Selçuk'ta Yangınların Önlenmesi için İmza Kampanyası düzenledi.

01 Kasım 2018
1 Haber Yorum
Ören Yeri Yangınları Önlenmelidir!Fire outbreaks in archeological sites must be prevented!

Selçuklu Arkeolog Yusuf Yavaşın Başlattığı İmza Kampanyadına Aşaıdaki Linki tıklayarak destek olabilirsiniz.

İMZA LİNKİ..... TIKLAYINIZ


Ören Yeri Yangınları Önlenmelidir!

Efes, UNESCO tarafından 5 Temmuz 2015 tarihinde Dünya Miras Listesi’ne dört ana bileşenle kabul edilmiştir: Çukuriçi Höyük, Efes Antik Kenti, Ayasuluk Tepesi ve Meryemana Evi. Bu dört ana bileşenden biri olup, Selçuk kent merkezinde yer alan Ayasuluk Tepesi’ndeki Kale ve eteklerindeki zeytinler kentimize eşsiz bir görünüm vermektedirler.

Yıllardır Ayasuluk Kalesi eteklerinde çıkan ot yangınları, kültür varlıklarımıza ve kentimize tipik bir Ege fotoğrafı veren Memecik türü zeytin ağaçlarımıza ciddi zararlar vermiştir. Son olarak 2017 ve 2018'de meydana gelen yangınlarla önemli bir zeytinlik alan kaybedilmiş takibinde budama ya da bakım yapılmayarak olduğu gibi kaderine terk edilmiştir.

Selçuk Kalesi bir daha yanmasın, yanan zeytinlik alan ise temizlenip yenilensin istiyoruz. Ören yerlerimizde düzenli ot temizliği yapılması, yangın önleme ve söndürme sistemlerinin kurulması acil bir ihtiyaçtır. Gereken çalışmaların ivedilikle başlatılıp sonuçlandırılmasını; kültürel, doğal mirasımızın korunması için çağdaş önlemlerin alınmasını ve ziyaretçilerin olası tehlikelerden korunmasını arz ederiz.

Saygılarımızla,

Fire outbreaks in archeological sites must be prevented

Ephesus has been adopted to the List of World Heritage with four main components by UNESCO on 5th of July 2015: Mound of Çukuriçi, Ancient City of Ephesus, Ayasuluk Hill and House of Virgin Mary. Being one of these components and being located in Selçuk City Center, in Ayasuluk Hill, olive trees surrounding The Castle and mountainsides make our city not only charming but also unique.

Throughout the years, vegetation fires that occurred in Ayasuluk Hill mountainsides caused major damages to our cultural property and Memecik type olive trees which are indispensable components of the typical Aegean pictures. Along with the fires that occurred lastly in 2017 and 2018, a significant olive grove had been lost; without any pruning or nurturing, the grove was left there to face its own fate.

Our demand is to prevent potential fires in Selçuk Castle, and to clean and replenish the vegetation which had been burned down. Weed cleaning and setting up fire prevention and extinguishing systems are urgent necessities for our archaeological sites. We request taking result-oriented immediate actions to preserve cultural and natural heritages of Selçuk along with protecting the visitors from possible risks.

 Sincerely,

Yorumlar(1)
  Ahmet:
[03.11.2018 - 19:50]  
İmza kampanyası olmadan önlem alınmalı bence. E spor nedir ile ilgili bilgilerin tamamı https://www.wattpad.com/649297377-e-spor-nedir-nasil-oynanir-e-sport-oyunlari web adresinde.
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.