SELÇUK’UN İLK ADAY ADAYI SEVCAN YÖRÜK İLE “ÖZEL RÖPORTAJ”

12 Ekim 2018
1 Haber Yorum
Selçukekspres sitesinin CHP Selçuk Aday Adayı Sevcan YÖRÜK İle yaptığı röportajı yayınlıyoruz

Kısaca Sevcan Yörük Kimdir?
1989 yılında İzmir’de dünyaya geldim.  İlkokulu Gökçealan’da, Ortaokulu Çamlık’ta tamamladım.  2007 yılında ise Selçuk Lisesi’nin İngilizce ağırlıklı kısmından mezun oldum.  Ardından İstanbul Üniversitesi  Felsefe Bölümü’nü bitirdim. İstanbul’da Sosyal Demokrasi Vakfı’nın Yerel Yönetimler Okulu Eğitimi’ni tamamladım.  İstanbul Şişli Belediyesi’nde “Sağlık Kart Proje” danışmanlığı görevini yürüttüm. Siyasetin hep içinde biri olarak CHP Şişli İlçe örgütü’nün de kongre delegeliği görevini üstlendim.

Selçuk’ta Aday Adaylığını açıklayan ilk kişi oldunuz. Çevrenizden tepkiler nasıldı?
Çok iyi tepkiler aldım. Yakın çevreme, eşime dostuma bu göreve talip olduğumu söylüyor  ve onların düşüncelerini uzun zamandır alıyordum. Bir genç ve özellikle kadın olarak bu yola çıkmama herkes olumlu baktı ve desteklerini dile getirdiler. Aday adaylığımı açıkladığım andan itibaren  çevremin yanı sıra haberi duyan birçok  insan bana ulaşarak tebriklerini ve desteklerini ilettiler . Yeni bir yüz olmam, genç, dinamik biri olarak kendi topraklarıma sahip çıkıyor olmam benim için büyük avantaj oldu. Kısacası bu toprağı bilen bu toprakların insanıyım. Bu kadar kısa zamanda benimle beraber heyecanlanıp bana  destek veren herkese bir kez daha teşekkür ederim.
 
Felsefe okumanın normal ve siyasi yaşamına etkisi oldu mu?
Elbette oldu. Hatta bunu zaman geçtikçe daha iyi anlıyorum. Bir olaya felsefi açıdan bakarak, farklı  yaklaşımlar geliştirerek farklı çözüm yolları bulabiliyorum. Siyasi hayatımda da bunu bu şekilde uygulayarak farklılıklar yaratıyorum. Kısacası felsefe ile hayatımı bütünleştirerek çözümler, projeler üretiyorum.

Selçuk hakkında düşüncelerin neler?
Selçuk’un muhteşem bir demografik yapısı var. Halkın yönetime bakışı Türkiye’de örnek sayılabilecek bir yapı. İstediği zaman istediği tepkiyi karşılık bulacağı şekilde verebiliyor. Selçuk’a  kimin daha faydalı olabileceğine bakıyor ve  onu rahatlıkla baş tacı edebiliyor. Bunu seçim dönemleri de aynı kararlılıkla ortaya koyuyor .  2014 yerel yönetim seçimleri  bize 2019’da yapılacak seçim  de doğru politikaları doğru zaman ve doğru şekilde  uygulamamız gerektiğini gösteriyor. Halk demokrat yapısıyla ne istediğini biliyor ve gösteriyor. Bu  yüzden ödülü de cezayı da çok rahat verebiliyor. Geçen seçim biz bunu gördük. Bu da benim gibi gençler için çok önemli. CHP Selçuk Örgütünün halkla diyaloğu oldukça iyi. Halk ne istediğimizi görecekve  doğru kararı verecektir.

Ailenizin bakış açısı nasıl oldu bu duruma?
Ailem her zaman destekçim oldu. İstanbul’da da Selçuk’ta da siyasi hayatımda hep arkamda durdular. O yüzden kendimi daha güçlü ve başarıya yakın biriolarak hissediyorum. Tabi bu süreçte benim yanımda aileme de büyük bir rol düşüyor.  Ailem çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor dolayısıyla çiftçi bir babanın çiftçi kızıyım. Hatta şu an Gökçealan’da ‘’akdeniz sineği” ile mücadele ediyorum. Bire bir yaşadığım için çiftçinin halini de sorunlarını da çok iyi biliyorum.
 
Nasıl bir Başkan olacaksınız?
Öncelikle halk istediği zaman benimle görüşebilecek, bu böyle olmalı. Sadece iş için değil muhabbet etmek için bile benim yanıma gelebilecek. Böyle bir kaygısı olmayacak hiç kimsenin. Katılımcı, şeffaf, denetlenebilir, birlik ve beraberlik içerisinde özlenen halkçı bir belediyecilik anlayışıyla yöneteceğiz  Selçuk’u.  Benim siyasetteki felsefem budur.

Ya ekibiniz?
Ekibimde öncelikle halkçı olacak. Ben her şeye hakim olamam elbette. Bu yüzden işin ehli sağlam bir ekibim olacak. En başta CHP örgütüyle birlik olup herkesin ulaşabileceği kişiler olacağız. Çözüm odaklı olacağız kısaca…

Şişli ve Selçuk arasında farklar neler?
Şişli’de çok seslilik var. İş yapmak istediğiniz zaman büyük sıkıntılar, engeller karşınıza çıkabiliyor. Fakat Selçuk’ta iş yapmak çok daha kolay. Bunu avantaj bilip çok çalışacağım.

Ya aday olamazsanız?
Ben aday olmadığım takdirde her kim olursa olsun CHP’nin adayına destek olacağım. Çünkü bu kişi meselesi değil parti meselesidir. CHP kazanırsa Selçuk kazanır, Türkiye’de de ve dünyada daha  etkin bir Selçuk  olur. Çünkü Selçuk değerleriyle yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da çok önemli bir kenti.
Kadın siyaset için çok önemli. Aldığım tepkilerden bunu çok rahat gördüm. Ben olamazsam yine kadın ve genç birinin olmasını isterim. Partimin politikaları bu yönde. Kadına ve gençlere önem veren bir anlayışımız var. Tabi ekibin de genç ve dinamik olması gerekiyor. Özellikle de Selçuklu olması gerekiyor. Selçuklu da bunları görmek istiyor. Yeni bir yüze ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda kendimi de şanslı hissediyorum. Partimin kararına da her zaman saygılıyım.

Sivil Toplum Örgütlerine bakışınız nasıl?
Demokratik toplumlarda  sivil toplum örgütleri çok önemlidir. Yönetimde mutlaka direkt temasımız olacaktır. Yönetim sivil toplum örgütlerinden ayrı düşünülemez.

Siyaset nedir sizce?
Bence siyaset; kısaca halkın kendi temsilcisini özgürce  seçmesidir.Ne beklediğini göstermesi ve seçilen kişiler ile birlikte yaşadığı toplumun yönetiminde söz sahibi olmasıdır. Bir nevi yaşam mücadelesidir hayat içerisinde.

Selçuk’ta eğitim kurumları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu konuda üniversiteyi çok önemsiyorum. Kesinlikle burada Ziraat Fakültesi, Tarih ve Arkeoloji bölümleri olmalı. Halkla bütünleşecek bilimlerin ilçemizde olması mutlaka gerekiyor.

Selçuk’ta Ak Parti Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
Görüldüğü üzere  yollar, çöpler, içme suyu gibi çözüme kavuşturulamamış hayati  birçok soruna halk tepkili. Halk bunu yaşıyor, görüyor ve tepkisini yüksek sesle dile getiriyor. Tüm ülke genelinde olduğu gibi maalesef Selçuk’ta başarısız bir yönetim olduğunu görüyorum . Biz değiştirmek istiyoruz.

Basın hakkında ne düşünüyorsunuz?
Basını her zaman yanımda istiyorum.  Şeffaf belediyecilik anlayışımızın öncelikli unsurlarından biri de elbette ki basın. Birebir bütünleştirmek istiyorum belediye ve basını. Çünkü basının gücünün farkındayım. Eleştiriye açık olarak tarafsızlığımı korumanız gerekiyor.

Son söz olarak…
Ben İstanbul’da kalmayı değil gelip doğduğum, büyüdüğüm  yere hizmet etmeyi seçtim.  Selçuk değişim istiyorsa, yönetimle halkı bir görmek istiyorsa bir KADIN ve  birGENÇ olarak şans vermelerini istiyorum.
İzmir’de CHP, Selçuk’ta CHP olacak ve birlikte daha büyük  bir güç olarak yöneteceğiz.
 
 

Yorumlar(1)
  halil hep akarca :
[12.10.2018 - 23:36]  
sizin gibi genç ve yetenikli bir başkan bu düşüncelerle selçugu daha güzel günlere getireceginizi düşünerek başarılar diler tüm gücümüzle sizi destekleriz
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.