YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR      YAZILAR   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

Halkların Köprüsü: Bu coğrafyanın ortak hikayesi
11 Şubat 2020
Halkların Köprüsü: Bu coğrafyanın ortak hikayesi
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%


Halklar arasında eşitlik ve özgürlük temelinde kamusal dostluk ve dayanışma inşa etmek üzere kurulan ve mültecilerle ilgili çalışmalarıyla bilinen Halkların Köprüsü Derneği, “6. Yılında Halkların Köprüsü” başlığı ile bir günlük atölye çalışması yaptı. Dernek gönüllülerinden İlyas Nas, "Ancak hikayeler, insanları aynı hayallerin hedefleri etrafında toplayabilir, onları bir araya getirebilir. Bizi Halkların Köprüsü'nde bir araya getiren de bir hikayedir. Hepimizin, bu coğrafyanın ortak hikayesi, buranın hikayesidir" dedi.
 

 Halkların Köprüsü Derneği’nin İzmir Tabip Odası’nda yapılan etkinliğine dernek gönüllülerinin yanı sıra mültecilerle çalışma yapan kurum temsilcileri ve İnsan Hakları Savunucusu Akın Birdal da katıldı. Açılış konuşmasını yapan Derneğin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, ““Halkların Köprüsü’nün çalışmaları İzmir’de nicel olarak dar bir alanda ve ekonomik gücü sınırlı olsa da çalışmalarımızın niteliği bizleri aşan bir duruma geldi. Uluslararası Hrant Dink ödüllerinden, Işıklar Ödülü 2016’da Halkların Köprüsü’ne verildi. Sabancı Vakfı bize paralı bir ödül vermeyi kararlaştırmıştı. Ancak biz bu ödülü kabul etmedik. Bizler mülteci konusuna dair araştırmak, öğrenmek, manifesto yazmak ve bunları aramızda bu konuya dair hiç profesyonel olmadan yapmayı zemin edindik.” dedi.

 

KÖPRÜYÜ KÖPRÜ YAPAN RUHU İYİ ANLAMAK LAZIM’

Halkların Köprüsü Derneği’nin barış sürecinde kurulduğunu hatırlatan Cem Terzi, “Türkiye’de yaşayan halklar arasında kamusal dostluk ve dayanışma geliştirmek için çalışmaktı amacımız. Bunları derneğimizin kurulduğu dönemin Türkiye’sini iyi anlamak adına anlatıyorum. Köprü’yü köprü yapan ruhu iyi anlamak lazım. Biz bir sivil toplum kurumu değiliz, kuruluşumuzda da mültecilere yönelik bir çalışma yapmak için kurulmadık. Ancak Suriye’deki savaş ve yarattığı yıkımlar bizi mülteci odaklı hale getirdi.” diye konuştu.

‘STK DEĞİL DAYANIŞMA ÖRGÜTÜYÜZ’

Dernek toplantılarında birbirini hiç tanımayan insanların bir araya geldiğini ve tartışmaları yürüttüğünü dile getiren Terzi, şöyle devam etti:

“Bu herhangi bir sivil toplum kuruluşunun (STK) yapacağı iş değil. Bu yüzden biz kendimize sivil toplum kuruluşu değil, dayanışma örgütü diyoruz. Dernek bugüne kadar 100 binin üzerinde mülteci ile yüz yüze geldi. Tamamı gönüllü çalışanlarımızla, İzmir’e gelen mültecilerle dayanışma gösterdik. Sağlık taramaları, gıda yardımları, geçici barınak bulma ve daha bir dolu çalışmayı hayata geçirdik. Köprü ruhu dediğimiz şey, insanların kenetlenme biçimi, hayatı birlikte üretmenin, birlikte mücadele etmenin getirdiği bir biçim. Saha çalışmalarımızı örgütlemek, gönüllülerimizle insanlara dokunmak, önümüze çıkan her türlü soruna olabildiğince çözüm yaratmak; tüm bunları yaparken, nasıl ilişkilenmesi, nasıl çalışılması, nasıl siyaset yapılması gerektiğini, Köprü bize anlattı. Doğruda durmanın felsefesi oradan çıktı. Köprü çalışmaları tam da bu yüzden daha öne çıktı”

‘SABANCI’NIN VERDİĞİ ÖDÜLÜ KABUL ETMEDİK’

Tüm dünyada yaşayan en önemli 5 sanatçı arasında yer alan Çinli çağdaş sanatçı ve aktivist Ai Weiwei’in, derneği ziyarete gelerek iki ödülünü Halkların Köprüsü’ne adadığını aktaran Terzi, “Halkların Köprüsü’nün çalışmaları İzmir’de nicel olarak dar bir alanda ve ekonomik gücü sınırlı olsa da çalışmalarımızın niteliği bizleri aşan bir duruma geldi. Uluslararası Hrant Dink ödüllerinden Işıklar Ödülü 2016’da Halkların Köprüsü’ne verildi. Sabancı Vakfı bize paralı bir ödül vermeyi kararlaştırmıştı. Ancak biz bu ödülü kabul etmedik. Bizler mülteci konusuna dair araştırmak, öğrenmek, manifesto yazmak ve bunları aramızda bu konuya dair hiç profesyonel olmadan yapmayı zemin edindik. Akademisyenlerin akademik dilinin üstünlüğüyle sıradan insanları konumlandırmaları, dikey ilişki kurmalarına asla izin vermedik. Köprü’ye pek çok doçent, profesör gelmiştir ama hiçbirinin profesörlük yapmasına izin verilmemiştir. Bunlar Köprü’yü Köprü yapan özelliklerdir” diye konuştu.

