 bin Kardelen
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Bundan 30 yıl önce kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) bir yandan çocuklara ve gençlere, eğitim haklarını kullanabilmeleri için eğitim desteği verirken, bir yandan da gereksinimlere göre üretilen onlarca proje ile çocukların, gençlerin, kadınların gelişimlerine katkıda bulunuyor. Derneğin Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ile ÇYDD’nin kuruluş sürecini, yıllar içinde gelişen faaliyet alanlarını, ulaştığı noktayı, kurumsallaşmasını konuştuk.

ÇYDD hangi nedenlerle kuruldu? 
Anayasamızın temel ilkeleriyle, Atatürk devrimlerinin tehlikede olduğu, siyasal iktidarın Cumhuriyet değerlerini ve devrimleri korumakta yetersiz kaldığı, özellikle laik eğitimin, kadın haklarının ve Medeni Kanun’un her geçen gün yıpratılması nedenleriyle toplumun devrimler konusunda aydınlatılması ve bu geriye gidişin durdurulması amacıyla bir hareket başlatıldı. Bu hareketin ilk toplantısı 30 sene önce karlı bir kış gününde Türkan Saylan’ın Arnavutköy’deki evinde yapılmıştı. Davet Aysel Ekşi’den gelmişti. Aynı düşünce ve endişeyi paylaşan 30-35 kişi bir araya gelmiştik. İlk iş olarak derneğe sağlam bir altyapı kurmak için konferanslar, paneller, sempozyumlar düzenledik. 
Devrimler, demokrasi ve Cumhuriyet, laiklik, insan hakları ve kadın hakları, eşitlik, birey olmak, siyasal islam, din ve devler ilişkileri... bütün bunları çok büyük gruplar içinde tartıştık.

Kızlara öncelik

Sonra neler yaptınız? 
Bu andığım konuların toplumca içselleştirilmesinin yavaş gelişeceğini biliyorduk. Ama katkımızın bir yerden başlaması gerekiyordu. Tüzüğümüzde çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşma hedefi yazıyordu ve bunun ancak eğitimle olabileceğini biliyorduk. Okullaşma oranının yükseltilmesi, laik bilimsel ve demokrasi eğitiminin güçlendirilmesi ilk amaç olarak görülüyordu. Önceliği kız çocuklarına vermiştik çünkü toplumun yarısını oluşturan kadınların eğitimsiz kalması toplumun gelişmesinin en büyük engeliydi. Kardelenler, Baba Beni Okula Gönder, Anadolu’da Bir Kızım Var Öğretmen Olacak, Her Kızımız Bir Yıldız gibi projelerle kız çocuklarının okullaşmasını artırdık, sürdürülebilir bir eğitimi sağladık. Bu şekilde onbinlerce kız öğrenci çocuk yaşta evlendirilmekten ve taşıyamayacağı ağır yükler altında ezilmekten kurtularak, eğitimli, meslek sahibi, ekonomik gücü olan bireyler olarak topluma kazandırıldı. Aynı şekilde binlerce üniversiteli gencimiz özgür düşünceli, demokrat Atatürkçü bireyler olarak toplumda yerini aldı. Bu anlattığım gelişmeler, o dönemde derneğin efsane genel başkanı Türkan Saylan’ın çalışmalarıyla başladı.

Ciddi yönetim anlayışı

Derneğe duyulan saygı ve güveni neye yoruyorsunuz?
Her aile çocuğunun başarılı olması için iyi eğitim almasını, iyi meslek sahibi olmasını hayal eder ve çaba gösterir. Hedef kitlemiz kız çocukları, gençler ve onların eğitimi olunca böyle bir derneğin kurulması çok büyük heyecan yaratmıştı. İkinci olarak derneğin kısa sürede saygın işler yapması, kurallara uygun ciddi bir yönetim kurulu ve yönetim oluşturması saygı duyulmasının diğer bir sebebiydi. Üçüncü olarak Atatürk devrimlerinin belirli çevrelerce yıpratılmaya çalışılması, toplumun aydınlık düşünceli kesimini derin bir endişeye sevk etmişti, devrimlerin korunması heyecan yaratmıştı.

Güçlü kurum

Kurumsallaşmaya neden özel bir önem verdiniz? 
2009’da sevgili Türkan Saylan’ın ve derneğimizin başına gelenlerin ardından, bir ay içinde Saylan’ın kaybı çalışmalarımıza ivme kazandırdı, yeni bir bakış açısı edindik. İlk işimiz ÇYDD’nin güçlü bir kurum olarak yer almasıydı, bu şekilde saldırılara karşı kendimizi daha iyi koruyabilirdik, bu çalışmalarımız hâlâ devam ediyor. Dernek yöneticilerinin tercihlerine bağlı olmadan, demokratik kurallara göre kamu hizmeti veren, gerektiğinde siyasete ağırlığını koyan misyonu ve vizyonu belli örnek bir kurum olmak hedefimiz oldu. Bugün 110 şubemizle genel merkezin birimleri arasında kurallar çerçevesinde sistemli birçalışma yürütülmektedir. İç eğitim, iç denetim ve şeffaflık bunun önemli bir parçasıdır.

Başarıya ulaştığınızı düşünüyor musunuz? 
Yaptığımız bu çalışmalar ÇYDD’nin dokunduğu bütün insanların sosyal kültürel, sanatsal değişimi üzerinde etkili oldu, demokrasi bilincini güçlendirdi ancak uzun vadede hayalimiz olan toplumdaki değişim olgusunu gerçekleştirdi diyemem. Çünkü siyasal iktidarın ana politikasıyla bir STK çalışmaları çatıştığında, devletin hâkimiyetinin üstün bir güç olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de çalışmalarınız gençlerimizin, çocuklarımız ve kadınlarımızın bilinçlenmesi ve kültürel gelişimesinde çok etkili oldu.

Halkevleri modeli

Genel Başkan Yardımcısı Nihal Kızıl, derneğin projelerinden Eğitimevleri ile Üretimden Yeniden Eğitime Projesi (ÜYEP) hakkında bilgi verdi. 26 eğitimevinin her birinde her yıl yaklaşık 500 kişinin ihtiyaçları olan eğitimi aldıklarını söyleyen Kızıl, ‘’Eğitimevlerinden sosyo kültürel olarak gereksinimi olan aileler öncelikli olarak yararlanıyor. Hedef kitlenin gereksinimleri, gönüllü profili ve eğitimevi altyapısına göre etkinlik düzenleniyor’’ dedi. Yararlanmak için başvurmanın yeterli olduğu eğitimevlerinin daha da gelişmesi için AR-GE araştırması yapıldığını, dünyadaki benzer örnekler incelendikten sonra en uygununun Halkevleri Modeli olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Kızıl, sayının artması için hem ekonomik hem gönüllü desteğine ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

Çocuk işçiler okula...

ÇYDD, Üretimden Yeniden Eğitime Projesi’ni (ÜYEP) dört uluslararası tekstil firmasıyla sürdürüyor. Projeye göre ana firma kendisine iş yapan taşeron firmalara denetçi göndererek çocuk işçi olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Çocuk işçilerin bilgileri derneğe ulaştırılarak üçlü bir protokol yapılıyor. Taşeron firma, tespit edilen çocuk işçinin 15 yaşa gelene kadar hem eğitim masraflarını hem de aile ekonomisine yaptığı katkıyı karşılamak zorunda. Yapmadığı takdirde ana firma ticari ilişkiyi keseceğini bildiriyor.

Projede tekstil atölyelerinde çalışmaktan kurtarılan 11-15 yaş arasında 100’ün üzerinde çocuk bulunuyor. Bu çocuklardan 80’i eğitimine devam ediyor, bazıları ailesel nedenlerle okula gitmiyor. Çocuk işçiliğinin çok arttığına dikkat çeken Nihal Kızıl, projenin özellikle ağır sanayide, otomotiv ve kimya sanayisinde de sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

ANADOLU’DA BİR KIZIM VAR

ÇYDD 30 yıl içinde 110 bin öğrenciye eğitim desteği verdi. Çeşitli biçimlerle ulaşılan öğrenci sayısı bunun yaklaşık 6 katı. Dernek halen ortaöğretimden üniversiteye çeşitli kademelerdeki 8 bin öğrenciye burs veriyor.

Derneğin süren projelerinden bazıları:
-Bir ışık da siz yakın 
-Anadolu’da bir kızım var, öğretmen olacak
-Kadınlarla elele
-Çocuk Kulübü
-Kodlamaca 
-Gençlik Birimi 
-Mentorluk Projesi
-Orada bir okul var, uzakta 
-Bin çiçek açsın, bin fikir yeşersin
-Çevre Birimi

NASIL DESTEK OLURSUNUZ?

-Burs verebilir, kayıt ve barınma giderleri için katkıda bulunabilirsiniz.
-Projelere bağış yaparak destek olabilirsiniz.
-Eğitimevlerinde bilim, sanat, sağlık, hukuk, iletişim, psikoloji, çocuk gelişimi ve tüm sosyal çalışmalar için gönüllü eğitmen olabilirsiniz.
-Eğitimevlerinin yapı ve donanımları için destek olabilirsiniz.
-ÇYYD ürünlerini alarak, kermeslere katılarak, özel günlerde bağışta bulunarak katkıda bulunabilirsiniz.
-Cenaze törenlerinde çelenk servisi aracılığıyla bağış yapılmasını sağlayabilirsiniz.
-Tüm şubelerde ve projelerde gönüllü çalışabilirsiniz.


Cumhuriyet Gazetesi


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EĞİTİM Haberleri

Başlık Tarih
 
Eğitim Sen: "Okulların yüz yüze eğitim için ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük"31 Ağustos 2020
​EĞİTİMSEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ SEÇUK'TA BULUŞTU!10 Şubat 2020
​Eğitimsen Selçuk Temsilciliği Olağan Genel Kurulu Yapıldı. 06 Ocak 2020
​SELÇUK ÇEVRE DUYARLILIĞI GÖSTERDİ17 Haziran 2019
2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMİN DURUMU14 Haziran 2019
Bir çocuk değişir dünya değişir10 Haziran 2019
Selçuk Eğitim Sen Dostluk ve Kardeşlik Yemeği Düzenledi.27 Nisan 2019
ORHAN KEMAL,105. YAŞINDA ADANA TÜRKÜLERİYLE ANILDI 27 Mart 2019
SELÇUK’TA SINAVA YÖNELİK MOTİVASYON EĞİTİMİ VERİLDİ08 Mart 2019
19 MAYIS 3/D SINIFI ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI SERGİ02 Mart 2019
Selçuk Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener başkanlığında Ruanda'lı polislere eğitim verildi.26 Şubat 2019
Protokol üyeleri öğrencileri meslek seçimi hakkında bilgilendirdi19 Şubat 2019
ÇOCUKLARIMIZ YAZARLAR İLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR14 Şubat 2019
SATIŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ28 Ocak 2019
Prof. Ali Nesin Şirince'de yatılı lise kurmak için harekete geçti.11 Aralık 2018
SELÇUK’TA İLK DEFA PROJE YAZMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ06 Kasım 2018
SELÇUK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖRNEK ÇALIŞMA24 Ekim 2018
Eğtim Sen İzmir 1 nolu Şube Toplantısını Selçuk'ta gerçekleşirdi.30 Eylül 2018
ÇOCUKLARIMIZ ŞİRİNCE’DE IŞIK’LANDI18 Eylül 2018
Şirince'de Matematik Köyünün Kurucusu Ali Nesin'e Büyük Ödül05 Ağustos 2018
'Fels-Efes 2018' başladı05 Temmuz 2018
SEGEMDER'DEN KADIN KONULU RESIM SERGISI02 Temmuz 2018
SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE ARAÇ DESTEĞİ22 Haziran 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU İLK MEZUNLARI VERDİ07 Haziran 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU BÜYÜYOR29 Mayıs 2018
İSABEY OKULU’NDA BİLİM FUARI08 Mayıs 2018
​EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİNDEN DOSTLUK VE DAYANIŞMA YEMEĞİ05 Mayıs 2018
Tarihi Mekanlarda Kitap Okudular.25 Nisan 2018
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİĞİ KÖY ENSTİTÜLERİNİ UNUTMADI!18 Nisan 2018
EĞİTİMSEN İLÇE TEMSİLCİLERİ SELÇUK'TA TOPLANDI!09 Nisan 2018
Güzel şey okumak27 Şubat 2018
Selçuklu Minikler " Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor" adlı proje ortak oldu.27 Şubat 2018
EFES MÜZESİ’NDE 14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI16 Şubat 2018
BİR YAZAR İKİ KİTAP VE ÜLKEMİZDE BİR İLK22 Ocak 2018
Büyük Şehirden Selçuklu Çocuklara Karne Hediyesi19 Ocak 2018
Her şey Çocuklarımız İçin.18 Ocak 2018
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Açıklama Yaptı10 Ocak 2018
ZUHAL FİTNESS'TEN SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN SAĞLIKLI BESLENME SUNUMU21 Aralık 2017
"Öğretmene şiddet artık sıradanlaşmış durumdadır."19 Aralık 2017
Öğretmenler gününde Selçuk'tan farklı bir öğretmen portresi24 Kasım 2017
BAŞKAN BAKICI’DAN KREŞ VE SANAT EVİNE ÖĞRETMENLER GÜNÜ ZİYARETİ24 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI24 Kasım 2017
EFES MYO Kurucu Müdürü Prof. Dr. HATİPOĞLU Veda Etti13 Kasım 2017
TİCARET ODASI EĞİTİM YARDIMLARIYLA YİNE SEVİNDİRDİ26 Ekim 2017
BAŞKAN BAKICI EGELİ ÖĞRENCİLERE SELÇUK’U ANLATTI12 Ekim 2017
İSABEY KREŞİ AÇILIYOR06 Ekim 2017
Eğitim Sen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü Kutladı05 Ekim 2017
Milli Eğitim Müdürlüğüne "Cezayir Bilekli" Atandı26 Eylül 2017
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması15 Eylül 2017
10 GÜNDE 10 OYUN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ20 Temmuz 2017
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİNDEN BASINA VE KAMUOYUNA17 Temmuz 2017
THK’da Mezuniyet Heyecanı23 Haziran 2017
YÜZME KURSLARI BAŞLIYOR09 Haziran 2017
SELÇUK’TAN TEOG’DA BÜYÜK BAŞARI 01 Haziran 2017
MURAT SENGEL ÖNEMLİ MİSAFİRLERİNİ ARTEMİS RESTORANT’TA AĞIRLADI23 Şubat 2017
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ 10. OLAĞAN GENEL KURULUNU TAMAMLADI.15 Ocak 2017
SELÇUK UFKUNDA EĞİTİM VE KÜLTÜR OLACAK06 Ocak 2017
KADIN DANIŞMA MERKEZİ’NE YOĞUN İLGİ13 Aralık 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ SELÇUK’TA KUTLANDI24 Kasım 2016
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması24 Kasım 2016
BAŞKAN BAKICI: ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR13 Ekim 2016
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ YÜRÜTME KURULU BASIN AÇIKLMASI05 Ekim 2016
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILDI26 Eylül 2016
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILIYOR24 Eylül 2016
SELÇUK’TA OKULLAR EĞİTİME HAZIR19 Eylül 2016
Ali Nesin, Şirincede Kuracağı Felsefe Köyü için destek çağrısında bulundu22 Ağustos 2016
ÖĞRENCİLERE TERCİH DESTEĞİ26 Temmuz 2016
THK’da Mezuniyet Coşkusu Yaşandı25 Haziran 2016
MİNİKLERİN GELİŞİM BELGELERİNİ “BAŞKAN AMCALARI” VERDİ13 Haziran 2016
BELEDİYEDEN LYS ADAYLARINA ARAÇ DESTEĞİ11 Haziran 2016
SEGEM-DER'de yeni yönetim belli oldu25 Mayıs 2016
​EĞİTİM SEN Yetkili Sendika Oldu.18 Mayıs 2016
ENGELLİLER HAFTASINDA METEM’E ANLAMLI PLAKET12 Mayıs 2016
Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyoruz!17 Nisan 2016
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması05 Nisan 2016
MİSKET ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ BUGÜNKÜ ETKİNLİĞİNİ CAFE CARPOUZADA YAPTI22 Şubat 2016
Selçuk THK Fakültesi kapatıldı21 Şubat 2016
MİSKET ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ PAZARDA17 Şubat 2016
Şirincede Matematik Köyünü Kuran Nesin “Lise-1 Matematik Kitabı” yazmaya başladı.11 Ocak 2016
KESK 20 YAŞINDA!09 Aralık 2015
SİVİL HAVACILIK SELÇUK SEMALARINDA KUTLANDI07 Aralık 2015
Sağlık Turizmi Kongresinin Oturum Başkanlığını Dr. Bülent Cinel Yapacak03 Aralık 2015
TRAFİK ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ (TEDES) NEDİR?26 Kasım 2015
BAŞKAN BAKICI: “İYİ Kİ, ÖĞRETMEN OLMUŞUM”25 Kasım 2015
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması24 Kasım 2015
Eğitim Sen Selçuk" ​5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!"05 Ekim 2015
DERS ZİLİ ÇALDI28 Eylül 2015
Engeller bir bir kalkıyor10 Temmuz 2015
ÖĞRETMENEVİNDEN ÜNİVERSİTEYE ATAMA04 Temmuz 2015
SELÇUK'TA YETKİLİ SENDİKA EĞİTİM SEN OLDU16 Mayıs 2015
Haydi 1 MAYISA!30 Nisan 2015
“SELÇUK’TA EL ELE GÜZEL GÜNLERE”21 Nisan 2015
Eğitim Senden Zorunlu Rotasyon Basın Açıklaması‏19 Nisan 2015
EĞİTİM SEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ KÖY ENSTİTÜLERİNİN 75. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI19 Nisan 2015
ÜNİVERSİTE AÇILIŞA HAZIRLANIYOR18 Nisan 2015
EĞİTİM SEN "Köy Enstitüleri'nin 75. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun!" 16 Nisan 2015
Eğitimcilerden Ortak Basın Açıklması06 Nisan 2015
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliğinden Baş sağlığı04 Nisan 2015
Ünlü Şair ve Yazar Cezmi ERSÖZ Selçuk'ta Büyük Usta Yaşar KEMAL'i Anlattı04 Nisan 2015
SELÇUK'TA ŞİDDET GÖREN KADINLAR İÇİN FİDAN DİKİLDİ03 Mart 2015
ÇYDD Selçuk Olağan Kongresi Yapıldı VİDEO HABER13 Şubat 2015 

VİDEOLAR


 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH