YEREL      GÜNCEL      SPOR      ESNAF      SİYASET      EĞİTİM      KÜLTÜR      YAZILAR   
 
Ana Sayfa > GÜNCEL

Pınar OKYAY yazdı: Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı ile ilgili iddialar ve yanıtlar
Flaş Haber
11 Haziran 2021
Aşı sıranız geldiğinde, bu şansımızı kullanalım. Hatta, size aşı önerildiğinde, aşı olma kararınızı görünür kılın!
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

 

BioNTech aşısının ülkemizde daha yaygın uygulamaya geçilme planları ile birlikte bu aşı ile ilgili o kadar çok yalan yanlış bilgi dolaşmaya başladı ki...

İnsanların kendilerine yapılacak bir aşıyı sorgulamaları en doğal hakları. Zaten sağlık yöneticilerinin ve elbet bilim insanlarının da bu konuda en güncel ve doğru bilgiyi paylaşma sorumlulukları var.

Bu yazı böyle bir kaygı ile kaleme alındı.

Geçen hafta başında Wall Street Journal'da birkaç Fransız sosyal medya fenomeninin Fazze adında gizemli bir pazarlama firması tarafından Pfizer'in mRNA aşısının güvenliği hakkında yanlış iddialarda bulunma koşulu ile kendilerine ödeme teklifinde bulundukları açıklandı. Fransızların seçilmesi boşuna değil, Avrupalıların içinde aşıya en fazla şüpheyle bakan gruplara Fransa'da. Yani, doğru bir hedef seçilmişti. Ne yazık ki bu örnek tek de değil. Garip bir durum içindeyiz. Aşıya en kolay ulaşımı olan ülkelerde yaşayanlar içinde aşı karşıtı söylemler çok arttı. Aşı karşıtı çabalar, genellikle insanların endişelerinin ve korkularının basitçe ifadesi değil. Çok daha büyük bir siyasi sürece hizmet ediyor gibi görünüyor. Bunun en iyi örneği ABD'nde yaşandı, yaşanıyor. Bu konu politik taraflar arasında devam eden kültür savaşının yeni cephesi oldu. Seçimler sırasında bu çekişme daha da hissedildi. Hala Trump'ın oylarının yüksek çıktığı eyaletlerde aşılama oranları en düşük. Hatta, Kongrenin durumu en çarpıcısı. CNN'in bir çalışmasında aşılama oranlarının yarı yarıya olduğu gösterilmiş. Cumhuriyetçiler önemli ölçüde geriden geliyor.

Öncelikle, birisi aşı olduktan sonra olumsuz bir sağlık olayının meydana gelmesi, aşının olaya neden olduğu anlamına gelmediğini bilmek gerekiyor. Şansa bağlı olaylar her zaman olur. Yönetimlerin sorumluluğu bir olay meydana geldiğinde bunu şeffaflıkla paylaşmak ve derinlemesine incelemektir. Bunu yapmak için de aşı sonrası gelişen yan etkilerin izlendiği bir bildirim sistemimiz var. COVID-19 aşıları için yan etkileri, hem aşı olanların kendisi hem de hekimler bildirebiliyorlar. Sonrasında bu bildirimler detaylıca uzmanlar tarafından inceleniyor. Böylece, aşılama ile hastanın maruz kaldığı olumsuz olay arasında gerçek bir bağlantı olup olmadığının bulunması amaçlanıyor.

Şimdi bakalım ortalıkta dolaşan iddialar neler? Ve bu iddiaları değerlendirdiklerinde bilim dünyası ne diyor?

COVID-19 aşılarının geliştirilmesini aceleye getirildi, bu nedenle aşılara güvenilemez.

Hem klinik çalışmalarda hem de gerçek yaşam verilerinde Pfizer/BioNTech aşısının çok etkili ve güvenli bir aşı olduğunu belirlendi Bu aşının da içinde bulunduğu COVID-19 aşılarının bu kadar hızlı geliştirilebilmesinin birçok nedeni var. İşte bunlardan sadece birkaçı:

  1. Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı, araştırmacıların neredeyse 20 yıldır üzerinde çalıştıkları bir yöntemle oluşturuldu; mevcut teknoloji pandeminin erken safhalarında aşı geliştirme sürecine uygulanabildi.
  2. Çin, bilim insanlarının aşılar üzerinde çalışmaya başlayabilmesi için COVID-19 hakkındaki genetik bilgileri çok hızlı, erkenden izole etti ve gecikmeden paylaştı.
  3. Aşı geliştiricileri herhangi bir test adımını atlamadı, ancak verileri daha hızlı toplamak için bazı adımları üst üste gelen ardışık bir programda gerçekleştirdi.
  4. Hükümetler araştırmaya yatırım yaptığı ve/veya aşılar için önceden ödeme yaptığı için aşı projelerinin bol miktarda kaynağı vardı.
  5. Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısının da içinde olduğu mRNA aşıları, aşıların geleneksel yoldan üretiminden çok daha hızlı üretilebiliyor.
  6. Pandemi ortamı ve daha önce hiç bu kadar boyutta kullanılmamış olan sosyal medya, şirketlerin çalışma gönüllüleri bulmasına ve onlarla etkileşime geçmesine yardımcı oldu. Klinik çalışmalar hızla gerçekleştirilebildi.
  7. COVID-19 çok bulaşıcı ve yaygın olduğu için, aşılanan çalışma gönüllüleri için aşının işe yarayıp yaramadığını görmek uzun sürmedi. Klinik çalışmada gerekli vaka sayılarına çok çabuk ulaşıldı. Böylece sonuçlar hızla değerlendirilebildi.
  8. Şirketler, yetkilendirme kurumlarına (DSÖ, FDA, EMA) başvurmadan önce aşı üretimine başladılar. Bu nedenle yetkilendirme gerçekleştiğinde hazırlıklarda yol alınmıştı.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısının dayandığı mRNA teknolojisi DNA'mı değiştirir.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı DNA'nızı hiçbir şekilde değiştirmez veya etkileşime girmez. Bu konuda o kadar çok sosyal medya paylaşımı oldu ki. Ama bunların en önemlisi 26 Mayıs'taki bir Facebook gönderisinde, Moderna'nın baş sağlık danışmanı Dr. Tal Zaks'a atfedilen bir konuşmaydı. Dr. Zaks bu paylaşıma göre, mRNA aşılarının bir alıcının DNA'sını değiştirdiğini söylemişti. Messenger RNA aşıları, onları alanların DNA'sını değiştirmez, Zaks da bu iddiada bulunmadı. Ancak, konunun yer verildiği kaynak, Dr. Zaks'ın 2017'deki bir TED konuşmasından görüntüler içeriyor ve bunlara atıfta bulunuyor, ancak etkinlik sırasında söylediklerini bilerek yanlış yansıtıyordu. Konu yine siyasi bir çatışmanın aracı olmuştu; kaynak çok önemli bir muhafazakâr medya yapılanmasıydı.

Bu aşı, COVID-19'a neden olan virüse karşı koruma oluşturmaya başlamak için hücrelerimize talimatları bir genetik materyal olan haberci RNA (mRNA) ile verir. Ancak madde hiçbir zaman DNA'mızın bulunduğu hücrenin çekirdeğine girmez. Bu, aşılardaki genetik materyalin DNA'mızı hiçbir şekilde etkileyemeyeceği veya etkileşime giremeyeceği anlamına gelir. Tüm COVID-19 aşıları, hastalıklara karşı güvenli bir şekilde bağışıklık geliştirmek için vücudun doğal savunmasıyla birlikte çalışır. Aşı ile verilen mRNA, hücrelere girer, hücrenin bağışıklık sistemini uyaracak proteini üretmesi için işini yapar ve daha sonra DNA'nızı etkilemeden hızla parçalanır. Haberci RNA'nın ömrü vücutta sadece birkaç saattir.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı beni kısırlaştırır.

Şu anda ya da gelecekte çocuk sahibi olmak istiyorsanız, COVID-19 aşısı size sağlandığında aşıyı yaptırabilirsiniz. COVID-19 aşısının plasenta gelişimi de dahil olmak üzere hamilelikle ilgili herhangi bir soruna neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Aşı doğurganlığı etkilemeyecektir. Gerçek şu ki, COVID-19 aşısı vücudu koronavirüsün yüzeyinde bulunan spike (başak) proteinin kopyalarını oluşturmaya teşvik ediyor. Bu, vücudun bağışıklık sistemine, üzerinde o özel spike proteini bulunan virüsle savaşmayı "öğretir". Sosyal medyada, bu koronavirüsteki spike proteinin, hamilelik sırasında plasentanın büyümesi ve bağlanmasında rol oynayan syncitin-1 adlı başka bir spike protein ile aynı olduğunu söyleyen bir rapor ortaya çıkması kafa karışmasına sebep oldu. Yanlış rapor, COVID-19 aşısının bir kadının vücudunun bu farklı başak proteini ile savaşmasına ve doğurganlığını etkilemesine neden olacağını söyledi. İki spike protein tamamen farklıdır ve COVID-19 aşısı yaptırmak, tüp bebek yöntemleri de dahil olmak üzere hamile kalmak isteyen kadınların doğurganlığını etkilemeyecektir. Pfizer aşı testleri sırasında, çalışmaya katılan 23 kadın gönüllü hamile kaldı ve gebelik kaybı yaşayan tek kişi gerçek aşıyı değil, kontrol grubundaki plaseboyu, yani boş aşıyı, almıştı. Benzer şekilde, aşı kadının adet düzeni üzerinde de bir etki yapmaz. Aşılı bir kişinin yanında bulunmaktan da etkilemez.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı yaptırmak, COVID-19 hastalığına yakalanmama neden olur.

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı hastalığa yol açmaz, açamaz. Çünkü, bu aşı, COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 virüsü içermez. Bağışıklık sisteminizin virüsü tanımasına ve savaşmasına yardımcı olan protein, herhangi bir enfeksiyona neden olmaz. Bu da aşının sizi COVID-19 ile hasta edemeyeceği anlamına gelir. Aşı sonrası, COVID-19 hastalığına benzer ateş gibi belirtiler bağışıklık sistemimize COVID-19'a neden olan virüsü nasıl tanıyacağı ve bunlarla nasıl savaşacağını öğretirken meydana gelen belirtilerdir.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı yaptırmak, yüz felcine (Bell felci ) yakalanmama neden olur.

Tıbbi araştırmalar, toplumda nüfusun az bir kısmının herhangi bir zamanda yüz felci geçirebileceğini gösteriyor. Aşı grubunda bildirilen yüz felcinin gözlenen sıklığı, toplumda görmeyi beklediğimiz yüz felci sıklığı ile benzerdir. Görülen olgularda aşılama ile nedensel bir ilişkiye varmak için hiçbir temel yoktur.

Aşı yaptırmak, miyokardit, yani kalp kası iltihabı yapar.

