ADALET

03 Temmuz 2017 - 1555 okunma

 

 Ülkemiz 15 Temmuz 2016 yılında bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Bu cumhuriyete, demokrasiye yapılmak istenen bir girişimdir. Halk darbeye karşı direnmiş CHP ‘lisi ,MHP’lisi, AKP’lisi, HDP’lisi darbeye karşı çıkmıştır. Meclis bombalanırken siyasi partilerin bütün milletvekilleri meclise gitmiş, halkın iradesinin temsil edildiği yere sahip çıkmışlardır. Meclisin terketmemişlerdir. Türk milleti demokrasisine sahip çıkmıştır.

 Darbeden beş gün sonra 20 Temmuzda OHAL ilan edilmiş, ülke OHAL yasalarıyla yönetilmeye başlanmıştır. Meclisin yetkileri kısıtlanmış, OHAL, FETÖ ile mücadele için uygulamaya konmuş, fakat amacından çıkarak muhalefeti susturmak için kullanılmaya başlanmıştır. Onbinlerce kişinin işine son verilmiş, milletvekilleri, gazeteciler, aydınlar tutuklanmış, yüzlerce akademisyenin işine son verilmiştir. Bir kısmı cezaevine konmuştur. Halk baskı altına alınmaya, korku salınmaya başlanmıştır. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça adlı akademisyenler görevlerine geri dönmek için açlık grevine başlamışlar, ardından gözaltına alınıp tutuklanmışlardır. Bunun yanında yıllarca FETÖ ile kolkola olanlar, gerçek FETÖ cüler tutuklanıp 3 gün sonra tahliye edilmişlerdir. Bu durum adalete güveni azaltmış, vicdanları yaralamıştır. En son CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması bardağı taşıran son damla olmuştur. FETÖ ile mücadele bırakılmış, OHAL yasaları muhalefeti sindirmek, korkutmak için uygulanmaya başlamıştır.

 Bir ülke için adalet en önemli unsurdur. Ülkenin ayakta kalması için adaletin varlığı çok önemlidir.

Aşağıdaki sözler adaletin toplum hayatındaki önemini göstermektedir:

‘Devletlerin sarsılmayan temelini adalet teşkil eder.’(J.W.PİNDARE)

‘Adalet dünyadan kalkarsa insan hayatına değer verecek bir şey kalmaz.’(İ.KANT)

‘Adaletsiz bir ülke mezbahadan başka bir şey değildir.’(GEORGES LEMENCAN)

‘Adalet mülkün temelidir.’(MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)

‘Haksızlığın karşısında duran dilsiz şeytandır.’(Hz.MUHAMMED)

 Adalet için kısaca haklı ile haksızın ayırt edilebilmesi diyebiliriz. Fakat adalet hukuk kurallarına uygun olmalıdır. Adalet dağıtılırken tarafsız davranılmalıdır. Adaletin olduğu yerde ; yolda yürürken işte, evde kendimizi güvende hissederiz. Eğer insanlar korku içinde yaşıyorsa orada adaletten bahsedilemez. Adaletin olmadığı ülkelerde ne barış, ne özgürlük, ne eşitlik, ne de huzur olur.

 Toplumlar adaletle yükselirler, adaletsizlikle çökerler. Toplumlardaki isyan ve çatışmaların ana nedeni adaletsiz uygulamalardır.

Adalet duygusunu yitirmiş insan vicdanını yitirmiş insandır.

Adaletin karşıtı zulümdür.

 
Abdullah YILDIZ diğer yazıları
x

Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Yazarlar Yazarlar
Selçuk Deprem Toplanma Alanları Selçuk Deprem Toplanma Alanları
İletişim İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.