‘YENİ KÖPRÜLER KURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Toplantıda, “Köprü ile yürümek” başlıklı bir konuşma yapan dernek gönüllüsü Sevilay Demirbaş, “Burası benim için bir okul oldu. Saha çalışmaları beni zenginleştirdi, deneyimlerime deneyim kattı. Barış için, dayanışma için mücadele ettik. Birbirimize sahip çıktık. Yeri geldi dertleştik, yeri geldi yol yordam gösterdik, yeri geldi bir ekmeği paylaştık. Her zaman çok işimiz oldu. Tepekule’nin, Kadifekale’nin, Agora’nın dili olsa da konuşsa… Daha da çok işimiz var, yeni Köprüler kurmaya, yürümeye devam edeceğiz” dedi.

‘HALKTAN HALKA BİR KÖPRÜ KURMALIYIZ’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir eski eş başkanlarından Cavit Uğur, derneğin kurulduğu yıllarda barış sürecinin yaşandığına değinerek “Bizler barış istiyoruz, bir tane insanımızın ölmesine rızamız yok. Her şeyden önce yüzyıl boyunca iki toplum birbirine bu kadar düşman edilmişken, halkların bir araya gelmesi, birbirini anlaması gerekir. O dönem ben HDP il eş başkanlığı görevi sürdürüyordum ve barış sürecinin bir fırsat olabileceğine inandım. Halktan halka bir köprü kurmalıyız. Halkların Köprüsü’nü kurma fikri ta o dönemden geliyor. Olmadı… Barış masası devrildi, bu fırsatı halkların yaşamasına izin vermediler. Bu nedenle bugün Halkların Köprüsü’ne daha fazla ihtiyaç var. Sadece Kürtlerle değil, bütün ezilen halklarla sömürüye karşı köprüler kurmak zorundayız” şeklinde konuştu.

‘MÜLTECİLERİN DİLİ OLMAYA ÇALIŞTIK’

Halkların Köprüsü Derneği Sağlık Komisyonu olarak, 2014 yılından beri yaşadıkları semtte, çadırda, sokakta 100 bin üzerinde mülteciye sağlık taraması yaptıklarını ve 7 bin kişinin tedavisini üstlendikleri bilgisini veren Dr. Zeynep Altın, bugüne kadar yaptıkları tüm çalışmaları raporladıklarını aktardı. Bazen yetkilileri harekete geçirmek bazen de çözüm üretmek için kamu otoriteleri ile görüştüklerini ifade eden Altın, aşısız çocuklar, takipsiz gebeler, mülteci yaşlılar ve engelli mültecilerin sağlık sorunlarının ilgi alanları olmaya devam edeceğini dile getirdi.

Suriyeli mültecilerin ülkemize ilk geldiklerinde sağlık hizmetlerinden faydalanamadıklarını hatırlatan Altın, “Sağlığın temel bileşenleri anlamında; mültecilerin yaşadıkları alanların son derece sağlıksız olması, dengeli beslenememeleri, günde 15 saat ve karın tokluğuna en kötü şartlarda çalışmak zorunda kalıyor olmaları, psikolojik travmaları, göç yollarında maruz kaldıkları fiziksel travmalar, bedenlerindeki şarapnel parçaları, geride bıraktıkları yaşama duydukları özlem; tüm bunlar mültecilerin sağlık sorunlarının devam etmesinin temel bileşenleridir. Hâlâ hastanelerde tercüman yok. Kayıt altına alınamadığı için sağlık hizmet erişimi olmayan mülteciler var. Bu sorunların çözümünün bir parçası olmak için tüm yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşerek onlarla sokağın bilgisini, paylaştık.”

‘MASALLARIN İÇİNDE HALKLARIN YAŞAMINA IŞIK TUTTUK’

“İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel şeylerden birinin konuşabilmek, meramını anlatabilmek olduğunu biliyoruz.” diyen dernek gönüllüsü İlyas Nas, kültür sanat çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri masalları anlattı. Hikaye ve hikaye anlatabilme becerisinin türümüzün dünyada varlığını sürdürebilmesinin temel taşlarından biri olduğunu söyleyen Nas, “Çünkü ancak hikayeler, insanları aynı hayallerin hedefleri etrafında toplayabilir, onları bir araya getirebilir. Bizi Halkların Köprüsünde bir araya getiren de bir hikayedir. Hepimizin, bu coğrafyanın ortak hikayesi, buranın hikayesidir. Tam da bir araya geliş nedenimize, derneğin ruhuna uygun bir biçimde farklı halkların hikayelerini, masallarını konu alıyoruz. Eduardo Galeano Hikaye Avcısı kitabında “… Öykü anlatıcıları yitik hatıranın, aşkın ve acının görünmeyen ama hiç silinmeyen izini arar ” der. Ve bizde yitik hatıraların, aşkların ve acıların peşinden gittik… Hikayelerin, masalların, destanların içinde halkların yaşamlarına ışık tuttuk. İstedik ki yazılı masallar veya hikayelerden çok sözlü gelenekle nesilden nesile aktarılmış ve o halkın folkloruna, tarihine de ışık tutan ve bize fikir veren hikayeler, masallar, destanlar olsun” diye konuştu.

‘BU YIL YAKLAŞIK 40 FİLMLE FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİNDE OLACAĞIZ’

Halkların Köprüsü Derneği çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen 2. İzmir Uluslararası Mülteci Film Festivali hakkında bilgi veren festival koordinatörü Ufuk Tambaş ise mültecilerin sorunlarının sadece barınma, sağlık, beslenme ve güvenlikle sınırlı olmadığını düşündüğünü söyledi. İnsani ihtiyaçların bireysel ve toplumsal varoluşla ilgili ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğinin altını çizen Tambaş, “Bu nedenle özellikle mültecilerin yaşadığı ülkelerde bizim gibi insanlara çok önemli sorumluluklar düşüyor. Burada ilk basamak olarak ihtiyaçların karşılanması ile birlikte, mültecilerin de sosyal, kültürel ihtiyaçlarını gözetip ortaklaşa çalışmaların zeminini yaratmak önemli. Yereldeki insanların bu konuda empati yapabilmesini sağlamak için en önemli araçlardan bir tanesi de sinema. Mültecileri istatistik rakamları olmaktan çıkarıp hikayesi ve hayalleri olan, bu anlamda bizlerden farkı olmadığını gösteren filmler insanlarda empati duygusunu ortaya çıkarıyor ya da geliştiriyor.” diyerek, geçen yıl yapılan festivalde toplam 22 filmi İzmirlilerle buluşturduklarını, bu sene yine dünyanın dört bir yanından yaklaşık 40 filmle Fransız Kültür Merkezi’nde olacakları bilgisini verdi.

YARDIMLAŞMA DEĞİL DAYANIŞMA

Yaptıkları saha çalışmalarını anlatan Osman Çakar, dernek olarak yardımlaşma değil, dayanışmayı esas aldıklarının altını çizdi. “Halkların Köprüsü Derneği olarak 5 yılda, 100 binden fazla mülteciye temas ettiğimizi düşünüyoruz. Ancak mülteci dramının ülkemizde olabildiğince yaşandığı şu son 7-8 yıllık süreçte yaptıklarımız muhtemelen denizde bir kum tanesi. Elbette bizi oldukça aşan bir alanda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ama dayanışmayı ezilenlerin nezaketi olarak yorumlayan bizler gücümüz, enerjimiz ve imkanlarımız yettiği sürece elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Elbette yaptığımız muazzam işlerin yanında yapamadığımız çok daha fazla çalışmalar var. Çünkü sorunun büyüklüğü bizim gibi gönüllü dernekleri aşan devasa boyutlarda. Nitekim devletlerin de bu konuya yaklaşımı malumunuz.” diyen Çakar, “Mültecilik suç değildir” ve “Hepimiz bir gün mülteci olabiliriz” şiarını unutmadan hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

‘YAPTIKLARIMIZI YETERLİ GÖRMÜYORUZ’

Engelli komisyonunun çalışmalarını aktaran Yusuf Ak ise Derneğin kuruluşundan bu yana engellilik olgusunun gündemlerinde olduğunu söyleyerek engelliler için değil, engelli dostlarının fikirleriyle yol aldıklarını ifade etti. Engellilik olgusuna tıbbi model ekseninde yaklaşan birçok sivil toplum kuruluşunun aksine sakatlığın kadın, LGBTİ, vegan meselesine yaklaştıkları gibi baktıklarını aktaran Ak, şunları söyledi:

“Dernek olarak hak odaklı engelli eğitimi, kör kadınların karşılaştığı zorlukların işlendiği Toplumsal Körlük Paneli ve sesli betimleme çalışmaları gerçekleştirdik. Fakat yaptıklarımızı yeterli görmüyoruz. Bugün tüm etkinliklerimizde işaret dili desteği imkanını yaratmamız gerektiğinin farkındayız. Zihinsel engellilerin yaşadığı istismarın ve engellilerin yaşadığı ayrımcılıkların üzerinin örtüldüğü, çözüm odaklı olunmadığının farkındayız. Derneğimiz de dahil olmak üzere birçok binanın topal bireyler için erişilebilir olmadığının farkındayız. Fakat derneğimiz bünyesinde kendi içinde özerk engelliler komisyonu kurabilirsek, hak odaklı çalışmalar yürüten engelli sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğini güçlendirebilirsek daha hızlı yol alacağımıza inanıyoruz. Bundan ötürü sesimize ses, ışığımıza ışık, dilimize dil katmak isteyen tüm engelli dostlarımız bilmelidir ki Halkların Köprüsü Derneği her zaman dayanışma içerisinde olacağının sözünü vermektedir.”

“6. Yılında Halkların Köprüsü” başlığını taşıyan atölye, katılımcıların çalışmalara dair görüş ve önerilerini sunduğu bölümle sona erdi.

Kaynak:
https://www.gazeteduvar.com.tr
Nuray Pehlivan  npehlivan@gazeteduvar.com.tr


 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
UĞUR MUMCU VE DEMOKRASİ YOLUNDA KATLEDİLEN AYDINLARIMIZ EFES SELÇUK'TA ANILDI 25 Ocak 2022
SELÇUK’TAKİ HASTANE SKANDALINA BİR TEPKİ DE CHP’DEN GELDİ13 Ocak 2022
İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden 10 Ocak mesajı10 Ocak 2022
DİSK EMEKLİ SEN:” Bu Zam Emekçiler için yok hükmündedir”17 Aralık 2021
Mitinge Davet17 Aralık 2021
Pandeminin peşine ekonomik kriz… Sağlıkçılar tükendi!03 Aralık 2021
Memiş Sarı’dan asgari ücret çıkışı: 5 bin 200 lira olmalı!03 Aralık 2021
”İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!”26 Kasım 2021
Daima Sonsuz Saygıyla Atatürk belgeseli Efes Selçuk'ta08 Kasım 2021
HÜSEYİN TAŞYAKAN YAZDI:"UÇAN GAZETECİLER"05 Kasım 2021
İzmir Marşı' 29 Ekim programından çıkarıldı19 Ekim 2021
EFES SELÇUK’TA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI13 Ekim 2021
10.Köy28 Eylül 2021
GİDENLERİN TÜRKÜSÜ28 Eylül 2021
TÜRKİYE TARIMI EFES SELÇUK’TA KONUŞULDU14 Eylül 2021
DÜZENLEMEYE DANIŞTAY’DAN İPTAL KARARI03 Eylül 2021
İzmir Tabip Odası'ndan kritik açıklama: 4. piki yaşıyoruz!03 Eylül 2021
"Özel elektrik şirketlerine verilen yardım, 2.4 milyon haneye yapılan yardımdan 30 kat fazla"01 Eylül 2021
"KABUL ETMİYORUZ"27 Ağustos 2021
CHP Genel Merkezi’ne ‘Sınır Namustur’ afişi18 Ağustos 2021
Basın Hürdür Sansür Edilemez12 Ağustos 2021
Aşılarını Yaptırmayan Dünyaca ünlü isim Marmaris'te hayatını kaybetti12 Ağustos 2021
"TAB BAŞKANI ZİYA ŞAHİN: TÜRK ÇAM BALI ÇALIŞTAYINI BİR AN ÖNCE DÜZENLEMELİYİZ"11 Ağustos 2021
​EFES SELÇUK’TAN MUĞLA’YA: KALBİMİZ SİZİNLE…11 Ağustos 2021
​İGC ONURSAL BAŞKANI İSMAİL SİVRİ UNUTULMADI03 Ağustos 2021
Covid artık aşısızların hastalığı!29 Temmuz 2021
İzmir Tabip Odası'ndan aşı olmayanlara yaptırım çağrısı!26 Temmuz 2021
Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı: İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesi iyi oldu12 Temmuz 2021
Yerel basına engel değil, nefes ol 12 Temmuz 2021
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) 17. Olağan Genel Kurulu Yapıldı.05 Temmuz 2021
CHP İzmir il başkan yardımcısı İpek Onbaşıoğlu'ndan Anlamlı Soru.01 Temmuz 2021
Şahin açıkladı: BioNTech aşısı Delta varyantına karşı etkili mi?24 Haziran 2021
Beko: Bosna Srebrenitsa Katliamını unutursak Kalbimiz kurusun diyenler neredesiniz!21 Haziran 2021
Yıllardır alamadığı hizmetlere kavuşmak İzmirli gazetecilerin hakkı17 Haziran 2021
Pınar OKYAY yazdı: Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı ile ilgili iddialar ve yanıtlar11 Haziran 2021
O şirketten dikkat çeken hamle: İzmir'in içme suyu tehlikede!28 Mayıs 2021
Turizm sektöründe ‘1 Haziran’ umudu24 Mayıs 2021
EĞİTİM İŞ: "YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK EĞİTİMCİLER DERHAL AŞILANMALI"17 Mayıs 2021
Hem üreticiye hem dar gelirliye destek... 06 Mayıs 2021
Sendika ve odalardan açıklama: İzmir'de 1 Mayıs için karar verildi28 Nisan 2021
Tabip Odası Başkanı Çamlı'dan tam kapanma yorumu: Bu nasıl bir kapanma!27 Nisan 2021
EFES SELÇUK’TA ÇOCUKLARIN 23 NİSAN COŞKUSU22 Nisan 2021
KÖY ENSTİTÜLERİ RUHUYLA GIDA EGEMENLİĞİNİ SAVUNACAĞIZ17 Nisan 2021
​Tabip Odası'ndan korkutan 'sahra' çıkışı: Önümüzdeki günlerde kaçınılmaz!15 Nisan 2021
Türkiye'de Şiddet Artıyor.12 Nisan 2021
Öldürülen Gazeteciler İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde Anıldı07 Nisan 2021
Koronavirüs çok hızlı bulaşıyor! Kendinizi koruyun... 05 Nisan 2021
İlgezdi, uyuşturucu bilançosunu çıkardı04 Nisan 2021
Mehmet Ayaz İçin Tüm Eller Birleşti02 Nisan 2021
Korona aşısında bir kriz daha!29 Mart 2021
Belediye yardımlarına kıskaç!26 Mart 2021
Beko: Esnaf kan ağlıyor25 Mart 2021
İstanbul Sözleşmesi'nin İptaline Karşı Kadınlar Elle Sokaklarda20 Mart 2021
Sertel'den 'Tire-Belevi yolu' tepkisi15 Mart 2021
İlker Pehriz Sesiz Derinden Şarksının Klibini Efes Selçuk'ta Çekti13 Mart 2021
İzmir Tabip Odası'ndan 1 yıl raporu: Pandemi 'ben bilirim' anlayışıyla yönetildi11 Mart 2021
Gelir İdaresi Başkanlığı 87 sözleşmeli tekniker alacak09 Mart 2021
​Eğitim İş Selçuk İlçe Temsilciliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı09 Mart 2021
CHP İzmir'den 8 Mart Mesajı08 Mart 2021
EFES SELÇUK’TA YEREL EŞİTLİK EYLEM PLANI VE EŞİTLİK BİRİMİ KURULACAK06 Mart 2021
Disk Emekli Sen Selçuk Şubesi “Resmi Olarak” Kuruluşunu Kutladı.25 Şubat 2021
Eğitim Sen:" Yüz yüze eğitime başlamak, risk almak demektir."23 Şubat 2021
İzmirli genç müzisyen intihar etti!19 Şubat 2021
DİSK EMEKLİ SEN:"Boğaziçi Öğrencilerinin Yanındayız!"10 Şubat 2021
İzmir'de tarihi gün06 Şubat 2021
Aşı da patent kaldırılsın tüm halka ücretsiz yaygın aşılama sağlansın.!31 Ocak 2021
PAZAR SABAHLARINI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ.....24 Ocak 2021
Dolandırıcılar Selçuk Emniyeti Tarafından Yakalandı.16 Ocak 2021
'Korona sağlıklı çocuklarda da ani ölümlere neden olabiliyor'12 Ocak 2021
TTB açıkladı: İzmir’de kaç sağlık çalışanı korona kurbanı?29 Aralık 2020
Koronavirüs salgınında C vitaminiyle ilgili dikkat çeken araştırma!10 Aralık 2020
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları ‘’Kadına Şiddet Politiktir’’25 Kasım 2020
EĞİTİM İŞ "KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! "25 Kasım 2020
Sağlıkçılar mutsuz iktidar kör, sağır, dilsiz23 Kasım 2020
Uygulanacak Yasaklar Belli Oldu18 Kasım 2020
Tabip Odası vahim tabloyu ortaya koydu: İzmir’de salgın kontrolden çıktı17 Kasım 2020
Deprem sonrası kırmızı alarm… İzmir'de günlük vaka sayısı 2 bin!09 Kasım 2020
​HALKA HALKA DESTEK, HALK HALKA DESTEK03 Kasım 2020
Alkollü içkide vergiler düşürülmeli!13 Ekim 2020
Ankara'da Katledilen Barış Gönüllüleri Selçuk'ta Anıldı10 Ekim 2020
Maske takmayan tazminatsız işinden olabilir07 Ekim 2020
​Egeli turizmciden Bakan Koca'ya sitem!02 Ekim 2020
ROMAN KÖYÜ İLE İLGİLİ SON KARAR HÜKÜMETİN18 Eylül 2020
İzmir için çarpıcı rapor: Her 1000 kişiden biri koronavirüslü!14 Eylül 2020
Yeni genelge: Maske tüm alanlarda zorunlu oldu!08 Eylül 2020
İzmir'de kamu kurumlarına girişlerde HES kodu istenecek........02 Eylül 2020
Bakan Koca'dan vaka sayısı açıklaması: İzmir'de kısmi artış var!01 Eylül 2020
Mecliste kabul edilen sosyal medya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?30 Temmuz 2020
Lozan’ın yıldönümünde Anıtkabir’e "dezenfektan" engeli24 Temmuz 2020
Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ?24 Temmuz 2020
İzmir'de kadın cinayetlerine karşı sokağa çıkanlara polis müdahalesi22 Temmuz 2020
DİKKAT!!! YARIN DENETİM VAR.07 Temmuz 2020
EFES SELÇUK’TA SİT ALANLARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME 27 Haziran 2020
ÇİFTÇİYE KÖTÜ HABER: TARSİM KAPSAMINDA OLMAYAN ÇİFTÇİYE YARDIM YOK!20 Haziran 2020
