İmza Kampanyasına Sende Katıl.

28 Haziran 2020
1 Haber Yorum
Doğal Sit Alanlarında Bilimsel Dayanaktan Yoksun Statü Değişiklikleri Kabul Edilemez!

SELÇUK İLÇESİ KÜÇÜK MENDERES DELTASI DOĞAL SİT ALANLARINDAKİ STATÜ DEĞİŞİKLİKLERİ DOĞA VE KAMU YARARINA AYKIRI OLARAK ONAYLANMIŞTIR!

Efes Selçuk yerleşkesini de barındıran Küçük Menderes deltası 8000 yıllık bir oluşma süreciyle Efes Ören Yeri, Meryemana Kilisesi, Artemis Tapınağı gibi dünyanın sayılı kültürel varlıklarının yanı sıra sulak arazileriyle endemik bitki ve hayvan türlerine de ev sahipliği yapan bir ekolojiye sahiptir.

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN YAZNIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ....

Bu doğal yapının insanoğlunun yapay ve de hiçbir şekilde bilimsellik içermeyen sınırlamalarıyla bütünlüğünün bozulması kabul edilemez. İnsanlığın doğaya haksız müdahalelerinin vahim sonuçlarını tecrübe ettiğimiz pandemi sürecinde, yapılmak istenilen değişikliklerle bölgedeki endemik bitki türleri ile canlı yaşamı tehlikeye girecek,tarım alanları verimsizleşecek, yer altı sularının yapısı değişecek, telafisi imkansız sonuçların doğması kaçınılmaz olacaktır. Doğa parçalarının telafisi mümkün olmayacak şekilde tahribata açık ve savunmasız hale gelmesine yol açan bu durum; hukuka, mevzuata, bilime, kamu yararına, koruma esaslarına açık bir şekilde aykırıdır.

KÜLTÜREL YAPILAR VE ESERLER BÜTÜNCÜL BİR ÇEVRECİ YAKLAŞIMLA KORUNMALIDIR!

Dünyada kabul edilen görüşe göre artık anıtsal eseri korumak yeterli değildir. Eserlerin çevresinde yer alan doğan dokuyu, peyzajı bütüncül olarak korumak önem taşımaktadır. Yapılan bu statü değişiklikleri içerisinde yer alan Hz. Meryemana evi ve çevresi muhtemel bir imar talanına maruz kalacaktır.

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN YAZNIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ....

SERMAYEYİ DESTEKLEMENİN ADI YATIRIM DEĞİLDİR!

Çünkü yapılmak istenen değişiklikler sonucu, yavaş yavaş betonlaşmanın önü açılacak ve ilerleyen zaman itibariyle Efes Selçuk’un el değmemiş doğası rantın ve talanın kurbanı olacaktır. Bakanlık tarafından çıkarılan yeni yönetmelikler ile madencilik ve jeotermal faaliyetlere tamamen açık kalacaktır.

 Başta Selçuk Halkı olmak Üzere Tüm Herkesi Bu Sürece Dahil Olmaya, Yaşam Alanlarımız Olan Doğal Sİt alanlarımızı Korumaya davet ediyoruz, 

Gelin Vereceğiniz Bir İmza İle Gelecek Nesillere Olan Sorumluluğunuzu Yerine Getirin.

#baskaefesselcukyok

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN YAZNIN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ....

Yorumlar(1)
  SÜLEYMAN TATLIKAN:
[28.06.2020 - 14:10]  
Doğal sit alanı Menderes havzasının statüsünün değiştirilmesi doğaya ve insanlığa düşmanlıktır. Kabul edilemez..
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.