Konuyla ilgili 17 Mayıs'ta ABD Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) COVID-19 Aşı Güvenliği Teknik (VaST) Çalışma Grubu, bugüne kadar çok az sayıda miyokardit raporu olduğu ve bu vakaların ağırlıklı olarak ergenlerde ve genç yetişkinlerde meydana geldiğini açıkladı. Genellikle kadınlardan çok erkeklerde, daha sık olarak ikinci doz aşıdan sonra ve tipik olarak aşılamadan sonraki 4 gün içinde ve çoğu hafif geçiriliyor.

Hemen sonrasında, Fransa Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı (ANSM), Pfizer/BioNTech'in koronavirüs aşısını almış kişilerde tespit edilen beş miyokardit vakası olduğunu ve konunun araştırıldığını açıkladı. ANSM, bu olası yan etkilerin daha fazla çalışılacağını ve sonuçların Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ile paylaşılacağını belirterek, aşının riskleri ve faydaları arasındaki olumlu dengenin henüz sorgulanamayacağını vurguladı.

26 Mayıs'ta DSÖ Aşı Güvenliği Küresel Danışma Komitesi'nin (GACVS) COVID-19 alt komitesinin görüşü yayımlandı. GACVS alt komitesi, şimdiye kadar alınan bilgilerin çoğunun pasif raporlamaya dayandığını kaydetti. Olay ve aşı arasındaki potansiyel nedensel ilişkiyi değerlendirmek için, alternatif veri kaynaklarını kullanan daha titiz çalışmalara ve aşılanmış ve aşılanmamış toplumların karşılaştırmasını içeren daha sağlam çalışma tasarımlarına ihtiyaç olduğunu belirtti. İsrail, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkeler bu tür çalışmalara başladı.

Bu aşamada, aşılamadan sonra miyokardit semptomları geliştiren kişilerin erken tanınmasını ve uygun yönetimini geliştirmek için hekimlere bu potansiyel advers olay hakkında bilgi sağlanması ve sürecin yakın izlemenin devamı gereklidir. Aşılama önerisinin önüne geçecek önemli bir kanıt bulunmamaktadır.

COVID-19 aşısı tartışmalı maddelerle geliştirilmiştir veya bu tip maddeler içerir; hatta içinde manyetik bir madde ya da mikroçip olabilir.

Pandemi ile birlikte bir komplo teorisi ile karşılaştık. Koronavirüs pandemisinin izlenebilir mikroçipler yerleştirme planının bir kılıfı olduğunu ve bunun arkasında Microsoft'un kurucu ortağı Bill Gates'in olduğunu iddia edildi. Mayıs ayında 1640 kişiden oluşan bir YouGov anketi, Amerikalıların yüzde 28'inin Bill Gates'in insanlara mikroçip yerleştirmek için aşı kullanmak istediğine inandığını öne sürdü. Cumhuriyetçiler arasında bu rakam yüzde 44'e yükseldi.

Benzer şekilde, geçtiğimiz aylarda kollarına, COVID-19 aşısı yaptırdıklarını iddia ettikleri bölgeye, mıknatıs yapıştıran insanların videoları, TikTok ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında milyonlarca görüntülendi. "Aşının içinde manyetik alan yaratan bir şey var. Koluma metaller yapışıyor."

Kaynakta verdiğim manyetik alanlar ile ilgili bilim insan Eric Palm'in iki açıklaması var:

"Zaten iğneler o kadar ince ki buradan bir manyetik madde geçirmeye çalışsanız, bu boyutuyla bir mıknatısın sağlayabileceği bir manyetik güce asla ulaşamaz."

"Hangimiz çocukken biraz sürterek bir metal parayı alnımıza yapıştırmadık ki. Nedeni elbette, derinin üzerindeki yağlar, ya da yüzey gerginliği."

COVID-19 aşıları, cenin dokusu kullanılarak geliştirilmemiştir ve implant, mikroçip veya takip cihazı gibi herhangi bir materyal içermezler. Aşılardaki lipit nanopartikülleri antifriz içermemektedir. Antifriz, toksik olan etilen glikol içerir. Lipid nanopartiküller bunun yerine diş macunu ve şampuan gibi günlük ürünlerde ve laksatifler dahil birçok ilaçta bulunan inert bir bileşik olan polietilen glikol içerir. COVID-19 aşılarının hiçbiri manyetik özellik yapabilecek bir madde, metal içermiyorlar. Bazı aşılarda olabilen alüminyum da yok bu aşılarda. Zaten alüminyum da manyetik değil.

Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı, mRNA ve yağlar (mRNA'yı koruyan), tuzlar ve az miktarda şeker gibi diğer normal aşı bileşenlerini içermektedir.

Hastalığı geçirdim, aşıya ihtiyacım yok.

İnsanların COVID-19'a yakalandıktan sonra (doğal bağışıklık), yeniden COVID-19'a yakalanmaktan korunup korunmadığını veya ne kadar süreyle korunacağını söylemek için bilgilerimiz kısıtlı. İlk kanıtlar, COVID-19'dan doğal bağışıklığın çok uzun sürmeyebileceğini, ancak bunu daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Bu durum özellikle hastalığı hafif belirtiler ile geçirmiş kişiler için daha da belirgin. COVID-19 ile ilişkili ciddi sağlık riskleri ve COVID-19 ile yeniden enfeksiyonun mümkün olması nedeniyle, insanlara daha önce hasta olmuş olsalar bile bir COVID-19 aşısı yaptırmaları önerilir. Şu ana kadar enfeksiyonu geçiren binlerce kişiye Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı uygulandı. Bu aşıların yaygın kullanıldığı ülkelerde öneri devam ediyor ve bu kişilerin yan etkileri de çok yakından izleniyor; aşı sonrası yan etkiler artabiliyor ama bunların ağır yan etkiler olmadığı biliniyor.

Evet, aşıların uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz. Ama hangi aşı için başlangıçta biliyorduk ki. Yeni aşılarda durum her zaman böyledir. Ancak aşının yan etkileri genellikle aşılamadan sonraki ilk birkaç ay içinde ortaya çıkar, bu nedenle yetkilendirme kurumları yetkilendirme öncesinde iki aylık güvenlik verileri konusunda ısrar etmiştir.

Tüm aşılar gibi, bilim insanları da şu anda COVID-19 aşılarını yan etkiler açısından dikkatle inceliyorlar ve yıllarca bunları incelemeye devam edecekler.

Ülkemizde de mevcut her iki aşı için gerçek yaşam verilerinin Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda bir grup bilim insanı tarafından çalışıldığını biliyorum. Umarım bir an önce yayınlanır ve zaman zaman güncellenir. Bu bilgilere gereksinimimiz var. Güven ortamı için.

Aşı tereddüdünü önlemenin en önemli aracının güven ortamı olduğu biliniyor. Bu ortamın oluşturulması için önümüzdeki günlerde aile hekimlerimiz çok büyük bir rol alacaklar. Pfizer / BioNTech COVID-19 aşısı, aile sağlığı merkezlerinde uygulanmaya başladığında onların vatandaşlarla kurdukları güven bu sürece çok katkı verecektir.

Aşıların beklenildiği gibi ülkemize geleceğini umuyorum.

Aşı sıranız geldiğinde, bu şansımızı kullanalım.

Hatta, size aşı önerildiğinde, aşı olma kararınızı görünür kılın!

Evet bir kez daha...

Haydi aşıya.

KaynaklarFacebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNCEL Haberleri

Başlık Tarih
 
UĞUR MUMCU VE DEMOKRASİ YOLUNDA KATLEDİLEN AYDINLARIMIZ EFES SELÇUK'TA ANILDI 25 Ocak 2022
SELÇUK’TAKİ HASTANE SKANDALINA BİR TEPKİ DE CHP’DEN GELDİ13 Ocak 2022
İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden 10 Ocak mesajı10 Ocak 2022
DİSK EMEKLİ SEN:” Bu Zam Emekçiler için yok hükmündedir”17 Aralık 2021
Mitinge Davet17 Aralık 2021
Pandeminin peşine ekonomik kriz… Sağlıkçılar tükendi!03 Aralık 2021
Memiş Sarı’dan asgari ücret çıkışı: 5 bin 200 lira olmalı!03 Aralık 2021
”İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!”26 Kasım 2021
Daima Sonsuz Saygıyla Atatürk belgeseli Efes Selçuk'ta08 Kasım 2021
HÜSEYİN TAŞYAKAN YAZDI:"UÇAN GAZETECİLER"05 Kasım 2021
İzmir Marşı' 29 Ekim programından çıkarıldı19 Ekim 2021
EFES SELÇUK’TA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI13 Ekim 2021
10.Köy28 Eylül 2021
GİDENLERİN TÜRKÜSÜ28 Eylül 2021
TÜRKİYE TARIMI EFES SELÇUK’TA KONUŞULDU14 Eylül 2021
DÜZENLEMEYE DANIŞTAY’DAN İPTAL KARARI03 Eylül 2021
İzmir Tabip Odası'ndan kritik açıklama: 4. piki yaşıyoruz!03 Eylül 2021
"Özel elektrik şirketlerine verilen yardım, 2.4 milyon haneye yapılan yardımdan 30 kat fazla"01 Eylül 2021
"KABUL ETMİYORUZ"27 Ağustos 2021
CHP Genel Merkezi’ne ‘Sınır Namustur’ afişi18 Ağustos 2021
Basın Hürdür Sansür Edilemez12 Ağustos 2021
Aşılarını Yaptırmayan Dünyaca ünlü isim Marmaris'te hayatını kaybetti12 Ağustos 2021
"TAB BAŞKANI ZİYA ŞAHİN: TÜRK ÇAM BALI ÇALIŞTAYINI BİR AN ÖNCE DÜZENLEMELİYİZ"11 Ağustos 2021
​EFES SELÇUK’TAN MUĞLA’YA: KALBİMİZ SİZİNLE…11 Ağustos 2021
​İGC ONURSAL BAŞKANI İSMAİL SİVRİ UNUTULMADI03 Ağustos 2021
Covid artık aşısızların hastalığı!29 Temmuz 2021
İzmir Tabip Odası'ndan aşı olmayanlara yaptırım çağrısı!26 Temmuz 2021
Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı: İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edilmesi iyi oldu12 Temmuz 2021
Yerel basına engel değil, nefes ol 12 Temmuz 2021
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) 17. Olağan Genel Kurulu Yapıldı.05 Temmuz 2021
CHP İzmir il başkan yardımcısı İpek Onbaşıoğlu'ndan Anlamlı Soru.01 Temmuz 2021
Şahin açıkladı: BioNTech aşısı Delta varyantına karşı etkili mi?24 Haziran 2021
Beko: Bosna Srebrenitsa Katliamını unutursak Kalbimiz kurusun diyenler neredesiniz!21 Haziran 2021
Yıllardır alamadığı hizmetlere kavuşmak İzmirli gazetecilerin hakkı17 Haziran 2021
O şirketten dikkat çeken hamle: İzmir'in içme suyu tehlikede!28 Mayıs 2021
Turizm sektöründe ‘1 Haziran’ umudu24 Mayıs 2021
EĞİTİM İŞ: "YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYACAK EĞİTİMCİLER DERHAL AŞILANMALI"17 Mayıs 2021
Hem üreticiye hem dar gelirliye destek... 06 Mayıs 2021
Sendika ve odalardan açıklama: İzmir'de 1 Mayıs için karar verildi28 Nisan 2021
Tabip Odası Başkanı Çamlı'dan tam kapanma yorumu: Bu nasıl bir kapanma!27 Nisan 2021
EFES SELÇUK’TA ÇOCUKLARIN 23 NİSAN COŞKUSU22 Nisan 2021
KÖY ENSTİTÜLERİ RUHUYLA GIDA EGEMENLİĞİNİ SAVUNACAĞIZ17 Nisan 2021
​Tabip Odası'ndan korkutan 'sahra' çıkışı: Önümüzdeki günlerde kaçınılmaz!15 Nisan 2021
Türkiye'de Şiddet Artıyor.12 Nisan 2021
Öldürülen Gazeteciler İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde Anıldı07 Nisan 2021
Koronavirüs çok hızlı bulaşıyor! Kendinizi koruyun... 05 Nisan 2021
İlgezdi, uyuşturucu bilançosunu çıkardı04 Nisan 2021
Mehmet Ayaz İçin Tüm Eller Birleşti02 Nisan 2021
Korona aşısında bir kriz daha!29 Mart 2021
Belediye yardımlarına kıskaç!26 Mart 2021
Beko: Esnaf kan ağlıyor25 Mart 2021
İstanbul Sözleşmesi'nin İptaline Karşı Kadınlar Elle Sokaklarda20 Mart 2021
Sertel'den 'Tire-Belevi yolu' tepkisi15 Mart 2021
İlker Pehriz Sesiz Derinden Şarksının Klibini Efes Selçuk'ta Çekti13 Mart 2021
İzmir Tabip Odası'ndan 1 yıl raporu: Pandemi 'ben bilirim' anlayışıyla yönetildi11 Mart 2021
Gelir İdaresi Başkanlığı 87 sözleşmeli tekniker alacak09 Mart 2021
​Eğitim İş Selçuk İlçe Temsilciliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı09 Mart 2021
CHP İzmir'den 8 Mart Mesajı08 Mart 2021
EFES SELÇUK’TA YEREL EŞİTLİK EYLEM PLANI VE EŞİTLİK BİRİMİ KURULACAK06 Mart 2021
Disk Emekli Sen Selçuk Şubesi “Resmi Olarak” Kuruluşunu Kutladı.25 Şubat 2021
Eğitim Sen:" Yüz yüze eğitime başlamak, risk almak demektir."23 Şubat 2021
İzmirli genç müzisyen intihar etti!19 Şubat 2021
DİSK EMEKLİ SEN:"Boğaziçi Öğrencilerinin Yanındayız!"10 Şubat 2021
İzmir'de tarihi gün06 Şubat 2021
Aşı da patent kaldırılsın tüm halka ücretsiz yaygın aşılama sağlansın.!31 Ocak 2021
PAZAR SABAHLARINI UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ.....24 Ocak 2021
Dolandırıcılar Selçuk Emniyeti Tarafından Yakalandı.16 Ocak 2021
'Korona sağlıklı çocuklarda da ani ölümlere neden olabiliyor'12 Ocak 2021
TTB açıkladı: İzmir’de kaç sağlık çalışanı korona kurbanı?29 Aralık 2020
Koronavirüs salgınında C vitaminiyle ilgili dikkat çeken araştırma!10 Aralık 2020
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları ‘’Kadına Şiddet Politiktir’’25 Kasım 2020
EĞİTİM İŞ "KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR! "25 Kasım 2020
Sağlıkçılar mutsuz iktidar kör, sağır, dilsiz23 Kasım 2020
Uygulanacak Yasaklar Belli Oldu18 Kasım 2020
Tabip Odası vahim tabloyu ortaya koydu: İzmir’de salgın kontrolden çıktı17 Kasım 2020
Deprem sonrası kırmızı alarm… İzmir'de günlük vaka sayısı 2 bin!09 Kasım 2020
​HALKA HALKA DESTEK, HALK HALKA DESTEK03 Kasım 2020
Alkollü içkide vergiler düşürülmeli!13 Ekim 2020
Ankara'da Katledilen Barış Gönüllüleri Selçuk'ta Anıldı10 Ekim 2020
Maske takmayan tazminatsız işinden olabilir07 Ekim 2020
​Egeli turizmciden Bakan Koca'ya sitem!02 Ekim 2020
ROMAN KÖYÜ İLE İLGİLİ SON KARAR HÜKÜMETİN18 Eylül 2020
İzmir için çarpıcı rapor: Her 1000 kişiden biri koronavirüslü!14 Eylül 2020
Yeni genelge: Maske tüm alanlarda zorunlu oldu!08 Eylül 2020
İzmir'de kamu kurumlarına girişlerde HES kodu istenecek........02 Eylül 2020
Bakan Koca'dan vaka sayısı açıklaması: İzmir'de kısmi artış var!01 Eylül 2020
Mecliste kabul edilen sosyal medya düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?30 Temmuz 2020
Lozan’ın yıldönümünde Anıtkabir’e "dezenfektan" engeli24 Temmuz 2020
Nedir Bu İstanbul Sözleşmesi ?24 Temmuz 2020
İzmir'de kadın cinayetlerine karşı sokağa çıkanlara polis müdahalesi22 Temmuz 2020
DİKKAT!!! YARIN DENETİM VAR.07 Temmuz 2020
EFES SELÇUK’TA SİT ALANLARIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME 27 Haziran 2020
ÇİFTÇİYE KÖTÜ HABER: TARSİM KAPSAMINDA OLMAYAN ÇİFTÇİYE YARDIM YOK!20 Haziran 2020
Bilim Kurulu’ndan hayati bayram uyarıları: Apartman içi bile ziyaret yapmayın22 Mayıs 2020
DİSK’ten İzmir’deki yaklaşık 60 bin üyeye çağrı: AVM’lere gitmiyoruz!08 Mayıs 2020
CHP GENÇLİK KOLLARINDAN ÜÇ FİDAN İÇİN ANLAMLI ANMA08 Mayıs 2020
EFES SELÇUK’TA ERKEN 1 MAYIS KUTLAMASI05 Mayıs 2020
Ceren AKIN ''Bir tek alkışlar eksik’'29 Nisan 2020
İzmir’de 1 Mayıs’ın programı: Basmane’de anma, Gündoğdu’da sembolik tören!28 Nisan 2020
CHP'li 11 belediye başkanından ortak 'sokağa çıkma yasağı' çağrısı!16 Nisan 2020
Bilim Kurulu Üyesi Şenel’den, 15 dakika uyarısı15 Nisan 2020
Koronovirüs Türkiye Haritası14 Nisan 2020
Ege Üniversitesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi25 Mart 2020
Koronavirüs teyakkuzu! İzmir'de şüpheli sayısı kaç?18 Mart 2020
Türkan Özilhan Hastanesi Koronavirüs için karantina hastanesi oldu18 Mart 2020
İzmir Bilim Kurulu'ndan virüse karşı 18 yeni önlem!17 Mart 2020
Bakan Koca yeni Corona virüsü vakalarını duyurdu16 Mart 2020
İzmir'de korona virüs testi yapan hastaneler belli oldu13 Mart 2020
Bakanlık duyurdu: Okullardaki tüm etkinlikler iptal12 Mart 2020
81 İLDE 30 STK TEK YÜREK02 Mart 2020
Türkiye yasta: 33 şehit, 32 yaralı!28 Şubat 2020
Acil durumlar için otomatik konum sistemi25 Şubat 2020
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 31 yaşında.21 Şubat 2020
​KALP SAĞLIĞINI KORUMAK BİZİM ELİMİZDE18 Şubat 2020
Halkların Köprüsü: Bu coğrafyanın ortak hikayesi11 Şubat 2020
DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ EFES SELÇUK’TA SERGİ VE TİYATRO İLE ANILDI26 Ocak 2020
UĞUR MUMCU EFES SELÇUK’TA ANILACAK 22 Ocak 2020
İSİG İzmir Meclisi İzmir iş cinayetleri raporunu açıkladı20 Ocak 2020
Beko’dan İşçi sağlığı ve iş güvenliği uyarısı!17 Ocak 2020
KESK İzmir’de miting düzenledi13 Ocak 2020
Eğitim Sen Selçuk Temsilciliği 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı10 Ocak 2020
10 Ocak hâlâ ÇalışAmayan Gazeteciler Günü!10 Ocak 2020
Barolardan ortak açıklama: 'Çocuklar cinsel obje değildir!'16 Aralık 2019
BAŞKAN SENGEL: "TURİZMDE AMACIMIZ GELECEĞE KÖPRÜ ATMAKTIR"15 Kasım 2019
​450 ÖĞRENCİDEN MÜKEMMEL KOREOGRAFİ08 Kasım 2019
KENT KONSEYİ SEÇİMLERİNDE BAŞKAN SENGEL'DEN "AÇILIŞ" POLEMİĞİNE NET CEVAP27 Ekim 2019
Resmi bayramlarda resepsiyon yerine kabul töreni24 Ekim 2019
Devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.17 Ekim 2019
Büyük Ozanın Anma Törenine Filiz Ceritoğlu Sengel'de Katıldı.26 Eylül 2019
BAŞKAN SENGEL’DEN GAZİLERE ANLAMLI HEDİYE19 Eylül 2019
ZOR BİR KIŞ BİZİ BEKLİYOR03 Eylül 2019
Tüm Yerel Sen Üyeleri Belediye Önünde Basın Açıklaması Yaptı.27 Ağustos 2019
BAŞKAN SENGEL: "BUGÜN; 'ZAFER BİZİMDİR' DİYENLERİN GÜNÜDÜR"27 Ağustos 2019
BÜYÜK ZAFER İKİ ETKİNLİKLE KUTLANACAK22 Ağustos 2019
Kurtuluş Yolu Anıtı önünde tören22 Ağustos 2019
CHP'li Bakan'dan Şirince çağrısı: Biz İzmirliler hazırız02 Ağustos 2019
İzmir Efes Antik Kenti Kazı Başkanlığı vasıflı-vasıfsız 13 işçi alımı yapılacaktır01 Ağustos 2019
SENGEL: ‘SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’31 Temmuz 2019
Soyer: 'İzmir'in turizm potansiyeli kullanılmıyor'25 Temmuz 2019
CHP’li Sertel'den iktidara EYT çağrısı: Bahane değil çözüm üretin22 Temmuz 2019
SİVAS KATLİAMI SELÇUK’TA ANILDI03 Temmuz 2019
İstanbul seçmeni oy kullanmak için Antalya’dan ayrılıyor21 Haziran 2019
EYT DERNEĞİ BAŞKANINDAN TORBALI'DA FLAŞ AÇIKLAMALAR17 Haziran 2019
EYT'liler Yenikapı'yı Salladı!27 Mayıs 2019
İşsizlik Fonu'ndaki toplam varlıkların azalışı meclis gündeminde!23 Mayıs 2019
DİSK-AR İstihdam Raporu: Kriz işsizliği artırmaya devam ediyor22 Mayıs 2019
Cahit Berkay'ın ödülünü İmamoğlu paylaşımı erteletti16 Mayıs 2019
Milli Eğitim’i işte bunlar yönetiyor...İzmir Marşı'nı söyleyen öğrencinin boğazını sıktı 16 Mayıs 2019
Hasan Tahsin Yunan işgal kuvvetlerine ilk kurşunu attı15 Mayıs 2019
Sengel:"Gökyüzü İle Tanışan İlk Belediye Başkanı Olacak."14 Mayıs 2019
Organik ürün pazarı Ekoloji İzmir Fuarı'nda buluşacak 09 Mayıs 2019
Üç Fidan Alevi Kültür Derneğin Tarafından Anıldı.09 Mayıs 2019
İzmir Barosu Demokrasi Nöbetine Başladı07 Mayıs 2019
EYT'de dernek sayısı hızla artıyor06 Mayıs 2019
​CHP Selçuk Gençlik Kolları Üç Fidanı Andı.06 Mayıs 2019
İzmir'de 10 bin iyilik meleği koşamayanlar için koştu!05 Mayıs 2019
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu01 Mayıs 2019
Açlık sınırı 2 bin 100 lirayı aştı26 Nisan 2019
KENT KONSEYİNDEN ŞİDDETE VE ÇOCUK TECAVÜZLERİNE KINAMA 26 Nisan 2019
Bir taciz iddiası daha! Mahalleli sokağa döküldü26 Nisan 2019
CHP İzmir'den Lider’e saldırıya kitlesel tepki: Dimdik ayaktayız!22 Nisan 2019
Türk Hackerlar California San Diego Üniversitesini Hackledi22 Nisan 2019
23 Nisan Çocuk Bayramı Selçuk Belediyesinin hazırladığı Programla kutlanacak.21 Nisan 2019
İzmir'den Kılıçdaroğlu'na saldırıya kınama mesajı yağdı21 Nisan 2019
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na Provokatif saldırı21 Nisan 2019
Ekrem İmamoğlu mazbatasını alıyor!17 Nisan 2019
İzmirli Başkanların Anıtkabir ziyaretine Sengel de katıldı16 Nisan 2019
Krizin henüz başında işsizlik rekoru16 Nisan 2019
“Selçuk’a gelen baharı kimse engelleyemez "10 Nisan 2019
Türkiye Oy Sayımına Kilitlenmişken Yapılan Zamlar Vatandaşın Cebini Yaktı10 Nisan 2019
BAŞTERZİ'YE SALDIRAN ZANLI, TUTUKLANDI21 Mart 2019
Selçuklu Göçmenler Dayanışma Gecesinde Buluştular.19 Mart 2019
“Bu toprakları iyi yöneteceğimizin sözünü veriyoruz”18 Mart 2019
BÜYÜK ZAFER 104 YAŞINDA18 Mart 2019
EYT'liler Maltepe'ye Aktı.18 Mart 2019
BAŞKAN BAKICI’DAN MUHTARLARA PLAKET14 Mart 2019
İSTİKLAL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA12 Mart 2019
İzmir için ‘sarı’ alarm!12 Mart 2019
CHP Selçuk Adayı Sengel Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Çeşitli Etkinliklerle Kutladı09 Mart 2019
Ankara’da ‘EYT Buluşması’11 Şubat 2019
ÇYDD Selçuk Olağan Kurulu Yapıldı.08 Şubat 2019
SENGEL, ÇAMLIK SPOR’U ŞAMPİYONLUK MAÇINA UĞURLADI03 Şubat 2019
CHP Selçuk Gençlik Kolları Uğur Mumcu'yu Andı24 Ocak 2019
ÇYDD Selçuk Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirecek22 Ocak 2019
Selçuk protokolü karne gününde öğrencileri yalnız bırakmadı18 Ocak 2019
If Wedding Fashion İzmir'de Özge Ulusoy Ve Şebnem Schaefer Fırtınası Esecek 18 Ocak 2019
10 Ocak Çalış(amay)an Gazeteciler Günü’ne dönüştü!10 Ocak 2019
İzban'da Seferler Başladı08 Ocak 2019
Seçmen listeleri askıya çıktı...04 Ocak 2019
ESNAF POŞET UYGULAMASA NASIL GEÇECEK02 Ocak 2019
BEKO: “İŞÇİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞTIRILAMAZ”02 Ocak 2019
Hayko Cepkin, vergi rekortmeni oldu!02 Ocak 2019
CHP Gençlik Kolları:" kardeşlerimizin ayakları üşümesin diye kullanıyoruz."24 Aralık 2018
Tire – Belevi yolu bitmedi!18 Aralık 2018
O sağlık personeli isyan etti.. Yaralarını sardığım eller beni bu hale getirdi!12 Aralık 2018
'Kadına yapılan her saldırı Cumhuriyete yapılan saldırıdır' 05 Aralık 2018
Herkesi ilgilendiriyor: Bugün Resmi Gazete'de yayımland05 Aralık 2018
"CHP İLÇE YÖNETİMLERİNE ÇAĞRIMDIR"04 Aralık 2018
SELÇUK , ÖYKÜ ARİN VE TÜM LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR İÇİN SEFERBER OLDU!04 Aralık 2018
Selçuk Kent Belleğinde İstismar Konulu Panel Düzenlendi.03 Aralık 2018
İzban'da Grev Ne zaman?03 Aralık 2018
Küçük Menderesin Sular Altında Kalacağı İddia Edildi03 Aralık 2018
'CHP Aday Adayı Filiz Ceritoğlu Sengel Hayatı ve siyaseti yorumladı. '29 Kasım 2018
Gazeteci Ahmet ÇİPLİ’den Aday Adaylarına Nasihatler28 Kasım 2018
ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI23 Kasım 2018
SEGEMDER ÇOCUKLARI UNUTMADI21 Kasım 2018
Sıcacık destek19 Kasım 2018
Kamu Emekçileri Konfederasyonu KESK SELÇUK platformundan MİTİNG çağrısı. 13 Kasım 2018
Yatırdığı güvence bedelini geri isteyen doğal gaz abonesine şok!13 Kasım 2018
Saat 09:05'te İzmir'de hayat durdu...10 Kasım 2018
ULU ÖNDER SAYGI VE ÖZLEMLE ANILDI10 Kasım 2018
Cumhuriyet Bayramı Selçuk’ta törenle kutlandı29 Ekim 2018
CHP SELÇUK CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLADI29 Ekim 2018
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çelenk sunum töreniyle başladı.28 Ekim 2018
CHP'LİLER ATA'NIN HUZURUNDA28 Ekim 2018
​"Bizim Cumhuriyete Olan Sevdamız SELANİK'TE Açılan Bir Çift Mavi Gözle Başladı."27 Ekim 2018
MUHTAR TAPU PROBLEMİNİ ÇÖZDÜ23 Ekim 2018
İŞ KURMAK İSTEYENLERE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ22 Ekim 2018
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİNDE SEÇİM TAKVİMİ BELLİ OLDU20 Ekim 2018
Muhtarlar Günü Kutlandı.19 Ekim 2018
AHMET ŞAFAK’A SELÇUK’TA COŞKU SELİ15 Ekim 2018
10 Ekim Ankara Katliamı Selçuk'ta Unutulmadı.11 Ekim 2018
Kocaoğlu: "Belediye başkanlığı bir meslek değil"03 Ekim 2018
SELÇUK KÜLTÜR MERKEZİ’NDE AŞURE DAĞITILDI25 Eylül 2018
DİSK/Emekli- Sen eylemdeydi: Krizin faturasını çıkaranlar ödesin24 Eylül 2018
Hayko Cepkin, Deneme Atlayışlarına Selçuk'ta devam Ediyor31 Ağustos 2018
Selçuk Disk Emekli Sen Temsilciği Basın açıklaması yaptı.29 Ağustos 2018
Kurtuluş savaşı Kahramanları Selçuk'ta Unutulmadı.26 Ağustos 2018
Benzin, motorin ve LPG'ye ÖTV zammı16 Ağustos 2018
Gizemli Anket!?07 Ağustos 2018
Kredi kartı düzenlemesi nedir? Hangi ürün kaç taksit olacak?03 Ağustos 2018
ADD'nin yeni Genel Başkanı belli oldu30 Temmuz 2018
CHP Meclis Üyesi Filiz Ceritoğlu Sengel Basın Bayramını Kutladı24 Temmuz 2018
Basın Bayramı kutlamayı içimize sindiremiyoruz24 Temmuz 2018
ADD SELÇUK'A ZİYARET09 Temmuz 2018
Sivas Katliamı Selçuk'ta Anıldı03 Temmuz 2018
Şengül E Selçuk'ta Gözaltına Alındı.21 Haziran 2018
Oylar hangi halde geçerli/geçersiz sayılacak?19 Haziran 2018
19 Mayıs resmi törenle kutlandı 19 Mayıs 2018
Deniz’i, Yusuf’u, Hüseyin’i ve tüm devrim şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.05 Mayıs 2018
Selçuk’un tacı Ayasuluk onarımda05 Mayıs 2018
Seçmen Listeleri Askıya Çıktı!04 Mayıs 2018
Korkunç kazadan önce uyarmış: Çok yorgunuz bizi göndermeyin!04 Mayıs 2018
Ulusa Egemenlik için Kurtuluş Anıtı Önünde toplandılar23 Nisan 2018
Segemder Engelli Çocukların Bayramını Kutladı 21 Nisan 2018
İzmir'de bayram havası18 Nisan 2018
TÜRK POLİS TEŞKİLATI 173 YAŞINDA10 Nisan 2018
İzmir'de 1 Mayıs, Gündoğdu Meydanı'nda kutlanacak10 Nisan 2018
Beko Kadınları Sahneye Davet Etti.02 Nisan 2018
İzmir’in “yüzen kütüphanesi” açıldı30 Mart 2018

 
                 SELÇUK HAVA DURUMU
  IZMIR

VİDEOLAR
 
 
..


 


 
             
                  
     
Anasayfa | Gazeteler | Foto Galeri | Video Galeri | Sohbet Odası | Künye
CH