Bilim Kurulu’ndan hayati bayram uyarıları: Apartman içi bile ziyaret yapmayın22 Mayıs 2020
DİSK’ten İzmir’deki yaklaşık 60 bin üyeye çağrı: AVM’lere gitmiyoruz!08 Mayıs 2020
CHP GENÇLİK KOLLARINDAN ÜÇ FİDAN İÇİN ANLAMLI ANMA08 Mayıs 2020
EFES SELÇUK’TA ERKEN 1 MAYIS KUTLAMASI05 Mayıs 2020
Ceren AKIN ''Bir tek alkışlar eksik’'29 Nisan 2020
İzmir’de 1 Mayıs’ın programı: Basmane’de anma, Gündoğdu’da sembolik tören!28 Nisan 2020
CHP'li 11 belediye başkanından ortak 'sokağa çıkma yasağı' çağrısı!16 Nisan 2020
Bilim Kurulu Üyesi Şenel’den, 15 dakika uyarısı15 Nisan 2020
Koronovirüs Türkiye Haritası14 Nisan 2020
Ege Üniversitesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi25 Mart 2020
Koronavirüs teyakkuzu! İzmir'de şüpheli sayısı kaç?18 Mart 2020
Türkan Özilhan Hastanesi Koronavirüs için karantina hastanesi oldu18 Mart 2020
İzmir Bilim Kurulu'ndan virüse karşı 18 yeni önlem!17 Mart 2020
Bakan Koca yeni Corona virüsü vakalarını duyurdu16 Mart 2020
İzmir'de korona virüs testi yapan hastaneler belli oldu13 Mart 2020
Bakanlık duyurdu: Okullardaki tüm etkinlikler iptal12 Mart 2020
81 İLDE 30 STK TEK YÜREK02 Mart 2020
Türkiye yasta: 33 şehit, 32 yaralı!28 Şubat 2020
Acil durumlar için otomatik konum sistemi25 Şubat 2020
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 31 yaşında.21 Şubat 2020
​KALP SAĞLIĞINI KORUMAK BİZİM ELİMİZDE18 Şubat 2020
DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ EFES SELÇUK’TA SERGİ VE TİYATRO İLE ANILDI26 Ocak 2020
UĞUR MUMCU EFES SELÇUK’TA ANILACAK 22 Ocak 2020
İSİG İzmir Meclisi İzmir iş cinayetleri raporunu açıkladı20 Ocak 2020
Beko’dan İşçi sağlığı ve iş güvenliği uyarısı!17 Ocak 2020
KESK İzmir’de miting düzenledi13 Ocak 2020
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı10 Ocak 2020
10 Ocak hâlâ ÇalışAmayan Gazeteciler Günü!10 Ocak 2020
Barolardan ortak açıklama: 'Çocuklar cinsel obje değildir!'16 Aralık 2019
BAŞKAN SENGEL: "TURİZMDE AMACIMIZ GELECEĞE KÖPRÜ ATMAKTIR"15 Kasım 2019
​450 ÖĞRENCİDEN MÜKEMMEL KOREOGRAFİ08 Kasım 2019
KENT KONSEYİ SEÇİMLERİNDE BAŞKAN SENGEL'DEN "AÇILIŞ" POLEMİĞİNE NET CEVAP27 Ekim 2019
Resmi bayramlarda resepsiyon yerine kabul töreni24 Ekim 2019
Devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.17 Ekim 2019
Büyük Ozanın Anma Törenine Filiz Ceritoğlu Sengel'de Katıldı.26 Eylül 2019
BAŞKAN SENGEL’DEN GAZİLERE ANLAMLI HEDİYE19 Eylül 2019
ZOR BİR KIŞ BİZİ BEKLİYOR03 Eylül 2019
Tüm Yerel Sen Üyeleri Belediye Önünde Basın Açıklaması Yaptı.27 Ağustos 2019
BAŞKAN SENGEL: "BUGÜN; 'ZAFER BİZİMDİR' DİYENLERİN GÜNÜDÜR"27 Ağustos 2019
BÜYÜK ZAFER İKİ ETKİNLİKLE KUTLANACAK22 Ağustos 2019
Kurtuluş Yolu Anıtı önünde tören22 Ağustos 2019
CHP'li Bakan'dan Şirince çağrısı: Biz İzmirliler hazırız02 Ağustos 2019
İzmir Efes Antik Kenti Kazı Başkanlığı vasıflı-vasıfsız 13 işçi alımı yapılacaktır01 Ağustos 2019
SENGEL: ‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’31 Temmuz 2019
Soyer: 'İzmir'in turizm potansiyeli kullanılmıyor'25 Temmuz 2019
CHP’li Sertel'den iktidara EYT çağrısı: Bahane değil çözüm üretin22 Temmuz 2019
SİVAS KATLİAMI SELÇUK’TA ANILDI03 Temmuz 2019
İstanbul seçmeni oy kullanmak için Antalya’dan ayrılıyor21 Haziran 2019
EYT DERNEĞİ BAŞKANINDAN TORBALI'DA FLAŞ AÇIKLAMALAR17 Haziran 2019
EYT'liler Yenikapı'yı Salladı!27 Mayıs 2019
İşsizlik Fonu'ndaki toplam varlıkların azalışı meclis gündeminde!23 Mayıs 2019
DİSK-AR İstihdam Raporu: Kriz işsizliği artırmaya devam ediyor22 Mayıs 2019
Cahit Berkay'ın ödülünü İmamoğlu paylaşımı erteletti16 Mayıs 2019
Milli Eğitim’i işte bunlar yönetiyor...İzmir Marşı'nı söyleyen öğrencinin boğazını sıktı 16 Mayıs 2019
Hasan Tahsin Yunan işgal kuvvetlerine ilk kurşunu attı15 Mayıs 2019
Sengel:"Gökyüzü İle Tanışan İlk Belediye Başkanı Olacak."14 Mayıs 2019
Organik ürün pazarı Ekoloji İzmir Fuarı'nda buluşacak 09 Mayıs 2019
Üç Fidan Alevi Kültür Derneğin Tarafından Anıldı.09 Mayıs 2019
İzmir Barosu Demokrasi Nöbetine Başladı07 Mayıs 2019
EYT'de dernek sayısı hızla artıyor06 Mayıs 2019
​CHP Selçuk Gençlik Kolları Üç Fidanı Andı.06 Mayıs 2019
İzmir'de 10 bin iyilik meleği koşamayanlar için koştu!05 Mayıs 2019
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu01 Mayıs 2019
Açlık sınırı 2 bin 100 lirayı aştı26 Nisan 2019
KENT KONSEYİNDEN ŞİDDETE VE ÇOCUK TECAVÜZLERİNE KINAMA 26 Nisan 2019
Bir taciz iddiası daha! Mahalleli sokağa döküldü26 Nisan 2019
CHP İzmir'den Lider’e saldırıya kitlesel tepki: Dimdik ayaktayız!22 Nisan 2019
Türk Hackerlar California San Diego Üniversitesini Hackledi22 Nisan 2019
23 Nisan Çocuk Bayramı Selçuk Belediyesinin hazırladığı Programla kutlanacak.21 Nisan 2019
İzmir'den Kılıçdaroğlu'na saldırıya kınama mesajı yağdı21 Nisan 2019
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na Provokatif saldırı21 Nisan 2019
Ekrem İmamoğlu mazbatasını alıyor!17 Nisan 2019
İzmirli Başkanların Anıtkabir ziyaretine Sengel de katıldı16 Nisan 2019
Krizin henüz başında işsizlik rekoru16 Nisan 2019
“Selçuk’a gelen baharı kimse engelleyemez "10 Nisan 2019
Türkiye Oy Sayımına Kilitlenmişken Yapılan Zamlar Vatandaşın Cebini Yaktı10 Nisan 2019
BAŞTERZİ'YE SALDIRAN ZANLI, TUTUKLANDI21 Mart 2019
Selçuklu Göçmenler Dayanışma Gecesinde Buluştular.19 Mart 2019
“Bu toprakları iyi yöneteceğimizin sözünü veriyoruz”18 Mart 2019
BÜYÜK ZAFER 104 YAŞINDA18 Mart 2019
EYT'liler Maltepe'ye Aktı.18 Mart 2019
BAŞKAN BAKICI’DAN MUHTARLARA PLAKET14 Mart 2019
İSTİKLAL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA12 Mart 2019
İzmir için ‘sarı’ alarm!12 Mart 2019
CHP Selçuk Adayı Sengel Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Çeşitli Etkinliklerle Kutladı09 Mart 2019
Ankara’da ‘EYT Buluşması’11 Şubat 2019
ÇYDD Selçuk Olağan Kurulu Yapıldı.08 Şubat 2019
SENGEL, ÇAMLIK SPOR’U ŞAMPİYONLUK MAÇINA UĞURLADI03 Şubat 2019
CHP Selçuk Gençlik Kolları Uğur Mumcu'yu Andı24 Ocak 2019
ÇYDD Selçuk Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirecek22 Ocak 2019
Selçuk protokolü karne gününde öğrencileri yalnız bırakmadı18 Ocak 2019
If Wedding Fashion İzmir'de Özge Ulusoy Ve Şebnem Schaefer Fırtınası Esecek 18 Ocak 2019
10 Ocak Çalış(amay)an Gazeteciler Günü’ne dönüştü!10 Ocak 2019
İzban'da Seferler Başladı08 Ocak 2019
Seçmen listeleri askıya çıktı...04 Ocak 2019
ESNAF POŞET UYGULAMASA NASIL GEÇECEK02 Ocak 2019
BEKO: “İŞÇİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞTIRILAMAZ”02 Ocak 2019
Hayko Cepkin, vergi rekortmeni oldu!02 Ocak 2019
CHP Gençlik Kolları:" kardeşlerimizin ayakları üşümesin diye kullanıyoruz."24 Aralık 2018
Tire – Belevi yolu bitmedi!18 Aralık 2018
O sağlık personeli isyan etti.. Yaralarını sardığım eller beni bu hale getirdi!12 Aralık 2018
'Kadına yapılan her saldırı Cumhuriyete yapılan saldırıdır' 05 Aralık 2018
Herkesi ilgilendiriyor: Bugün Resmi Gazete'de yayımland05 Aralık 2018
"CHP İLÇE YÖNETİMLERİNE ÇAĞRIMDIR"04 Aralık 2018
SELÇUK , ÖYKÜ ARİN VE TÜM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN SEFERBER OLDU!04 Aralık 2018
Selçuk Kent Belleğinde İstismar Konulu Panel Düzenlendi.03 Aralık 2018
İzban'da Grev Ne zaman?03 Aralık 2018
Küçük Menderesin Sular Altında Kalacağı İddia Edildi03 Aralık 2018
'CHP Aday Adayı Filiz Ceritoğlu Sengel Hayatı ve siyaseti yorumladı. '29 Kasım 2018
Gazeteci Ahmet ÇİPLİ’den Aday Adaylarına Nasihatler28 Kasım 2018
ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI23 Kasım 2018
SEGEMDER ÇOCUKLARI UNUTMADI21 Kasım 2018
Sıcacık destek19 Kasım 2018
Kamu Emekçileri Konfederasyonu KESK SELÇUK platformundan MİTİNG çağrısı. 13 Kasım 2018
Yatırdığı güvence bedelini geri isteyen doğal gaz abonesine şok!13 Kasım 2018
Saat 09:05'te İzmir'de hayat durdu...10 Kasım 2018
ULU ÖNDER SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI10 Kasım 2018
Cumhuriyet Bayramı Selçuk’ta törenle kutlandı29 Ekim 2018
CHP SELÇUK CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLADI29 Ekim 2018
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çelenk sunum töreniyle başladı.28 Ekim 2018
CHP'LİLER ATA'NIN HUZURUNDA28 Ekim 2018
​"Bizim Cumhuriyete Olan Sevdamız SELANİK'TE Açılan Bir Çift Mavi Gözle Başladı."27 Ekim 2018
MUHTAR TAPU PROBLEMİNİ ÇÖZDÜ23 Ekim 2018
İŞ KURMAK İSTEYENLERE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ22 Ekim 2018
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİNDE SEÇİM TAKVİMİ BELLİ OLDU20 Ekim 2018
Muhtarlar Günü Kutlandı.19 Ekim 2018
AHMET ŞAFAK’A SELÇUK’TA COŞKU SELİ15 Ekim 2018
10 Ekim Ankara Katliamı Selçuk'ta Unutulmadı.11 Ekim 2018
Kocaoğlu: "Belediye başkanlığı bir meslek değil"03 Ekim 2018
SELÇUK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE AŞURE DAĞITILDI25 Eylül 2018
DİSK/Emekli- Sen eylemdeydi: Krizin faturasını çıkaranlar ödesin24 Eylül 2018
Hayko Cepkin, Deneme Atlayışlarına Selçuk'ta devam Ediyor31 Ağustos 2018
Selçuk Disk Emekli Sen Temsilciği Basın açıklaması yaptı.29 Ağustos 2018
Kurtuluş savaşı Kahramanları Selçuk'ta Unutulmadı.26 Ağustos 2018
Benzin, motorin ve LPG'ye ÖTV zammı16 Ağustos 2018
Gizemli Anket!?07 Ağustos 2018
Kredi kartı düzenlemesi nedir? Hangi ürün kaç taksit olacak?03 Ağustos 2018
ADD'nin yeni Genel Başkanı belli oldu30 Temmuz 2018
CHP Meclis Üyesi Filiz Ceritoğlu Sengel Basın Bayramını Kutladı24 Temmuz 2018
Basın Bayramı kutlamayı içimize sindiremiyoruz24 Temmuz 2018
ADD SELÇUK'A ZİYARET09 Temmuz 2018
Sivas Katliamı Selçuk'ta Anıldı03 Temmuz 2018
Şengül E Selçuk'ta Gözaltına Alındı.21 Haziran 2018
Oylar hangi halde geçerli/geçersiz sayılacak?19 Haziran 2018
19 Mayıs resmi törenle kutlandı 19 Mayıs 2018
Deniz’i, Yusuf’u, Hüseyin’i ve tüm devrim şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.05 Mayıs 2018
Selçuk’un tacı Ayasuluk onarımda05 Mayıs 2018
Seçmen Listeleri Askıya Çıktı!04 Mayıs 2018
Korkunç kazadan önce uyarmış: Çok yorgunuz bizi göndermeyin!04 Mayıs 2018
Ulusa Egemenlik için Kurtuluş Anıtı Önünde toplandılar23 Nisan 2018
Segemder Engelli Çocukların Bayramını Kutladı 21 Nisan 2018
İzmir'de bayram havası18 Nisan 2018
TÜRK POLİS TEŞKİLATI 173 YAŞINDA10 Nisan 2018
İzmir'de 1 Mayıs, Gündoğdu Meydanı'nda kutlanacak10 Nisan 2018
Beko Kadınları Sahneye Davet Etti.02 Nisan 2018
İzmir’in “yüzen kütüphanesi” açıldı30 Mart 2018

 
                 SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR

VİDEOLAR
 
 
..


 


 
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH