YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > ESNAF

E-ticaret sektöründe 2 yılda 2 katlık büyüme bekleniyor
23 Aralık 2016
Bu haber 1557 kez okundu
Türkiye’deki e-ticaret sektörü geçtiğimiz yılı yaklaşık 25 milyar TL hacimle kapattı. Toplam perakende gelirlerinden yüzde 2 pay alan e-ticaret sektörü, bu rakamı yüzde 5’e çıkaracak ve 2 yıl içinde cirosunu ikiye katlayacak.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

DİJİTALLEŞEN dünyada birçok sektörde köklü değişimler yaşanıyor. Bunların başında da perakende sektörü geliyor. İnternetin ilk dönemlerinde tüketiciler, internetten fiyat ve ürün araştırması yapmadan alışverişe çıkmıyordu.

E-ticaret sitelerinin sayısının artması, mobil platformların gelişmesi ve teslimat seçeneklerine yeni alternatifler gelmesiyle beraber her geçen gün e-ticaret sektörü hem dünyada hem de Türkiye’de hızla büyüyor. Paylaşılan veriler de bu büyümeyi doğrular nitelikte. Dünyada 2 trilyon dolar ciroya yaklaşan e-ticaret sektörü, geçtiğimiz yıl yüzde 10’ya yakın büyüme elde etti.

2018’de 2.9 trilyon dolara ulaşması beklenen e-ticaret hacminin, 2020’de 4 trilyon doları aşması bekleniyor. Türkiye’de de benzer bir büyüme söz konusu. 2015 yılında 24.7 milyar liralık bir ekonomi yaratan Türkiye’deki e-ticaret sektörünün bu yılı 35 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Ancak bu işin Türkiye’de başlangıcı olduğunu gösteriyor.Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Ayşegül Toker, son 6 yılda 3 katlık bir büyüme yaşandığına dikkat çekiyor.
E-ticaret sektöründe 2 yılda 2 katlık büyüme bekleniyor
Toker, “Avrupa nüfusunun %45’e yakını online alışveriş yapıyor.Türkiye’nin e-ticaret rakamlarını Avrupa ve dünya örnekleriyle karşılaştıracak olursak, hiç de fena gitmiyoruz diyebiliriz. 6 yılda, e-ticaret kullanımının %11’lerden yüzde 33’lere çıkarak 3 katına ulaştığı bir ülkeden bahsediyoruz. Üstelik yakında 4.5G teknolojisiyle mobil ticaret işlem hacminin de epey yüksek seviyelere ulaşacağı öngörülüyor.

Ayrıca Türkiye, 30 milyonu aşan kullanıcısıyla, dünyanın en büyük 12’nci internet pazarı konumuna yükselmiş bir ülke. Daha da önemlisi Türkiye, aktif internet ve sosyal medya kullanımında ve hatta akıllı mobil telefon kullanıcı sayısında her yıl dikkate değer yüzde artışları yaşıyor. 2016 başında yayınlanan bir rapora göre, Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 77’si her gün internete bağlanıyor. TÜİK 2016 Nisan verileri, Türkiye genelinde internet erişim imkanına sahip hanelerin oranını yüzde 76.3 olarak açıklıyor. Bu da demek oluyor ki online mağazaların evlerimize girmesi için gereken belirli bir altyapı mevcut” diyor.
E-ticaret sektöründe 2 yılda 2 katlık büyüme bekleniyor

EN UYGUN İKLİM

Diğer önemli bir konunun Türkiye’nin genç nüfusu olduğuna dikkat çeken Toker, şunları belirtiyor: “Gençler teknolojiye meraklı ve hızlı öğreniyorlar. Şimdilerde yeni ödeme sistemleri hayatımıza girmeye başladı. Gençlere özel yeni nesil kredi kartları çıktı. Hazır kart tarzında, nakit avans veren, faizi düşük, her geçen gün online alışverişi daha da kolaylaştıran ve güvenilir kılan uygulamalar bunlar. Dinamik, hızlı, sabırsız, meraklı, teknolojiye aşık ve onu rahat kullanan, ürün araştıran, ürün karşılaştıran bir gençlik var ve online alışveriş tam onlara göre. Sonuç olarak bu tarz uygulamaların arttığını ve böylece genç nüfusun e-ticaret hacminin büyümesine büyük etkide bulunduğunu görüyoruz. Ayrıca kredi kartı penetrasyonu, lojistik altyapı, internet kullanımı, mobil trafiğin inanılmaz hızdaki artışı gibi özellikleriyle de Türkiye, e-ticarete en uygun iklimlerden biri.”
E-ticaret sektöründe 2 yılda 2 katlık büyüme bekleniyor
YÜZDE 2’DEN YÜZDE 5’E

Türkiye’deki e-ticaret sektörünün büyüyeceğinin en önemli göstergelerinden bir diğeri e-ticaretin perakendeden aldığı pay. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) paylaştığı bilgilere göre şu anda e-ticaret ile yapılan harcamalar perakende sektöründen toplamda yüzde 2’lik pay alıyor.

Bu da Türkiye’nin birçok ülkenin geri kalmasını sağlıyor. Örneğin; bu rakam İngiltere’de yüzde 12.6, Çin’de yüzde 9.7, ABD’de yüzde 9.2, Almanya’da yüzde 9.2, Japonya’da yüzde 7.2, Polonya’da yüzde 6.8, Fransa’da yüzde 6.8, Brezilya’da yüzde 4.1, Rusya’da yüzde 3.8, İspanya’da yüzde 3.3 ve İtalya’da yüzde 2.6. Yapılan öngörü araştırmalarına göre bu rakamın en geç önümüzdeki 3 yıl içinde yüzde 5 civarına ulaşması bekleniyor.
E-ticaret sektöründe 2 yılda 2 katlık büyüme bekleniyor
Bu artış aynı zamanda internetin kullanıcılarının e-ticaret müşteri olmasını da arttıracak. Türkiye’de 2015 sonu itibariyle 7 milyon civarında kayıtlı e-ticaret müşteri bulunuyor. Hazırlanan raporlara göre 2020 yılında 30 milyona kadar çıkması ve internet kullanıcıları arasında yaklaşık yüzde 80’lik penetrasyona denk gelecek. Türkiye lehine bu olumlu tabloları alt alta topladığımızda ise e-ticaret sektörünün gelirleri 2017 yılında 50 milyar liraya, 2020 yılında ise 100 milyar lirayı geçmesi bekleniyor. Kısaca e-ticaret sektöründe gidilecek çok yol var ve büyüme ise beklenenden çok daha hızlı olacak.


RAKAMLARLA E-TİCARET
50
50 milyon TL ve üzerinde ciro yapan e-ticaret şirketi sayısı

80
10-50 milyar TL ciro yapan e-ticaret şirketi sayısı

100 bin
E-ticaret şirketlerinin toplam istihdamı

%52
Türkiye’deki mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapma tercihi

%48
Dünyada mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapma tercihi

%37
Türkiye’de tüketicilerin online alışverişi artırma isteği

%90
Mağaza gitmeden önce internetten araştırma yapanların payı

%87
E-ticaret kullanıcılarının gıda harici ürün alışveriş oranı

%53

E-ticaret kullanıcılarının gıda ürünlerinde alışveriş payı
%34
Aynı gün teslimat isteyen tüketicilerin oranı

%15
Yarım günde teslimat opsiyonunu seçeceğini söylenlerin payı. 

%24.9
E-ticarette sorun yaşayan müşteri oranı

%44.9
Teslimatın belirtilenden daha yavaş olmasından rahatsız olan müşteri payı

%42.1

Yanlış veya hasarlı ürün alan müşterilerin sayısı
İHRACATA E-TİCARET YOLU

YALÇIN SEZEN

Dijitalleşen dünyada ülkelerin milli gelire katkı bulunabilmesi için e-ticaret ve buna bağlı olarak doğru ödeme yöntemlerini kullanması şart. UnionPay ve 13 yerel ödeme altyapısıyla entegre olan İş Bankası’nın Sanal POS’u yerli şirketlere daha fazla yabancı müşteri getirmeyi amaçlıyor. 

HIZLA dijitalleşen dünyada rekabet gücünü korumak her geçen gün zorlaşıyor. Global çapta ürün ve hizmetlerini sunan şirketler güçleniyor, yerel pazarlarıyla yetinenler ise eriyip gidiyor. Buna engel olmanın yolu ise iş süreçlerine dijital enstrümanları entegre etmekten geçiyor.

E-ticaret ve buna bağlı olarak doğru ödeme sistemlerini kullanmak, en küçükten en büyüğe kadar tüm işletmelere global çapta büyük avantaj sağlıyor. Son dönemlerde UnionPay ve alternatif ödeme sistemlerini müşterilerine sunmaya başlayan İş Bankası, şirketlerin yurtdışındaki müşterilerle buluşmasını amaçlıyor. Bu konu hakkında bilgi almak için İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen ile bir araya geldik. Yaşam tarzımızın gün geçtikçe dijitalleşmesinin en hızlı yansımalarını ödeme sistemleri alanında gördüklerini belirten Sezen, yüzyüze yapılan geleneksel ticaretin artık birçok noktada yerini elektronik ticarete bıraktığını ve ödeme sistemleri içinde elektronik ticaretin payı günden güne artığını belirtti.
E-ticaret sektöründe 2 yılda 2 katlık büyüme bekleniyor
Sezen, “Ödeme sistemleri alanında yaptığımız global işbirlikleri ile ülkemiz turizmine ve dolayısıyla milli gelirlerimize katkı sağlayacak döviz kazandırıcı işlemlere de odaklanıyoruz. Dünyanın en büyük kart kuruluşu olan UnionPay ile kurmuş olduğumuz ekosistem ve e-ticaret konusunda faaliyet gösteren üye işyerlerimize sunduğumuz yerel alternatif ödeme yöntemleri, ödeme sistemleri alanında dijitalleşme konusunda sektöre getirdiğimiz önemli yenilikler” dedi.

Dünyanın en büyük kartlı ödeme kuruluşu olan UnionPay International ile işbirliklerinin ilk olarak 2014 yılında bankamatiklerinde UnionPay logolu kartların kabulü ile başladığını söyleyen Sezen, “2015 yılı Mayıs ve 2016 Ocak aylarından itibaren sırasıyla sanal POS ve fiziki POS’lar eklenerek güçlendi. Bankamızın sağladığı altyapı sayesinde UnionPay kart sahipleri online olarak vize, ulaşım ve konaklama ihtiyaçlarını kendi ülkelerindeyken karşılayabiliyorlar.


13 ALTERNATİF ÖDEME YÖNTEMİUnionPay logolu kart sahipleri Türk Hava Yolları web sitesi üzerinden İş Bankası sanal POS alt yapısı sayesinde bilet satın alabiliyorlar. UnionPay ekosistemizin son halkası ise HotelRunner ile yaptığımız işbirliği oldu. UnionPay kart kullanıcıları artık dünyanın her yerinden HotelRunner sistemindeki otellerde İş Bankası sanal POS’u üzerinden online rezervasyon yapabiliyor ve ödemelerini doğrudan gerçekleştirebiliyor. Kurduğumuz UnionPay ekosistemi sayesinde, Bankamızın üye işyerlerinin işlem hacminin ve gelirlerini artırmayı ve aynı zamanda ülkemiz turizm gelirlerine de katkı sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Dünyanın birçok ülkesinde ve özellikle Avrupa’da, Türkiye’deki durumun aksine alışverişlerde kredi kart kullanımı çok yaygın olmadığını Sezen, şunları söyledi: “Bireylerin tasarruf oranlarının yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde ödeme sistemlerinin ağırlıklı olarak cari hesaplar üzerinden banka transferi şeklinde ya da bu hesaplara bağlı debit kartlarla yapıldığını görüyoruz. Bu nedenle, bu ülkeler uluslararası kart kuruluşları olmadan gerek fiziksel ortamda gerekse elektronik ticarette kullanılabilecek özel ödeme yöntemlerini geliştiriyorlar. 

Örneğin, Avrupa’nın refah seviyesi yüksek ülkelerinden birisi olan 11 milyondan biraz yüksek bir nüfusa sahip Belçika’da, yaklaşık 15 milyon ‘Bancontact’ kart basıldığını, ancak kredi kartı sayısının bu rakamın üçte birinden daha düşük olduğunu görüyoruz. İnternet kullanımının çok yüksek seviyede olduğu Hollanda’da, 11 milyon internet kullanıcısının yüzde 92’sinin en az 1 kez online alışveriş yaptığını ve bu alışverişlerde yaklaşık yüzde 60 oranında ‘IDEAL’ ödeme yöntemini tercih ettiğini biliyoruz. Dünya üzerinde alternatif olarak adlandırılabilecek bu ödeme sistemlerine doğru bir yönelim var ve biz de İş Bankası olarak buna kayıtsız kalmadık. Yurtdışına online satış yapan üye işyerlerimizin tahsilat kanallarını artırarak işlerini büyütmeyi amaçladık ve 13 yerel alternatif ödeme yöntemini sanal POS hizmetimiz üzerinden ekim ayı itibariyle müşterilerimize sunan ilk banka olduk.”

ALIPAY VE DİĞERLERİ
Bu kapsamda ekim ayında yaklaşık olarak yüzde 24 pazar payı ile elektronik ticaretle uğraşan üye işyerlerine, Alipay, IDEAL, Giropay, EPS, Qiwi, Sofort, Mybank, Entercash, Bancontact, Multibanco, Przelew24, Trustypay ve Safetypay ödeme yöntemlerini sunmaya başladıklarını ifade eden Sezen, “Dijitalleşmeyle birlikte her geçen yıl katlanarak büyüyen ve sınır ötesi bir konuma gelen elektronik ticarette müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunarak İş Bankası’nın payını artırmayı ve dolayısıyla ülkemizin de ihracatında kayda değer bir katkı sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Tek sanal POS ile onlarca ödeme yöntemi
ÜYE işyerlerini, tek bir sanal POS ile onlarca ödeme yöntemiyle ürün ve hizmetlerini güvenli olarak satma imkânına kavuşturduklarını belirten Sezen, şunları söyledi: “Yaptığımız araştırmalar bize, satışlarında elektronik ticaret uygulamalarını yoğun ve aktif bir şekilde kullanan firmaların kendi imkanlarıyla her bir alternatif ödeme sistemiyle ayrı ayrı anlaşma yaparak kabul ağını genişletmeye ve dünyanın dört bir yanından müşterilerine hizmet vermeye çalıştıklarını gösterdi. Bunun üzerine biz de, üye işyerlerimizin her bir ödeme yöntemiyle ayrı ayrı anlaşma yapma zorunluluğunu ortadan kaldıracak ve dünya çapında bilinen ödeme sistemleriyle entegrasyonda tek nokta olabileceğimiz bu uygulamayı hayata geçirdik.”

Turizmde yeni müşterilere ulaşılabilecek

YURTDIŞINDAN Türkiye’ye gelen turistlerin çok büyük bir kısmının online kanallarla otel rezervasyonlarını yaptırdıklarını ve uçak biletlerini aldıklarını kaydeden Sezen, “Özellikle Avrupalı müşterilere alternatif ödeme sistemlerini sunan işletmelerin küresel rekabette güçleneceğini  ve sonuç olarak ülkemizin turizm gelirlerinin büyümesine de yardımcı olacağını düşünüyoruz. Gelecek seneye de hazırlık olması açısından, başta havayolları ve otel rezervasyon olmak üzere turizm sektöründe online satış yöntemiyle hizmet veren bankamızın üye işyerlerine sunduğu alternatif ödeme yöntemleri ile yeni kullanıcılara ulaşılmasını sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu. 


İş Bankası’nın sunduğu 13 yerel alternatif ödeme yöntemi 
Şirket  Ülke
Alipay Çin
IDEAL Hollanda
GIiropay Almanya
EPS Avusturya
Qiwi Rusya, Kazakistan, Ukrayna
Sofort Almanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İtalya, Fransa, İspanya 
Mybank Belçika, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Yunanistan Entercash Almanya, Avusturya, Finlandiya, İsveç Bancontact Belçika Multibanco Portekiz
Przelew24 Polonya
Trustypay Macaristan, Slovakya, Slovenya, Estonya, Letonya, Litvanya, Çek CumhuriyetiSafetypay Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Meksika, Nikaragua, Panama,  Peru, Avusturya, Almanya, Hollanda

Tedarikçilere hızlı sanal POS altyapısı

İŞ Bankası’nın sunduğu ‘Tedarikçi POS’ ürününe değinen Sezen, bu ürün hakkındaki bilgileri şu şekilde aktardı: “Tedarikçi POS ürünümüz, ticari müşterilerimizin tedarikçilerine yapacakları ödemelerini, kendilerine tahsis ettiğimiz şirket kredi kartlarıyla kolay ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlayan bir sanal POS uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde, firma yetkilileri kendilerine sağlanan bir ara yüz ile kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak ödeme yapacakları tedarikçilerin listesini görüntüleyebiliyorlar. Firmanın her tedarikçisi için banka tarafında bir sanal POS numarası üretiyoruz.

Üretilen sanal POS’lara ilişkin bilgiler, şirket kredi kartıyla ödemeyi yapacak olan müşterinin ara yüzüne entegre ediliyor. Böylece müşteri, söz konusu arayüz üzerinden ödeme yapmak istediği tedarikçiyi seçip, şirket kredi kartını kullanarak İş Bankası’nın Sanal POS altyapısı üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde ödeme işlemini yapabiliyor. Tedarikçi POS hizmetimiz sayesinde müşterilerimiz günlük ticari hayatlarında ana firma tedarikçilerine ödemelerini kart kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirken, tedarikçi firmalar ise ana firmadan alacaklarını hızlı bir şekilde tahsil imkanına sahip oluyor.”

Etkileşim çağında deneyim odakta 
TEKNOLOJİ alanındaki gelişmelerin ve mobil cihazların müşteri deneyiminin merkezi haline gelmesinin, her alanda değişiklikleri beraberinde getirdiğini belirten Sezen, içinde bulunduğumuz dönemde gerek kişilerin gerekse kişilerle kurumların arasında artan etkileşimin ön plana çıktığını ifade etti. Sezen, “Şeffaflığın arttığı bir dönem olması nedeniyle ‘Etkileşim Çağı’ olarak da adlandırılıyor.

Bu çağ, teknolojik gelişmeler, değişen müşteri davranışları, değişen yasal düzenlemeler ve buna bağlı olarak rekabetin yeni alanlara taşınmasından doğan yeni iş modelleri ile şekilleniyor. Değişen rekabet koşulları ve rekabetin sektör dışındaki oyuncularla da yapılmaya başlanması; değişen müşteri davranışı, müşteri deneyimi ve deneyim tasarımını da yeni bir rekabet aracı olarak öne çıkartıyor. Bugün müşterinin bir mobil uygulamada görüp beğendiği özellikler, doğrudan ilgili olmayan konularda bile örnek gösterilerek bir beklenti olarak karşımıza çıkıyor. Akışkan beklentiler olarak adlandırılan bu duruma uyum sağlayabilmek ve mükemmel müşteri deneyimini sunabilmek adına, süreçlerimizi uçtan uca, yalnızca banka içinde değil, dışardaki ekosistem ortaklarımızla birlikte tasarlıyoruz” dedi.

HER EVREDE EŞLİK EDECEK
Etkileşim çağında, değişen müşteri beklentilerine cevap verebilmek, operasyonel verimlilik sağlayabilmek ve rekabette ayakta kalabilmek için kurumların inovasyon kültürüne sahip olmaları ve bunu sürekli kılmaları gerektiğini ifade eden Sezen, “İş Bankası olarak geçmişten günümüze ilklerin bankası olma vizyonumuzla, müşterilerimize dijital temas noktalarında en iyi ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin sunulmasının yanı sıra müşterilerimizin yaşam yolculuklarının her evresinde onlara eşlik edebilen ve yaşattığı benzersiz deneyimlerle hayatlarını kolaylaştıracak bir çözüm ortağı olmayı amaçlıyoruz. Uçtan uca müşteri deneyimi sunacak şekilde, ekosistem bakış açısıyla tasarlanmış değer zincirleri oluşturmaya, veri paylaşımı ve entegrasyonunu en ileri teknolojilerle destekleyerek yaşayan ekosistemler yaratmaya önem veriyoruz” diye konuştu.

HürriyetFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ESNAF Haberleri

Başlık Tarih
 
ESNAFLARI HEYECANLANDIRAN GÖRÜŞME08 Ocak 2020
Selçuk Tariş Zeytin ve Zeytinyağı T.S.K. Olağan Genel Kurulu yapıldı.28 Kasım 2019
TİCARET ODASINDAN OKULLARA EĞİTİM YARDIMI15 Kasım 2019
TOPLANTIYA BELEDİYE BAŞKANI FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL DE KATILDI02 Ekim 2019
OTO ALIM SATIMINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALDILAR26 Eylül 2019
MEDYA ESTETİĞİ EĞİTİMİ TAMAMLANDI28 Ağustos 2019
BÜLENT BÖREKÇİLİK SELÇUKLULARLA BULUŞTU09 Ağustos 2019
SELÇUK TİCARET ODASI TURİZM PAYLARINI ARTIRMA TALEBİNİ GÜNDEME TAŞIYOR17 Haziran 2019
DIŞ TİCARET SOHBETLERİ PROGRAM DİZİSİ TİCARET ODASINDA DEVAM EDİYOR04 Haziran 2019
Antalya'nın avokadosu Selçuk'ta yetişecek09 Mayıs 2019
ÜLKE RAPORLARI SELÇUK TİCARET ODASI SİTESİNDE YAYINLANDI03 Mayıs 2019
TURİZM SEZONU ÖNCESİ SELÇUKTA TURİZM KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI26 Nisan 2019
BERGAMA TİCARET ODASI SELÇUK ZİYARETİ12 Nisan 2019
MALİ MÜŞAVİRLERE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ ÇAĞRISI27 Mart 2019
TİCARET ODASI İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ BASIN TOPLANTISIYLA DUYURDU21 Mart 2019
SENGEL TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİ.21 Mart 2019
Başkan Bakıcı İzmir Ziraat Odaları Birliği Genel Kurulu’nda konuştu 15 Mart 2019
EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİ12 Mart 2019
HUKUKİ SORUNLAR YAŞAYAN ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ..05 Mart 2019
Ticaret Odası Belediye Başkanını Ağırladı.28 Şubat 2019
ESNAFLAR İÇİN E-TİCARET SUNUMU15 Şubat 2019
MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİ YÖNETMEYİ ÖĞRENDİLER14 Şubat 2019
Selçuk Ticaret Odası Karadeniz ve Akdeniz seyahat acentalarını ağırladı.13 Şubat 2019
TİCARET ODASI TOBB TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI’NA KATILDI23 Ocak 2019
KAYMAKAM EKREM İNCİ TİCARET ODASINDA14 Kasım 2018
REEL SEKTÖR VE FİNANS SEKTÖRÜ İZMİR’DE BİR ARAYA GELDİ10 Kasım 2018
TİCARET ODASI EĞİTİM YARDIMIYLA YİNE SEVİNDİRDİ09 Kasım 2018
​SELÇUK KAYMAKAMI EKREM İNCİ TİCARET ODASININ KOMİTE TOPLANTISINA KONUK OLDU01 Kasım 2018
SELÇUK TİCARET ODASI DIŞ TİCARET VE YATIRIM İLETİŞİM NOKTASI OLDU23 Ekim 2018
ESNAF KİRA ARTIŞINA DAYANAMAZ01 Ekim 2018
KOSGEB EĞİTİMİ İÇİN KAYITLAR BAŞLADI12 Eylül 2018
STO BAŞKANI KORAY YOLCU, TURİZM BAKANI ERSOY’DAN SELÇUK İÇİN İKİ TALEPTE BULUNDU11 Eylül 2018
SELÇUK’TAN YAPILAN İHRACAT 2017’DE YÜZDE 7 ORANINDA BÜYÜDÜ16 Ağustos 2018
Kent turizmi için butik otel önerisi14 Ağustos 2018
ESNAFA İNAT BELEDİYE PAZAR AÇTI27 Temmuz 2018
Selçuk Efess küçük oteller derneğinden Çağrı.19 Temmuz 2018
SELÇUK EFES KÜÇÜK OT­ELLER DERNEĞİ ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR29 Haziran 2018
SELÇUK EFES KÜÇÜK OTELLER DERNEĞİ TİCARET ODASINI ZİYARET ETTİ27 Haziran 2018
SESO ESNAFA MAKİNA TEÇHİZAT KREDİ DESTEĞİNİ DUYURDU20 Haziran 2018
ŞİRİNCE ESNAFI İMZA TOPLADI13 Haziran 2018
Selçuk'ta Yeni Bir Dernek.08 Haziran 2018
TORBALI’DAN TÜRKİYE’YE MUZ DAĞITILIYOR05 Haziran 2018
TİCARET ODASI ÜYELERİ NEFES KREDİSİYLE NEFES ALDI29 Mayıs 2018
SELÇUK TİCARET ODASI YÖNETİMİ ANKARA’DA07 Mayıs 2018
ESNAFIN ÇEVRECİ "JİLETÇEK" DUYARLILIĞI04 Mayıs 2018
TİCARET ODASINDA İLK MECLİS TOPLANTISI YAPILDI13 Nisan 2018
SELÇUK TİCARET ODASI BAŞKANI KORAY YOLCU GÜVEN TAZELEDİ09 Nisan 2018
SELÇUK TİCARET ODASI ÜYELERİNE NEFES ALDIRACAK KREDİ05 Nisan 2018
​KOMİTE ÜYELERİNE FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ30 Mart 2018
YENİ DÖNEMDE DE ‘BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ’28 Mart 2018
TİCARET ODASININ DÜZENLEDİĞİ SOSYAL GÜVENLİK KONFERANSINA BÜYÜK İLGİ27 Mart 2018
İŞ KURMAK İSTEYENLERE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ13 Mart 2018
Ticaret Odası Aile İşletmeleri İçin Eğitim Düzenledi28 Şubat 2018
Hayri GÜLLER Ve Ekibi SESO Seçimini Kazandı20 Şubat 2018
TİCARET ODASI YENİ HİZMET BİNASI YAPACAK19 Şubat 2018
SELÇUK ARTEMİS GENÇLİK SPOR KULÜBÜNDEN TİCARET ODASI BAŞKANINA ZİYARET15 Şubat 2018
BİZ HİÇ BİR SİYASİ PARTİNİN DEĞİL, DEĞİŞİM İSTEYEN "SELÇUK ESNAFININ ADAYIYIZ"10 Şubat 2018
SESO BAŞKANLIĞI İÇİN İKİ ADAY YARIŞACAK08 Şubat 2018
Hayri Güller Adaylığını Açıkladı05 Şubat 2018
TİCARET ODASI EĞİTİMLERİ START ALDI02 Şubat 2018
YENİ GİRİŞİMCİLER TİCARET ODASINDAN KOSGEB SERTİFİKALARINI ALDILAR17 Ocak 2018
“İŞ DÜNYASINA YENİ SOLUK: ARABULUCULUK"27 Aralık 2017
Selçuk Esnaf Odasindan Duyurulur.20 Aralık 2017
SELÇUK TİCARET ODASININ 2018 HEDEF PAZARI ÇİN 11 Aralık 2017
SELÇUK’TA BULUŞAN İZMİR KADIN MECLİSLERİ TİCARET ODASININ KONUĞU OLDU29 Kasım 2017
TİCARET ODASINDAN YENİ BİR EĞİTİM DAHA ; KONUMUZ TAKIM ÇALIŞMASI 11 Ekim 2017
SELÇUK ESNAFINA SİCİL MÜJDESİ27 Temmuz 2017
TİCARET ODASINDAN İSTİHDAM TEŞVİKLERİ TOPLANTISI20 Nisan 2017
SELÇUK TİCARET ODASI KALİTESİ ARTIK BEŞ YILDIZLI27 Şubat 2017
SELÇUK TİCARET ODASINDAN İŞ HAYATINDA İLETİŞİM VE BEDEN DİLİ EĞİTİMİ21 Şubat 2017
Selçuk Ticaret Odası 2017 Eğitimleri başlıyor.07 Şubat 2017
Girişimciler iş yeri açmadan önce KOSGEB'e başvurabilecek06 Şubat 2017
E-TİCARET YAPMAK İSTEYEN ESNAFA SESO DESTEĞİ06 Ocak 2017
SELÇUK TİCARET ODASI’NIN BEŞ YILDIZLI HİZMET VERDİĞİ TESCİLLENDİ03 Ocak 2017
TİCARET ODASINDAN ÜYELERİNE NEFES ALDIRAN KREDİ13 Aralık 2016
BAŞKANLAR HİSARCIKLIOĞLU İLE BİRARAYA GELDİ12 Aralık 2016
SELÇUK ESNAFINA İNDİRİMLİ ELEKTRİK İMKANI18 Kasım 2016
​SELÇUK TİCARET ODASI STRATEJİK PLANINI YAYINLADI14 Kasım 2016
​KOSGEB KURSLARINDA 7. DÖNEMİN GİRİŞİMCİ ADAYLARI SERTİFİKALARINI ALDI09 Kasım 2016
Ticaret Odası 2020’ye Kadar Hedeflerini Belirledi19 Ekim 2016
TİCARET ODASINDAN KONFERANS DUYURUSU 12 Ekim 2016
Koray Yolcu Türkiye- Polonya İş Forumuna Katıldı06 Ekim 2016
STO ÜYELERİNİN AİDAT BORÇLARINA YAPILANDIRMA FIRSATI29 Eylül 2016
SESO'DAN AİDAT BORÇLARINA YAPILANDIRMA HAKKINDA AÇIKLAMA09 Eylül 2016
STO’DAN LİDERLİK VE MOTİVASYON EĞİTİMİ10 Ağustos 2016
STO tarafından düzenlenen KOSGEB destekli Girişimcilik Eğitimleri Başvuruları Başladı25 Temmuz 2016
​İZMİR ODA VE BORSALARININ ZİRVESİ SELÇUK’TA YAPILDI16 Temmuz 2016
Bayram alışverişinizi Selçuklu esnaftan yapın25 Haziran 2016
SELÇUK, RENK BUTİKLE RENKLENDİ12 Haziran 2016
SELÇUK TİCARET ODASI ANKARA’DAYDI.18 Mayıs 2016
​TİCARET ODASI SELÇUK’UN YENİ KARDEŞİNİ AĞIRLADI07 Mayıs 2016
SELÇUK TİCARET ODASI GİRİŞİMCİ YETİŞTİRMEYE DEVAM EDİYOR17 Nisan 2016
EĞİTİMİNİ TAMAMLADI, KENDİ İŞYERİNİ AÇTI13 Nisan 2016
Esnaf Odası Kiracıların Yanında01 Nisan 2016
​Başkan Bakıcı, Efes esnafı ile buluştu16 Mart 2016
Mütahitler Selçuk'ta Buluştu01 Mart 2016
İZMİRLİ GENÇ GİRİŞİMCİLER SELÇUK’TA BULUŞTU29 Şubat 2016
PAZARCI ESNAFINDAN SESO'YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ19 Şubat 2016
Süt krizi Tire’yi “pas” geçti18 Şubat 2016
Baskanlardan Girişimci Adaylarına Sürpriz Ziyaret16 Şubat 2016
SELÇUK TİCARET ODASI BERLİN FRUİT LOGİSTICA FUARINI ÜYELERİYLE ZİYARET ETTİ‏11 Şubat 2016
​17 Şubat'ta seçim var Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi seçime gidiyor08 Şubat 2016
Ticaret Odasından Seminer Daveti19 Ocak 2016
BAŞKANLARDAN YENİ YIL KUTLAMASI05 Ocak 2016
Asgari ücret 1300 TL30 Aralık 2015
STO’DAN E-DEFTER E-FATURA EĞİTİMİ28 Aralık 2015
TİCARET ODASINDAN 600 ÖĞRENCİYE EŞOFMAN DESTEĞİ13 Aralık 2015
JAPON TURİZM ACENTELERİ EFES VE ŞİRİNCE’YE HAYRAN KALDILAR16 Kasım 2015
ALMANYA'DAN KARDEŞ ZİYARETİ11 Eylül 2015
TİCARET ODASI SELÇUK’TA DÜZENDİĞİ KURSLARLA 150 GİRİŞİMCİ YETİŞTİRDİ02 Eylül 2015
​SELÇUK TİCARET ODASI MİDİLLİ’DE UNESCO TESCİLLİ SELÇUK’U TANITTI26 Ağustos 2015
Esnafın Kalbi ATAKALP’e emanet…19 Ağustos 2015
SELÇUK TİCARET ODASI BEŞ YILDIZLI ODA OLUYOR13 Ağustos 2015
UNESCO SELÇUK TURİZMİ İÇİN MİLATTIR14 Temmuz 2015
Koray Yolcu İZKA Yönetim Kuruluna Seçildi22 Haziran 2015
ŞİRİNCE’DE TURİZM ÇALIŞTAYI25 Mayıs 2015
ŞİRİNCE’DE ELEKTİRİK BULUŞMASI15 Mayıs 2015
Koray Yolcu Başkan Seçildi11 Mayıs 2015
TURİZMİN MERKEZİNDE ESNAFA İNGİLİZCE DOPİNGİ09 Mayıs 2015
İŞ HAYATINDA BAŞARI İÇİN İLK ŞART EĞİTİM22 Nisan 2015
TURİZMCİ ESNAF SERTİFİKALARINI ALDI21 Nisan 2015
HİSARCIKLIOĞLU MECLİS ÜYELERİYLE BULUŞTU06 Nisan 2015
SELÇUK TİCARETİNİN EN ÖNEMLİ SORUNLARI TARTIŞILDI27 Mart 2015
KIZILAY’DAN ESNAF TEŞKİLATINA TEŞEKKÜR13 Mart 2015
İzmir Yunanistan Başkonsolosu Selçuk Ticaret Odası’nı Ziyaret Etti10 Mart 2015
Gökçealan Esnafı "KÖYLÜ KALMAK İSTİYORUZ"21 Şubat 2015

VİDEOLAR

 
 
                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR


 
..
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH