YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR      YAZILAR   
 
Ana Sayfa > YEREL

İzmir Tabip Odası "Ölüm sayısı düşük mü gösteriliyor?"
04 Haziran 2020
İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, koronavirüs salgını sürecinde kamuoyunda çokça tartışılan “ölüm sayılarının düşük mü gösterildiği” iddialarına yanıt verdi. Obuz, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi sırasında hastalık ve ölüm kayıtları için uluslararası iki kod önerdiğini ancak Sağlık Bakanlığı’nın sadece PCR testi ile doğrulanmış rakamları kullandığını belirtti. Obuz yine salgının ilk dönemlerinde tanı çalışmasının sadece Ankara’da yapıldığını ve test sonuçlarının gelesiye kadar çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, koronavirüs salgını sürecinden İzmir’de yaşanan süreci ve gelişmeleri gazeteciler Muhittin Akbel ve Ender Aldanmaz’a değerlendirdi.

Prof. Dr. Obuz, İzmir’de koronavirüs salgının yayılım noktasını, sağlık çalışanlarının ekipman eksiği iddialarını ve 1 Haziran itibariyle başlatılan “normalleşme süreci”nin kente etkilerini değerlendirdi. Obuz, ayrıca kamuoyunda tartışılan “ölüm vakaları düşük mü gösteriliyor” iddialarına da yanıt verdi. Sonbahar mevsiminde ise ikinci bir dalganın ülkede yaşanabileceğini belirtti.

İzmir’de koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı ve vaka sayısı hakkında net rakamlar nedir? İzmir’in, İstanbul’un ardından en fazla insan kaybının yaşandığı şehir olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Bakanlık iki kez ölüm rakamlarını açıkladı. Bir kere de İzmir için 11 Mayıs’ta AKP İl Başkanı Kerem Ali Sürekli açıkladı. Orada İzmir için vaka sayısı 6 bin 400 civarındaydı. Yine bir basın yayın kuruluşunda çıkan ölüm sayısı ise o tarihlerde 225’ti. Bunlar üstelik gayriresmi rakamlar. Burada İzmir Valiliği, İl Pandemi Kurulu ve İl Sağlık Müdürü yetkili kişi ve kurumlardır. Ancak buralardan bir açıklama yapılmadı. Biz de dolaylı yollardan öğreniyoruz. Pandeminin ilk başlangıç dönemlerinde kendimiz verileri topluyorduk. Ama sayısı 1000’i geçince ve sürekli artınca toplamaktan vazgeçtik. Sadece sağlık çalışanlarının verilerini topladık. Şu ana kadar 501 sağlık çalışanı vakası var. Ölüm sayısı ise 5... Resmi olarak yazı gönderdik. Ölüm ve vaka sayılarının yanı sıra demografik veriler, testi pozitif olup tedavisini evde ya da yatalak olarak devam eden hasta sayısını öğrenmek istedik. Biz kamu niteliğinde bir meslek örgütüyüz ve bunu öğrenmeye hakkımız var.

İzmir nüfusa göre bakıldığında biraz daha gerilerde.  Kocaeli, Isparta, Sakarya biraz daha önde oran olarak… Yine de nüfusa göre oranla ilk 5’te yer alıyor İzmir.  Bu da kentin dışa açık olması, ticaretin, turizmin fazla olması İzmir’in bununla ilişkili olabilir. Çeşme Limanı’ndan olanlar, onun dışında tüm ülkeyi etkileyen Umre’den gelişlerin, ülke dışından gelen öğrencileri, ziyaretçilerin de İzmir’deki vakalarda etkisi olmuştur. Bunlarla ilgili olduğunu sanıyoruz.
 

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ölüm rakamlarının gerçeği yansıtmadığı konuşuluyor. Ölüm raporlarına farklı hastalık gerekçeleri yazıldığı iddia ediliyor. Bu iddialara katılıyor musunuz?

-Sağlık Bakanı sadece PCR testi ile doğrulanmış rakamlar veriliyor. Hem vaka hem de ölüm sayısı…  Dolayısıyla bazen iki kere, üç kere yapılıp negatif çıkan ve vefat eden hastalar oldu. Bunlar tanımlanmamış oluyor. Onları saymıyor mesela. Bu çok ilginç… Tedavisi verilmiş, koronavirüs tedavisi gören herkese uygulanan tedavi yöntemi uygulanmış, BT bulguları var tipik… Buna biz olası KOVİD vakası diyoruz. Dünya Sağlık Örgütü bunları da dahil etmeyi öneriyor. İki kod kullanın diyor örneğin. Türkiye bunu dahil etmiyor. Rakamlar o yüzden biraz daha düşük olabilir. Bu durumda ölümlerin, şu anki ölüm sayılarının ne kadar üzerinde olduğunu bilemiyorum. Sistemli bir rakam gizleme çalışmasının olduğunu da düşünmüyorum. Türkiye’de uygulanan test stratejisinde sorun var. Hasta olan yada temaslı olan –onun da belirli kategorileri var, herkese yapılmıyor- kişilere test yapılıyor. Yani hastane ya da sağlık kuruluşlarına giden kişilere yapılıyor. Dolayısıyla tarama olmadığı için ülke genelindeki durumu bilemiyoruz. Yaygınlığı bilemiyoruz. Örneğin ABD’de hastalık oranı şu an yüzde 20’lerde… Bazı Avrupa ülkelerinde yüzde 17 deniliyor. Türkiye’de ise bu bilinmiyor. Ama o kadar yüksek olduğunu sanmıyorum.

İzmir’de koronavis salgınının başlangıç noktası neresiydi, virüs sizce İzmir’e nereden geldi? İzmir Tabip Odası olarak fark ettiğinizde salgın hangi aşamadaydı?

-Yeşilyurt çevresinde bir huzurevi var. İlk vakalar oradandı ve hatta orada ölüm olayları da gerçekleşti. Çoğunda bunlara tanı konulamadı. Zaten ilk dönemlerde yani ilk 15-20 gün sadece Ankara tanı merkeziydi. Tanı gitti, orada teşhis konuldu derken hızla ölen hastalar oldu. Hele o dönem hiç tanı alamamış olan hastalar var. Yine bir kongre yapılmıştı Çeşme’de. 14-15 Mart’ta yurt dışından da gelen çok sayıda dahiliyeci hekimin yer aldığı bir kongre oldu. O kongre çok sayıda kişinin enfekte olduğunu biliyoruz. Yüzde 100 sadece bu iki alan için diyemeyiz. Bizim bilemediğimiz alanlardan da virüs kente gelmiş olabilir. Yine Umre ziyaretinden gelenler de bu grup içerinde olabilir.

-İlk vaka duyurulduğunda İzmir Tabip Odası olarak neler yaptınız?

İlk vakanın açıklandığı hafta kuruluş yıldönümü etkinliklerimizin olduğu haftaydı. 11 Mart’ta son etkinliğimizi yaptık ve diğer etkinlikleri durdurduk. Yan yana gelişleri engelledik, plaket törenlerimizi dahi iptal ettik. Hiçbir hekim arkadaşımız riske atmak istemedik. İlk yaptığımız şeylerden birisi İl Sağlık Müdürü’nü ve belediye başkanını aradım ve işbirliği önerdim. Tabip Odası olarak kentte kurulacak herhangi bir koordinasyon kurulunda yer almak istediğimizi belirttik. Ancak İl Sağlık Müdürü’nden bir davet alamadık. Ara ara sorduğumuz sorulara yanıt verdik.
 

Tabip Odası olarak, koronavirüs ile mücadelede ekipman eksikliğine dikkat çekmiştiniz. Ekipman açısından İzmir’in tablosu o zaman nasıldı? Uyarınız sonrası ne gibi değişimler yaşandı?

-Hem Türkiye’de hem İzmir’de ekipman eksikliği vardı. Çünkü hızlı bir giriş oldu. Kişisel koruyucu kullanım ihtiyacı çok fazlaydı. Mesela 1. Basamakta bu çok eksikti. Orada enfekte olan çalışanların çoğu malzeme eksikliğinden hastalandı büyük olasılıkla. Bunları duyurduk, şikayet ettik, İl Sağlık Müdürü’ne de gittiğimizde de aktardık. Anketler düzenledik. İlk ay bunların çalışması ile geçti. Bunların da etkisiyle yine İl Sağlık Müdürlüğü gönderdi, oda olarak biz de bağış yapılan ekipmanları gönderdik. Şu anda o sorun pek kalmadı diyebilirim. Önemli olan bunun süreklilik taşıması… Çünkü ne zaman biteceği belli olmayan bir süreç bu…

Filyasyon çalışmaları ne durumda?

-Filyasyon ilçe sağlık müdürlükleri tarafından yapılıyor. Diş hekimleri, sağlık memurlar orada özellikle görevde. Basından öğrendiğimiz kadarıyla 400 kişilik bir ekipten bahsediliyor. 150 kadar da diş hekimi burada çalışıyormuş. Diş Hekimleri Odası’na sordum. Onlar da sahada kimin olup olmadığını bilmediklerini aktardı. Yerinde incelemeler yapıyorlar. Temaslılar yada KOVİD olup tedavisi evde devam edenler daha sonra aile hekimlerine yönlendiriliyor. Onlar telefon üzerinden kontrollerini sürdürüyor. Takip etmediklerinde sistem kendisi uyarı veriyor.

İzmir’de salgını kontrol altına aldık diyebiliyor musunuz?

-1 Haziran’a kadar ülkede sayılar düşüyordu. Tam olarak hastalık yok olmadı ve yeni vakalar çıkıyordu. 1 Haziran sonrası bütün ülke ve İzmir’de her yer açılmış oldu. Bu işlemlerin vaka sayılarını artırıp arttırmadığını hep beraber göreceğiz. Rakamlar atabilir. Çünkü toplu taşıma ful kullanılmaya başlandı. Yüzde 50 kotası kaldırıldı. Ötekisi belediye çalışanlarının yetişemediklerini anlattılar bizlere. Maske kullanımı var ancak o maske nasıl kullanılıyor, soru işaretleri ile dolu. Çenede taşınıyor çoğu zaman. Korunma açıkçası kişilere bırakılmış oldu. Olayın bilimsel bir şekilde değerlendirilmesi ve normalleşmeye geçişin buna uygun biçimde yürütülmesini isterdik. Örneğin, İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirler biraz daha geç açılabilirdi. Ama bütün ülke açılmış oldu. Bir tek 65 yaş ve üstü ile 0-18 yaş arası evdeler.

Koronavirüs salgınında İzmir’de en çok hangi yaş grubu etkilendi? İzmir’de 200 bin civarı mülteci var. Mülteciler salgından ne kadar etkilendi?

Keşke biz de bilebilsek. Çünkü hiçbir sosyal veri paylaşılmıyor. Fakat Buca Cezaevi’nden bir duyum almıştık. Onlar Buca Devlet Hastanesi’nde takibe alınmıştı. Şakran Cezaevi’nden bazı memurlar ve hekim arkadaşlar enfeksiyon almıştı. Bir de Harmandalı Geri Gönderme merkezi’nde 30 vakadan söz edildi. Oraya girip çıkan çok sayıda mülteci var. Bir bilgi alamıyoruz biz de. En kırılgan, en dezavantajlı gruplar, cezaevlerinde çalışanlar. Salgın en çok onları etkiliyor. Çalışmak zorundalar. Ev kalma şansları yok. Aynı şekilde fabrikalarda çalışanlar da risk altında kaldı. Türkiye’de ölüm sayılarının azlığında 65 yaş ve üstünün disiplinli bir şekilde sürece destek vermesi, kurallara mümkün olduğunca uymasının büyük etkisi oldu. 20-65 yaş arası çalışıyor.

Uzun süredir tedavileri aksayan hastalar artık hastanelere gidebilir mi?

Hastanelerde yoğun bakım doluluğu çok olmadı. Pek çok hastane pandemi hastanesi haline getirildi. Sıkıntı yaşanmadı. Önümüzdeki süreçte hastalar telefonla randevu alarak, istedikleri hastaneye  istedikleri tedavi  için başvuru yapabilirler. Randevusuz gitmemek gerekiyor. Belli bir süre, belli sayıda hastaya bakılacak çünkü. Şunu unutmamak lazım; hastaneler hala kronik hastalar için risk taşıyor.

Normalleşme süreci başladı. Bu süreçte vatandaşlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz? Salgının, bir süre sonra yeniden ortaya çıkması gibi kaygınız var mı?

Zaten salgın halen devam ettiği için, dalgalanmalar görebiliriz. Burada Bilim Kurulu’nun her açılan yer için önerileri var. Restoranlar, plaj, denizde, taşıma araçları gibi. Sınırlı sayıda, belli mesafede gibi şartlar gerekiyor. Bunları uygulamak lazım. Çok gerekmedikçe buraları kullanmamak lazım. Fiziksel mesafeyi koruyabilecekler gidelim. Sosyal hayat elbette devam edecek. Toplumda bağışıklık seviyesi, yani bu hastalığı geçirenler yüzde 60-70 olduğu zaman bir toplum bağışıklığı elde edilebiliyor. O zaman daha rahat açılımlar yapılabilir. Şimdilik bundan çok uzaktayız. Bir aşı ve ilaç, bizi kurtaracak olan. Bunlar olmadığına göre, kişisel korunma, bizim en önemlisi. Maske takamız, el dezenfektasyonuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yüz siperliği de oldukça koruyucu. Şu an Türkiye’nin yapması gereken, test sayısını artırmak.  Böylece toplumda gerçek sayıyı bulabiliriz.

Şu an itibariyle ülkemizde yapılan test sayısı 2 milyon civarında. Türkiye’de verilen mücadeleye bakarsak, ortada çok büyük başarı yok. İngiltere’ye, Amerika’yla karşılaştırırsak, bizimki bir başarı olarak kabul edilebilir.

Nüfusa göre, milyona göre ölüm sayılarına baktığımızda İspanya, İtalya, İngiltere çok önlerde.  Milyon kişi başına 820 ölümle Belçika, en başta görünüyor. Türkiye’de milyon kişi başına ölüm, 54… İran’a göre iyiyiz. İran’ın milyon kişi başına ölüm, 95… Rusya’da vaka sayısı arttı ama milyon kişi başına 36 gibi oranı var.

Bir de Yunanistan… Yunanistan’da sadece 179 ölüm var. Bunu incelememiz lazım. Yunanistan, yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen çok iyi önlemler ve çok erken önlemler alarak bunu başardığını düşünüyorum.

Çin, milyon kişi başına ölüm, 7… Nüfusa orantılandığında Türkiye’deki ölümlerden daha az… Çin’i örnek almalıyız. Salgınlar çağına girdik. Aşı ve ilaç olmadığı için, Kasım ve Aralık gibi ikinci dalga bekleniyor. Grip, gibi salgınların çok olduğu o süreçte ikinci dalga kaçınılmaz görünüyor. Ağustos gibi vakaların oldukça azalacağı tahmin ediliyor. Koronavirüs ile mücadelede sıcağın etkisi pek öngörülmüyor aslında. Çünkü Güney Amerika da, Afrika’da da çok fazla vaka var. Sıcak havanın etkisi şöyle açıklanabilir. Açık havada olunması, kapalı yerlerde daha az bulunulmasın etkisi olabilir.

İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin pandemiyle mücadele kapsamında yaptıkları çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Büyükşehir Belediyesi, Kriz Masası kurdu. İzmir Tabip Odası olarak biz de orada temsil ediliyoruz. Büyükşehir, en baştan beri sağlık çalışanlarına yönelik çok yararlı işler yaptı. Örneğin ücretsiz toplu taşıma getirdi, belli alanlara servisler düzenlendi, evine gidemeyen sağlık çalışanlarımız için konaklama yerlerini düzenledi. Bilboardlarda salgınla ilgili paylaşımlar yapıldı. İlçe belediyelerinden de çok destek gördük.

Sağlık çalışanları, bu süreçte en büyük mağduriyeti yaşayan kesim oldu. Sağlık çalışanlarını yeterince koruyabildik mi?

İlk başlarda malzeme, donanım eksikliği çok belirgindi. Sürecin başında daha çok hastalanan arkadaşımız meslektaşımız olmuştu. 501 kişi hastalandı. Kaybettiğimiz hekim arkadaşlar, 50-60 yaş, hata daha yukarı yaştaydı. İki işyeri hekimi arkadaşımızı kaybettik. Bir arkadaşımız emekli olmuştu, bir kurumun hekimliğini yapıyordu, 70 yaşında…  Bu ölümler de bize gösteriyor ki, işyerlerinde koruyucu donanımlara daha az dikkat ediliyor. Korumayı kurumların sağlaması gerekiyor. Kişilerin de kendileri için sağlaması gerekiyor. Bir arkadaşımız da bir tıp merkezinde çalışırken vefat etti koronadan. O sırada malzeme olmadığı için, bu sorunun hayatına mal olduğunu öğrendik. Maske falan takmadan çalışmak zorunda kalmışlar. Vefat eden hekimlerden biri de huzurevinde yaşayan bir meslektaşımızdı. Aktif hekim değildi.Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer YEREL Haberleri

Başlık Tarih
 
SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ’NDE MÜBADELE SÖYLEŞİSİ06 Aralık 2021
Efes Selçuk Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, 'İzmir Sokakları Sahnesi'nde05 Aralık 2021
BAŞKAN SENGEL ÇİĞLİ ’DE KADININ SİYASETTEKİ YERİNİ ANLATTI03 Aralık 2021
İZMİR BASINININ HASAN TAHSİN GURURU03 Aralık 2021
EFES SELÇUK BELEDİYESİ İLE AKUT ARASINDA PROTOKOL 03 Aralık 2021
İzmir'de hangi ilçeler fay hattında?29 Kasım 2021
Meteoroloji uyardı: Sağanak ve fırtına!29 Kasım 2021
ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLARA REHBERLİK EDECEK HAT KURULDU19 Kasım 2021
Başkan Sengel: "Bu kenti her şeyden çok seviyoruz"09 Kasım 2021
​DİCLE DİLAN SALMAN DOĞAL BESLENMEYİ YAŞAM KÖYÜ’NDE ANLATTI05 Kasım 2021
​EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ’NDE DOĞAL BESLENME SÖYLEŞİSİ03 Kasım 2021
CHP İlçe Başkanı Karanfil:" Artık boş laflara ve bahanelere karnımız toktur." Dedi.03 Kasım 2021
EĞİTİM SEN: "SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ"27 Ekim 2021
Efes Selçuk'a terminal müjdesi26 Ekim 2021
CHP GENEL BAŞKANI EFES SELÇUK BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ.25 Ekim 2021
EFES TARLASI BAKKALI 1 YAŞINDA19 Ekim 2021
ŞİDDETLİ YAĞMUR’DA BAŞKAN VE EKİBİ GÖREV BAŞINDA18 Ekim 2021
EFES SELÇUK’TA KATILIMCI BÜTÇE OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ15 Ekim 2021
Selçuk'a 150-200 mm'ye yakın yağış düşebilir.15 Ekim 2021
Tartışmalı Mermer Ocağı İçin, Toplantı Tarihi Belli Oldu14 Ekim 2021
Kartal Dağının Kanatları Kırılmak İsteniyor.12 Ekim 2021
Şemsiyesiz çıkmayın!11 Ekim 2021
BU ANLAYIŞI DEĞİŞTİRMEK İÇİN GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR11 Ekim 2021
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlandı.06 Ekim 2021
SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ’NDE BİR GÖÇ HİKÂYESİ: ELVEDA MAKEDONYA28 Eylül 2021
KEMAL YALÇIN KENT BELLEĞİ’NDE 21 Eylül 2021
SENGEL:"BUGÜN SELANİKLİ BİR ÇOCUĞUN VATAN SEVGİSİNİ HİSSEDENLERİN GÜNÜ"08 Eylül 2021
UNESCO Dünya Mirası turu Selçuk'tan yola çıkıyor07 Eylül 2021
İLHAM VEREN KENT EFES SELÇUK’UN FESTİVALİ EFEST BAŞLADI07 Eylül 2021
İzmir için bomba iddia!06 Eylül 2021
99 YIL ÖNCE YANAN MEŞALE SÖNMEYECEK 01 Eylül 2021
BÜYÜK TAARRUZ KURTULUŞ YOLU ANITI’NDA KUTLANDI27 Ağustos 2021
Kurtuluş Yolu Anıtı'nda Buluşuyoruz!25 Ağustos 2021
İzmir'de aşıya büyük rağbet... Yüzde 80'i buldu!23 Ağustos 2021
Vaka haritası açıklandı: İzmir'de yükseliş sürüyor13 Ağustos 2021
Şahin’den Delta varyantı aşısı ile ilgili önemli açıklama geldi.12 Ağustos 2021
​İzmir Gazeteciler Cemiyetinden Kamuoyuna Çağrı05 Ağustos 2021
TİYATRO BARIŞTIR, ÖZGÜRLÜKTÜR, KARDEŞLİKTİR05 Ağustos 2021
EFES SELÇUK’TAN YANGINLARDA ETKİLENEN CAN DOSTLARINA DESTEK04 Ağustos 2021
Selçuk Ormanları Selçukavcılarkulübü Üyelerine Emanet...02 Ağustos 2021
SEGAŞ ORTAKLARINA BORÇ DAYATMASI02 Ağustos 2021
TARİHİ İSABEY CAMİ MİNARESİ YIKILMAK ÜZERE02 Ağustos 2021
Başkan Sengel de destek verdi: CHP Efes Selçuk Gençlik Kolları'ndan fidan bağış zinciri!31 Temmuz 2021
​14. TÜRKİYE TİYATRO BULUŞMASI EFES SELÇUK’TA BAŞLIYOR31 Temmuz 2021
DOĞA TALANINA DİRENEN ORHANLI'YA EFES SELÇUK'TAN DESTEK28 Temmuz 2021
SOYER:”KÜÇÜK MENDERES İÇİN ÇALIŞMA BAŞLAYACAK”28 Temmuz 2021
Kartal Dağı SİT Alanı ve Milli Park İlan Edilsin26 Temmuz 2021
EFES SELÇUK’TA BAYRAM NEŞESİ AÇIKHAVA FERAHLI KONSERLERİ İLE YAŞANDI26 Temmuz 2021
Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazı Çalışmaları Başladı.19 Temmuz 2021
Başkan Sengel'den "EfeSindirella Gecesi'ne" Destek16 Temmuz 2021
3000 Genç Efes Selçuk, Pamucak'ta Buluştu16 Temmuz 2021
Mahmut Orhan ve Sena Şener Efes Selçuk'ta13 Temmuz 2021
​TOHUMLUK VAKFI’NDAN EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ ZİYARETİ 12 Temmuz 2021
SELÇUK EMNİYETİNDEN UYUŞTURUCU OPERASYONU09 Temmuz 2021
EFES SELÇUK JES’E “HAYIR” DEDİ06 Temmuz 2021
BAŞKAN SENGEL İZMİR’İN VEKİLLERİYLE GÖKÇEALAN’DA03 Temmuz 2021
BAŞKAN SENGEL ECRİMİSİL SORUNUNDA İNTİKALİ YAPILACAK İLK ESNAF GRUBUYLA ÇÖZÜM İÇİN BULUŞTU03 Temmuz 2021
BAŞKAN SENGEL ÜNİVERSİTE ADAYLARINI SINAVA UĞURLADI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİSİN29 Haziran 2021
Selçuklu Hemşehrimizin Avrupa’daki Başarısı29 Haziran 2021
İzmir'de açılış maratonu... Kılıçdaroğlu startı Ödemiş'ten verdi25 Haziran 2021
EFESLİ BEBELERE BEZ VE MAMA DESTEĞİ24 Haziran 2021
EFES SELÇUK'UN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ.23 Haziran 2021
Mali yapısı güçlü bir meslek kuruluşu İzmirli gazetecilerin da hakkıdır.22 Haziran 2021
EFES SELÇUK’TA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KARİKATÜR SERGİSİ22 Haziran 2021
İKLİM KRİZİ VE KURAKLIK EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ’NDE KONUŞULDU18 Haziran 2021
​EFES SELÇUK’TA İKLİM KRİZİ VE KURAKLIK SÖYLEŞİSİ15 Haziran 2021
Kuşadası Depremini Araştıran Tubitak'tan Açıklama!14 Haziran 2021
İzmir'in aşı raporu: 2 milyonu aştı!14 Haziran 2021
Doğa talanına karşı Efes Selçuk yaşama sahip çıkacak!11 Haziran 2021
Selçuk’ta iki hamle birden: Hem JES hem GES… Bu kadarına da pes!10 Haziran 2021
Efes Selçuk "Kadın öz savunma eğitimleri" başlıyor09 Haziran 2021
EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ’NDE MEŞALE YANDI03 Haziran 2021
​Özgür İGC Grubu “Değişim” sloganı ile yürüyor01 Haziran 2021
KILIÇDAROĞLU’NUN KATILIMIYLA MODEL PROJE 2 HAZİRAN ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇILIYOR31 Mayıs 2021
İzmir Sanal Kitap Günleri başlıyor27 Mayıs 2021
UNESCO Dünya Kültür Mirası'nın yıldızı İzmir26 Mayıs 2021
İzmir'de yeni adım! Tüm devlet hastanelerinde uygulanacak26 Mayıs 2021
EFES SELÇUK’TA 2500 TON ATIK GERİ DÖNÜŞTÜRÜLECEK26 Mayıs 2021
İzmirliler dikkat: Sıcaklıklar 40 dereceyi aşacak!24 Mayıs 2021
​19 MAYIS GURURU MOBİL KONSER İLE DEVAM ETTİ20 Mayıs 2021
Özgür İGC Grubu:" Şeffaf bir İGC yönetimi İzmirli Gazetecilerin Hakkı."20 Mayıs 2021
​EFES SELÇUK’TA YEŞİL ATIKLAR DOĞAL GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR12 Mayıs 2021
İzmir Pazarcılar Odası Başkanı ateş püskürdü10 Mayıs 2021
EFES SELÇUK’TA 4009 SOKAK YENİLENİYOR06 Mayıs 2021
Torbalı seçiminde mahkemeden flaş karar!06 Mayıs 2021
EFES SELÇUK’TA AĞAÇ KATLİAMINA DUR DENDİ30 Nisan 2021
​BAŞKAN SENGEL: BİR ÇOCUK GÜLÜMSEMESİ İLE DEĞİŞİR DÜNYA30 Nisan 2021
SELÇUK EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLANDI.30 Nisan 2021
Toplu iş sözleşmesinde imzalar atıldı.30 Nisan 2021
EFES ULTRA MARATONU KİTAP BAĞIŞINDA DA LİMİTLERİ ZORLADI27 Nisan 2021
Bekçiler Silah Ve Tarihi Eser Ele Geçirdi.22 Nisan 2021
EFES SELÇUK’TA ŞEHİTLER VE GAZİLER İÇİN ANLAMLI BAĞIŞ 21 Nisan 2021
​Torbalı'da İsmail Uygur yası... Kılıçdaroğlu da cenazeye katılacak19 Nisan 2021
İzmir fayının hiçbir hareket göstermemesi bizde deprem beklentisini arttırıyor.19 Nisan 2021
O AFİŞ KALDIRILDI15 Nisan 2021
Tabip Odası açıkladı: İzmir’de 1 haftada 13 bin vaka!14 Nisan 2021
İzmir için ağır bilanço!14 Nisan 2021
İGC’de seçim zamanı: Gazeteciler sandığa gidiyor!12 Nisan 2021
EFES SELÇUK BELEDİYESİ RAMAZAN'DA DAYANIŞMAYI BÜYÜTÜYOR10 Nisan 2021
BAŞKAN FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL’DEN ANKARA’YA “EFES TARLASI YAŞAM KÖYÜ” ZİYARETİ08 Nisan 2021
Can’dan seferberlik06 Nisan 2021
BAŞKAN SENGEL:"GEREKİRSE YİNE ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYARIZ "06 Nisan 2021
İzmir'de vakalar patladı!05 Nisan 2021
PANDEMİ SOKAK HAYVANLARINI NASIL ETKİLEDİ?04 Nisan 2021
Yataklar dolarsa hayat durur!02 Nisan 2021
KÜÇÜK MENDERES’İN KURTULUŞ MÜJDESİ BÜYÜK BİR UMUT YARATTI!01 Nisan 2021
'Küçük Menderes temiz akacak, Pamucak kurtulacak'01 Nisan 2021
Torbalıdaki Döner Kavşak Çilesi Bitiyor.29 Mart 2021
Tüm Yurtta Olduğu Gibi Efes Selçuk’ tada Vaka Sayıları Artışta26 Mart 2021
İntihar Değil Cinayet 19 Mart 2021
BAŞKAN FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL: BİZİM TEK SEVDAMIZ ATATÜRK15 Mart 2021
AKP’li başkan ‘cesedimizi çiğnersiniz’ dedi, Efes Selçuk belediyesi kaldırdı!14 Mart 2021
Efes Selçuk'ta 8 Mart Kadın Gibi Kutlandı.09 Mart 2021
ÖDÜLLÜ EFESLİM KARTTAN ÖĞRENCİLERE DESTEK03 Mart 2021
DOSTLARIMIZ EFES SELÇUK'A BAHARI MÜJDELEDİ01 Mart 2021
Efes Selçuk'ta Silahlı Yaralama.26 Şubat 2021
Gebekirse Gölü Milli Parkı Nerededir ve Nasıl Gidilir?24 Şubat 2021
EFESLİM KART TÜRKİYE’YE “UMUT IŞIĞI” OLDU24 Şubat 2021
Selçuk, Torbalı, Tire ,Bayındır,Kuşadası'nada Silah Kaçakçılığı Operasyonu Yapıldı19 Şubat 2021
​İZİKAD İLE EFES SELÇUK BELEDİYESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ19 Şubat 2021
İLK DURAK BELEVİ 15 Şubat 2021
BAŞKAN FİLİZ CERİTOĞLU SENGEL’DEN ANKARA’YA KAPSAMLI ZİYARET05 Şubat 2021
​EFES SELÇUK’TA KIRSAL MAHALLE OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ02 Şubat 2021
Selde bir kişi can verdi02 Şubat 2021
SENGEL: 16 YILDAN FAZLA SÜREDİR ALINAMAYAN PROMOSYONU İŞÇİLERİNE ALMAYI BAŞARDI.29 Ocak 2021
Soyer'den yol haritası: Hedef 3 yılda 4 milyon turist!28 Ocak 2021
​EFES SELÇUK’TA BOZULAN YOLLAR YENİDEN ASFALTLANIYOR27 Ocak 2021
EGE KIYILARINDA HAVA NASIL OLACAK!22 Ocak 2021
Soyer: "Üreticimizle yan yana, yerli ve milli bir tarım politikası inşa ediyoruz”22 Ocak 2021
​EKRANDA EFES SELÇUK VAR19 Ocak 2021
Efes Selçuk - Tire " Ölüm Yoluna " Düşük Bütçe16 Ocak 2021
ATALIK TOHUMDAN YETİŞTİRİLEN ISPANAKLAR GELDİ08 Ocak 2021
BAŞKAN SENGEL: EFES SELÇUK İÇİN KENETLENME ZAMANI05 Ocak 2021
Yeni yılın ilk sabahına zamlı tarifelerle uyandık01 Ocak 2011
Efes Selçuk Belediyesi “tek nokta” ile her mahallede29 Aralık 2020
EFES SELÇUK 360° SANAL TUR İLE TURİZMDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR 25 Aralık 2020
İzmir'i Sevindiren Haber25 Aralık 2020
​EFES KARİYER’DE BİR İŞ VAR24 Aralık 2020
​EFES SELÇUK DUVARLARINDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR 23 Aralık 2020
Koronaya Karşı Manda Sütü23 Aralık 2020
"MARAŞ KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ"18 Aralık 2020
EFES SELÇUK BELEDİYESİ ŞİRKET ÇALIŞANLARI İLK KEZ TOPLU SÖZLEŞME İMZALADILAR14 Aralık 2020
Samos'taki deprem bölgemizdeki zeminin yapısını değiştirdi09 Aralık 2020
​EFES SELÇUK’TA UZAKTAN EĞİTİM ARTIK DAHA YAKIN 07 Aralık 2020
DİSK EMEKLİ SEN'DEN KAMU OYUNA25 Kasım 2020
İzmir için en kahreden haber!25 Kasım 2020
CHP'li Sertel'den Selçuk'taki Arsalarında Olduğu İhalelere Tepki.17 Kasım 2020
Yücel’den AFAD’a yalanlama17 Kasım 2020
İzbana Binmek İçin HES Kodunuzu eşleştirin.13 Kasım 2020
​SELÇUK EFES KENT BELLEĞİ’NE 10 KASIM’DA ANLAMLI BAĞIŞ 11 Kasım 2020
Emekliler Sendikasından Kamu Oyuna06 Kasım 2020
ESNAF DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER 05 Kasım 2020
UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ 03 Kasım 2020
91. saatte mucize! 03 Kasım 2020
​EFES SELÇUK 97. YILDA CUMHURİYET MEŞALESİYLE AYDINLANDI30 Ekim 2020
İzmir Valiliği duyurdu! İşte yeni koronavirüs kararları...27 Ekim 2020
Başkan Sengel’den Eğitim- Hane açıklaması21 Ekim 2020
Selçuk Belediyesi meclisi tarihinde bir ilk yaşandı. 16 Ekim 2020
Selçuk'ta Dehşet Anları15 Ekim 2020
15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun....15 Ekim 2020
​EFES TARLASI BAKKALI HİZMETİNİZDE14 Ekim 2020
Selçuk'taki JES projesi Meclis'e taşındı07 Ekim 2020
EFES SELÇUK BELEDİYESİ’NDEN OKULLARA HİJYEN KİTİ 07 Ekim 2020
​BAŞKAN SENGEL’DEN 500 GÜNLÜK RAPOR 06 Ekim 2020
EFES SELÇUK BELEDİYESİ UZAKTAN EĞİTİME KÖPRÜ OLUYOR02 Ekim 2020
EFES SELÇUK JESE KARŞI DİRENMEYE DEVAM EDECEK01 Ekim 2020
Efes Selçuk'ta Jeotermal'e Onay!!!01 Ekim 2020
Toplu ulaşım araçlarında HES zorunluluğu30 Eylül 2020
Dünyaca ünlü Hollywood starı Efes Selçuk'a geliyor28 Eylül 2020
KÜÇÜK MENDERES’İN BAŞKANLARINDAN GÜÇ BİRLİĞİ MESAJI25 Eylül 2020
Yeni corona virüs genelgesi: Yanlış bilgi verene hapis cezası24 Eylül 2020
​BAŞKAN SENGEL’DEN VALİ KÖŞGER’E KARŞILAMA 22 Eylül 2020
Saldırıya bir tepki de Başkan Sengel’den geldi21 Eylül 2020
DENİZ YÜCEL'DEN AÇIKLAMA! SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.21 Eylül 2020
İLK SINAVI BAŞARI İLE TAMAMLADIK21 Eylül 2020
EFES SELÇUK'TA CHP'Lİ MECLİS ÜYESİNE SOPALI SALDIRI!21 Eylül 2020
Ön cephede tükeniş: İzmir'de yüzlerce sağlık çalışanı devre dışı!16 Eylül 2020
PAMUCAK’TA BALIKÇILARIN MAĞDURİYETİ SON BULUYOR16 Eylül 2020
​EFES SELÇUK’TA CAN DOSTLARININ HAYBULANSI HAZIR 15 Eylül 2020
Efes Selçuk'ta Kaçak kazı faciası: 2 ölü 3 yaralı15 Eylül 2020
İzmir'in kurtuluş gururu! 350 metrelik Türk Bayrağı caddelere sığmadı09 Eylül 2020
EFES SELÇUK'TA SONSUZ ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK KONVOYU09 Eylül 2020
Vali Köşger o tarihi işaret etti: İzmir’e sert önlem sinyali!07 Eylül 2020
EFES SELÇUK’TA BARIŞ GÜVERCİNLERİ DENGİN CEYHAN’IN MELODİLERİ İLE UÇTU 02 Eylül 2020
Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı 01 Eylül 2020
Soyer’den Valiliğe kademeli çalışma talebi31 Ağustos 2020
​EFES SELÇUK ZAFERE PEDALLADI 31 Ağustos 2020
“MİLLİ BAYRAMLARIMIZIN COŞKUSU HER DAİM DEVAM EDECEK”31 Ağustos 2020
İzmir'de korkutan korona bilançosu: 1 günde 500 vaka!28 Ağustos 2020
​EFES SELÇUK’A ÖZ KAYNAKLARLA DOKUNUŞ 27 Ağustos 2020
İzmirliler dikkat! Hafta sonu çöl sıcakları geliyor27 Ağustos 2020
Selçuk’ta Atatürk Mahallesi Halk Toplantısı Yapıldı27 Ağustos 2020
​LEVENT ÜZÜMCÜ BOYUN EĞMEYENLERİN HİKÂYESİNİ ANLATTI 27 Ağustos 2020
BAĞIMSIZLIK RUHU KURTULUŞ YOLU ANITI’NDA YAŞIYOR27 Ağustos 2020
Efes Selçuk'ta Süt Kuzuları Projesine Dahil Edildi.26 Ağustos 2020
112 İstasyon Sayıları Acilen Arttırılmalıdır.25 Ağustos 2020
KAMUOYUNU YANILTMAK İSTEYENLERE CHP İLÇE BAŞKANLIĞINDAN NET AÇIKLAMA24 Ağustos 2020
​EFES SELÇUK’UN SEMBOL MEKÂNLARINDAN AHMET FERAHLI PARKI YENİLENDİ 22 Ağustos 2020
Pamucağı süsleyen kum zambakları koruma altında20 Ağustos 2020
İzmir'de 65 yaş üstü için yeni kısıtlamalar getirildi!19 Ağustos 2020
İzmir'de Her gün 250 vaka!18 Ağustos 2020
Selçuk'da "Mahalle Denetim Ekipleri" Oluşturulacak18 Ağustos 2020
PAMUCAK'A AKIN EDEN GENÇLER, ESNAFIN DA YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ17 Ağustos 2020
​Pamucak’ta acilen önlem alın!14 Ağustos 2020
Sengel'den iktidar mesajı12 Ağustos 2020
BAŞKAN SENGEL’DEN AĞUSTOS MECLİSİNDE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NE MASKELİ DESTEK 10 Ağustos 2020
Selçuk Emniyeti Çalışmalarına Devam Ediyor10 Ağustos 2020
​İzmir haritası turuncuya bürünüyor!07 Ağustos 2020
Yeni korona kararları alındı: İzmir'de taziyeler yasaklandı!06 Ağustos 2020
Kulüp başkanından tepki çeken 'Atatürk' paylaşımı!04 Ağustos 2020
​EFES SELÇUK BELEDİYE AİLESİ BAYRAMLAŞTI 30 Temmuz 2020
Hava Sıcaklıkları Kavuracak28 Temmuz 2020
CHP'de kurultay heyecanı sona erdi! Listede İzmir'den kimler var?27 Temmuz 2020
EFES SELÇUK’LU KADINLARDAN ŞİDDETE KARŞI DİRENME SÖZÜ 24 Temmuz 2020
Valilikten tepki çeken karar! İzmir'de Lozan yasağı!24 Temmuz 2020
​ALMAN TURİZM PROFESYONELLERİ’NDEN EFES SELÇUK’A TAM NOT21 Temmuz 2020
SELÇUK KENT KONSEYİ:"BAŞKA EFES SELÇUK YOK"21 Temmuz 2020
İzmir'de İki doktoru darp eden sanık için beraat kararı!20 Temmuz 2020
Ceren Akın “Hiç Korkma” ile bu yaza damga vuracak 20 Temmuz 2020
Selçuk Emniyet Müdürü Muhittin Murat Yener, Torbalı’ya tayin oldu.17 Temmuz 2020
İzmir 'bisiklet kenti' olma hedefine emin adımlarla ilerliyor!17 Temmuz 2020
Torbalıya şehit ateşi düştü!16 Temmuz 2020
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Selçuk'ta Kutlanıyor.16 Temmuz 2020
MANDA YOĞURDU EFES SELÇUK BELEDİYE İŞLETMELERİNDE16 Temmuz 2020
EFES SELÇUK’TA TURUNCU ÇEMBERLER SAHİPLERİNİ BULUYOR 14 Temmuz 2020
ESNAFA YAPILANDIRMA MÜJDESİ14 Temmuz 2020
Ege’nin iki günlük korona raporu: Vaka sayıları düşmüyor!14 Temmuz 2020
İzmir’de 9 ilçenin kaymakamı değişti14 Temmuz 2020
Rehberler Efes'e Davet Etti.13 Temmuz 2020
EFES SELÇUK BELEDİYE MECLİSİ’NDE FAALİYET RAPORU OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ11 Temmuz 2020
Korkutan sonuç: İzmir'in atık suyunda koronavirüs çıktı!10 Temmuz 2020
Selçuk'ta Dişi Hint Keneviri Ele Geçirildi.09 Temmuz 2020
AVRUPA ŞAMPİYONASI EFES SELÇUK PAMUCAK SAHİLİ’NDE 09 Temmuz 2020
ZORLUKLARA RAĞMEN ÖZVERİ İLE ÇALIŞIYORUZ 08 Temmuz 2020
Selçuk'ta Denetimler Arttırılacak02 Temmuz 2020
Disk Emekli Sen'den Basın Açıklaması: “Bir Gün Elbet Hesap Soracağız!” 29 Haziran 2020
İmza Kampanyasına Sende Katıl.28 Haziran 2020
İzmir'de 'su faturaları yüksek geliyor' iddialarına İZSU'dan ayrıntılı cevap!26 Haziran 2020
Manisa deki Deprem Selçuk'tada Hissedildi.26 Haziran 2020
​BAŞKAN SENGEL MAKAMINI YENİDEN KÖYLERE TAŞIDI 26 Haziran 2020
SELÇUK'TA MASKESİZ GEZMENİN CEZASI 900 TL.26 Haziran 2020
İzmir'de genelinde maske takmak zorunlu oldu25 Haziran 2020
Başkan Sengel: " Ortada insan hakları ihlali var!"24 Haziran 2020
Selçuk Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık Ve Uyuşturucu ile Mücadeleye Devam Ediyor. 22 Haziran 2020
EFES SELÇUK’UN İŞLETMELERİ “TURUNCU ÇEMBER”E GİRECEK19 Haziran 2020
SOSYAL KONUTLARDA TADİLAT ZAMANI 18 Haziran 2020
"İzmir’de son 3 günde ortalama vaka sayısı 34"18 Haziran 2020
Selçuk'lu Taksici Tunç Talay Corona Virüs Nedeniyle Yaşam Mücadelesini Kaybetti.16 Haziran 2020
EFES SELÇUK BELEDİYESİ VİTAMİN DAĞITTI12 Haziran 2020
Selçuk’daki İşyerleri ve İşletmelere Koronavirüs Denetimi12 Haziran 2020

                      SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR

VİDEOLAR
 
 
..


 


 
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH