YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR   
 
Ana Sayfa > EĞİTİM

EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILDI
26 Eylül 2016
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILDI
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Selçuk halkının isteği, birçok kişi ve kurumun desteğiyle Selçuk’a kazandırılan Efes Meslek Yüksekokulu kapılarını açtı. Geniş bir katılımla gerçekleşen açılış töreni sonrası yeni okulun yeni öğrencileri Başkan Bakıcı ile birlikte Selçuk Efes Kent Belleği’ni ziyaret ettiler.

Efes Meslek Yüksekokulu 2016 – 2017 Öğretim Yılı açılış törenine İzmir AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı, Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Murat Hatipoğlu, THK Üniversitesi İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Birer, Selçuk Belediyesi Meclis üyeleri, AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Sema Yeşilçimen, Selçuk Yükseköğrenimi Destekleme Derneği Başkanı Remzi Çelikel,  siyasi parti üyeleri, muhtarlar, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.

Hedef Selçuk’ta bir üniversite

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Efes Meslek Yüksekokulu açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk olarak DEÜ Efes Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürü Prof. Dr. Murat Hatipoğlu bir konuşma yaptı. Hatipoğlu yaptığı konuşmada, Selçuk ve Efes Meslek Yüksekokulu için büyük hedefleri olduğunu belirterek; “Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en son birimi olarak kurduğumuz  Efes Meslek Yüksekokuluyla birlikte Selçuk halkına yükseköğrenimin değişik avantajlarını da birlikte getireceğiz. Yüksekokul bünyesinde yapmayı planladıkları ilk faaliyetlerden birinin Selçuk’un kültür ve medeniyeti ile ilgili bir sempozyum düzenlemek olduğunu belirten Hatipoğlu; 2023 hedefimiz Selçuk kültürde en ileri gidecek bir pozisyonda Efes Kültür Üniversitesi’ni kurmaktır” dedi.

Bakıcı’dan teşekkür

Hatipoğlu’nun ardından söz alan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Başkan Bakıcı; Bir Selçuklu olarak bugünün en önemli günlerden birisi olduğunu düşünüyorum” diyerek sözlerine başladı. Başkan Bakıcı; “Bugün büyük emek verdiğimiz ve tüm halkımızın büyük bir uğraş verdiğine inandığım, aynı zamanda merkezi yönetimle, yerel yönetimlerin ortak bir çalışmasıyla vücut bulan Efes Meslek Yüksekokulu’nun açılışını yapıyoruz” dedi.

Başkan Bakıcı konuşmasında özellikle İzmir Milletvekilliği döneminden beri meslek yüksekokuluna destek veren Başbakan Binali Yıldırım’a, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na,  DEÜ Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’e,  Selçuk Eski Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür’e, AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’ya Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı’ya, Selçuk Yükseköğrenimi Destekleme Derneği Başkanı Remzi Çelişkel ve yönetim kurulu üyelerine, Efes Meslek Yüksekokulu kuruluş sürecinde katkılarından dolayı teşekkür etti. 
 

Öğrenci sayısı 1500’e çıkacak

Meslek Yüksekokulu’nun açılışıyla ilgili “En büyük mutluluk Selçuk halkınındır” diyen Başkan Bakıcı yüksekokul bünyesinde şu anda sadece bir programın faaliyete geçtiğini belirterek YÖK’de kaydı olan diğer programların da öğretim üyesi eksiği tamamlandığında faaliyete geçeceğini belirtti.  Başkan Bakıcı; “Altı program devreye girecek ve öğrenci sayısı 1500’e çıkacaktır. Bu Selçuk açısından çok büyük bir önem taşıyor diyerek, bu konuda AK Parti Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’dan destek beklediğini ifade etti. Selçuk kültür kenti olarak, eğitim kenti olarak, tarım kenti olarak, turizm kenti olarak hak ettiği yeri alacaktır” dedi.

Açılış programında kürsüye gelen AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise; “Selçuk için yapmamız gereken işler ve en kısa sürede bu altı programın tamamlanmasının en önemli takipçisi olacağımız konusunda söz veriyorum. Gelecek yıllarda inşallah bu bölümlerin açılışında birlikte oluruz” dedi.

Birlikten İzmir  kazandı

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimine de değinen Kaya; “Tüm milletimizin hiçbiri ayrım gözetmeden sahaya inişi ve demokrasiye sahip çıkışıyla bu darbe girişimini bertaraf ettik. 15 Temmuz sonrası çok ılımlı bir iklim başladı. İzmir’de bulunan dört siyasi partiden 26 milletvekilinin imzası ile iki tane yeni devlet üniversitesini İzmir’e kazandırdık. Bu siyasi iklim bizim her daim gözbebeğimiz gibi korumamız gereken bir süreç. Geçmişte Türkiye’nin gelişim sağladığı zamanlarda çeşitli ayrışmalarla geleceğe doğru attığımız adımlardan bizi kendi içimizdeki noktaya doğru çektiler. İşte bugün de 15 Temmuz darbe kalkışmasının sebebi artık Türk milletinin ileriye doğru emin adımlarla gidiş sürecidir” dedi.

“Biz Türkiye’yi 2023’de dünyanın 10 büyük devleti arasına sokabilmek hedefi koyuyorsak; bunun en önemli noktası eğitimden ve üniversitelerden geçmektedir” diyen Kaya; “Hiçbir ülke, hiçbir millet demokrasisini, o çok ağır bedeller ödeyerek elde ettiği demokrasisini bu şekilde korumamıştır. Helikopterlerden üzerine ateş açılırken; o ateşe rağmen demokrasiyi korumak için tankların önünde direnen bir millet gördük. Bu okulumuzun açışında emek gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor, ilçemize ve İzmirimiz’e hayırlı olsun diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı. 

UNESCO Kenti’ne eğitim üssü olmalı

Kürsüye son olarak gelen Selçuk Kaymakamı Ayhan Boyacı ise; “Selçuk gibi bir yerde bilim yuvası açmak çok anlamlı. 3000 yıl evvel burası yine bir eğitim, bilim ve kültür merkeziydi” diyerek sözlerine başladı. Selçuk’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmasına da değinen Kaymakam Boyacı; “ Bu kültür mirası kentinde böyle bir eğitim kurumlarının olması çok gereklidir. Yakın gelecekte bu törenler sık sık Selçuk’ta olacaktır. Emeği geçen tüm dostlarımı içtenlikle kutluyorum. Aramızda bulunan öğrencilerimize bu güzel eğitim yuvasında başarılar diliyorum. Selçuk halkı yüksek öğrenim öğrencilerine her zaman sahip çıkmıştır” dedi. Öğrencilere düzenli çalışmanın, eğitim, kültür ve bilimle iç içe olmalarının önemi hakkında da konuşan Kaymakam Boyacı; “2016 – 2017 yılı tüm öğrenicilerimize, öğretim üyelerimize, velilerimize, bütün Selçuk halkına civardan gelen bütün dostlarımıza hayırlı, uğurlu olsun” diyerek sözlerini noktaladı.

Yapılan konuşmaların ardından Efes Meslek Yüksekokulu açılış kurdelesini birlikte kesen katılımcılar, okulu hep birlikte dolaştılar. Açılış töreninden sonra Selçuk Belediyesi, Efes Meslek Yüksekokulu öğrencileri birlikte Selçuk Efes Kent Belleği’ni gezerek, kent belleği koordinatörü Arkeolog Yusuf Yavaş tarafından Selçuk’un tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EĞİTİM Haberleri

Başlık Tarih
 
Eğitim Sen: "Okulların yüz yüze eğitim için ne kadar hazırlıksız olduğunu gördük"31 Ağustos 2020
​EĞİTİMSEN İZMİR 1 NOLU ŞUBE İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ SEÇUK'TA BULUŞTU!10 Şubat 2020
​Eğitimsen Selçuk Temsilciliği Olağan Genel Kurulu Yapıldı. 06 Ocak 2020
​SELÇUK ÇEVRE DUYARLILIĞI GÖSTERDİ17 Haziran 2019
2018-2019 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA EĞİTİMİN DURUMU14 Haziran 2019
Bir çocuk değişir dünya değişir10 Haziran 2019
Selçuk Eğitim Sen Dostluk ve Kardeşlik Yemeği Düzenledi.27 Nisan 2019
ORHAN KEMAL,105. YAŞINDA ADANA TÜRKÜLERİYLE ANILDI 27 Mart 2019
SELÇUK’TA SINAVA YÖNELİK MOTİVASYON EĞİTİMİ VERİLDİ08 Mart 2019
Çağdaşlık yolunda mihenk taşı... 30 yılda 110 bin Kardelen04 Mart 2019
19 MAYIS 3/D SINIFI ÖĞRENCİLERİNDEN ANLAMLI SERGİ02 Mart 2019
Selçuk Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener başkanlığında Ruanda'lı polislere eğitim verildi.26 Şubat 2019
Protokol üyeleri öğrencileri meslek seçimi hakkında bilgilendirdi19 Şubat 2019
ÇOCUKLARIMIZ YAZARLAR İLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR14 Şubat 2019
SATIŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİNE YOĞUN İLGİ28 Ocak 2019
Prof. Ali Nesin Şirince'de yatılı lise kurmak için harekete geçti.11 Aralık 2018
SELÇUK’TA İLK DEFA PROJE YAZMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ06 Kasım 2018
SELÇUK MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ÖRNEK ÇALIŞMA24 Ekim 2018
Eğtim Sen İzmir 1 nolu Şube Toplantısını Selçuk'ta gerçekleşirdi.30 Eylül 2018
ÇOCUKLARIMIZ ŞİRİNCE’DE IŞIK’LANDI18 Eylül 2018
Şirince'de Matematik Köyünün Kurucusu Ali Nesin'e Büyük Ödül05 Ağustos 2018
'Fels-Efes 2018' başladı05 Temmuz 2018
SEGEMDER'DEN KADIN KONULU RESIM SERGISI02 Temmuz 2018
SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERE ARAÇ DESTEĞİ22 Haziran 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU İLK MEZUNLARI VERDİ07 Haziran 2018
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU BÜYÜYOR29 Mayıs 2018
İSABEY OKULU’NDA BİLİM FUARI08 Mayıs 2018
​EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİNDEN DOSTLUK VE DAYANIŞMA YEMEĞİ05 Mayıs 2018
Tarihi Mekanlarda Kitap Okudular.25 Nisan 2018
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİĞİ KÖY ENSTİTÜLERİNİ UNUTMADI!18 Nisan 2018
EĞİTİMSEN İLÇE TEMSİLCİLERİ SELÇUK'TA TOPLANDI!09 Nisan 2018
Güzel şey okumak27 Şubat 2018
Selçuklu Minikler " Dünya Yeşeriyor Hayaller Gerçekleşiyor" adlı proje ortak oldu.27 Şubat 2018
EFES MÜZESİ’NDE 14 ŞUBAT DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ KUTLANDI16 Şubat 2018
BİR YAZAR İKİ KİTAP VE ÜLKEMİZDE BİR İLK22 Ocak 2018
Büyük Şehirden Selçuklu Çocuklara Karne Hediyesi19 Ocak 2018
Her şey Çocuklarımız İçin.18 Ocak 2018
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü İle İlgili Açıklama Yaptı10 Ocak 2018
ZUHAL FİTNESS'TEN SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN SAĞLIKLI BESLENME SUNUMU21 Aralık 2017
"Öğretmene şiddet artık sıradanlaşmış durumdadır."19 Aralık 2017
Öğretmenler gününde Selçuk'tan farklı bir öğretmen portresi24 Kasım 2017
BAŞKAN BAKICI’DAN KREŞ VE SANAT EVİNE ÖĞRETMENLER GÜNÜ ZİYARETİ24 Kasım 2017
ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI24 Kasım 2017
EFES MYO Kurucu Müdürü Prof. Dr. HATİPOĞLU Veda Etti13 Kasım 2017
TİCARET ODASI EĞİTİM YARDIMLARIYLA YİNE SEVİNDİRDİ26 Ekim 2017
BAŞKAN BAKICI EGELİ ÖĞRENCİLERE SELÇUK’U ANLATTI12 Ekim 2017
İSABEY KREŞİ AÇILIYOR06 Ekim 2017
Eğitim Sen 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü Kutladı05 Ekim 2017
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması15 Eylül 2017
10 GÜNDE 10 OYUN BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ20 Temmuz 2017
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİNDEN BASINA VE KAMUOYUNA17 Temmuz 2017
THK’da Mezuniyet Heyecanı23 Haziran 2017
YÜZME KURSLARI BAŞLIYOR09 Haziran 2017
SELÇUK’TAN TEOG’DA BÜYÜK BAŞARI 01 Haziran 2017
MURAT SENGEL ÖNEMLİ MİSAFİRLERİNİ ARTEMİS RESTORANT’TA AĞIRLADI23 Şubat 2017
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ 10. OLAĞAN GENEL KURULUNU TAMAMLADI.15 Ocak 2017
SELÇUK UFKUNDA EĞİTİM VE KÜLTÜR OLACAK06 Ocak 2017
KADIN DANIŞMA MERKEZİ’NE YOĞUN İLGİ13 Aralık 2016
ÖĞRETMENLER GÜNÜ SELÇUK’TA KUTLANDI24 Kasım 2016
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması24 Kasım 2016
BAŞKAN BAKICI: ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR13 Ekim 2016
EĞİTİMSEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ YÜRÜTME KURULU BASIN AÇIKLMASI05 Ekim 2016
EFES MESLEK YÜKSEKOKULU AÇILIYOR24 Eylül 2016
SELÇUK’TA OKULLAR EĞİTİME HAZIR19 Eylül 2016
Ali Nesin, Şirincede Kuracağı Felsefe Köyü için destek çağrısında bulundu22 Ağustos 2016
ÖĞRENCİLERE TERCİH DESTEĞİ26 Temmuz 2016
THK’da Mezuniyet Coşkusu Yaşandı25 Haziran 2016
MİNİKLERİN GELİŞİM BELGELERİNİ “BAŞKAN AMCALARI” VERDİ13 Haziran 2016
BELEDİYEDEN LYS ADAYLARINA ARAÇ DESTEĞİ11 Haziran 2016
SEGEM-DER'de yeni yönetim belli oldu25 Mayıs 2016
​EĞİTİM SEN Yetkili Sendika Oldu.18 Mayıs 2016
ENGELLİLER HAFTASINDA METEM’E ANLAMLI PLAKET12 Mayıs 2016
Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş Yıldönümünü Kutluyoruz!17 Nisan 2016
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması05 Nisan 2016
MİSKET ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ BUGÜNKÜ ETKİNLİĞİNİ CAFE CARPOUZADA YAPTI22 Şubat 2016
Selçuk THK Fakültesi kapatıldı21 Şubat 2016
MİSKET ANAOKULU ÖĞRENCİLERİ PAZARDA17 Şubat 2016
Şirincede Matematik Köyünü Kuran Nesin “Lise-1 Matematik Kitabı” yazmaya başladı.11 Ocak 2016
KESK 20 YAŞINDA!09 Aralık 2015
SİVİL HAVACILIK SELÇUK SEMALARINDA KUTLANDI07 Aralık 2015
Sağlık Turizmi Kongresinin Oturum Başkanlığını Dr. Bülent Cinel Yapacak03 Aralık 2015
TRAFİK ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ (TEDES) NEDİR?26 Kasım 2015
BAŞKAN BAKICI: “İYİ Kİ, ÖĞRETMEN OLMUŞUM”25 Kasım 2015
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği Basın Açıklması24 Kasım 2015
Eğitim Sen Selçuk" ​5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN!"05 Ekim 2015
DERS ZİLİ ÇALDI28 Eylül 2015
Engeller bir bir kalkıyor10 Temmuz 2015
ÖĞRETMENEVİNDEN ÜNİVERSİTEYE ATAMA04 Temmuz 2015
SELÇUK'TA YETKİLİ SENDİKA EĞİTİM SEN OLDU16 Mayıs 2015
Haydi 1 MAYISA!30 Nisan 2015
“SELÇUK’TA EL ELE GÜZEL GÜNLERE”21 Nisan 2015
Eğitim Senden Zorunlu Rotasyon Basın Açıklaması‏19 Nisan 2015
EĞİTİM SEN SELÇUK TEMSİLCİLİĞİ KÖY ENSTİTÜLERİNİN 75. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI19 Nisan 2015
ÜNİVERSİTE AÇILIŞA HAZIRLANIYOR18 Nisan 2015
EĞİTİM SEN "Köy Enstitüleri'nin 75. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun!" 16 Nisan 2015
Eğitimcilerden Ortak Basın Açıklması06 Nisan 2015
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliğinden Baş sağlığı04 Nisan 2015
Ünlü Şair ve Yazar Cezmi ERSÖZ Selçuk'ta Büyük Usta Yaşar KEMAL'i Anlattı04 Nisan 2015
SELÇUK'TA ŞİDDET GÖREN KADINLAR İÇİN FİDAN DİKİLDİ03 Mart 2015
ÇYDD Selçuk Olağan Kongresi Yapıldı VİDEO HABER13 Şubat 2015

                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR

VİDEOLAR
 
 
..


 


 
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH