​SELÇUK KENT KONSEYİ TOPLANDI

17 Aralık 2019 - 3749 okunma

 
Selçuk kent Konseyi 16 Aralık 2019 günü  Atay Tozlu Başkanlığında toplanarak gündemdeki konularını görüştü. Çoğunluğun olduğu toplantıda yürütme kurulu üyesi sabahattin İzcioğlu tarafından  gündeme gelen İki yazılı önerge tartışılarak görüşüldü. İlk önerge, Günümüz dünyasında çevre ve buna bağlı olarak sağlık sorunu insanlığın en büyük sorunu olmaya başladığını, bu konuda mümkün olduğu kadar çevreye ve atıklara karşı duyarlı olmak durumunda olunması gerektiği üzerinde duruldu. Verilen önergede, plastikten yapılan eşya ve maddelerin hayatımızın her alanına girdiğini, ama bu maddeden yapılan eşyaların pratik kullanımı yanında olumsuz etkileri insan sağlığını tehdit ettiğini son yıllarda özellikle insanların kanında plastik hammesi kalıntılarına rastlanacak boyuta geldiği ifade edildi.  Önerge de özellikle kontrolu zor olan plastik su kapları konusunu dile getirilerek, sağlığa zararlı olabileceklerden birisininde evlerimize giren damacana denilen su kapları olduğunu belirttikten sonra, bu plastikten yapılan damacana su kaplarının yanında camdan olanlarında su dağıtıcılarının alternatif olarak halka sunmaları ve de satış yerlerinde zorunlu olarak bulundurmalarını önerdi. Ayrıca süreç içinde belli bir zaman sonrası plastik su kaplarının tamamen kaldırılması için bu konunun Selçuk Belediye Meclisinde görüşülerek buradan alınacak olumlu kararın izmir Büyük Şehir Belediye Meclisinde de görüşülmesinin sağlanması önerildi. Önerge gündeme alınıp genel kurulda görüşülmesi kabul edlldi.

Yine Yürütme kurulu üyesi Sabahattin İzcioğlu önergesinde, Selçuk Belediyesi’nin su saatlerini dışarı alınması duyurusunun son günlerde anons edilmesinin durduğunu bunun ya gelen tepkilerden ya da alınan bu kararın yanlışlığı fark edildini açıkladı. Ardından günümüzde su bir meta gibi satıldığından bununla ilgili tasarruflar ya da yenilenmeler satışı yapan kuruma ait olacağına göre su saatleriyle ilgili her türlü öneri ve istek Belediyeye ait olmak üzere, dışarı, içeri alma sistemi yerine kart sistemine geçilmesini daha kullanışlı ve daha pratik çözüm olarak önerdi. Bu sistemde halkın bütçesi oranında kartına yükleme yaparak kullanacağı suyu bilecek ve de bütçesini ona göre ayarlama olanağı olacağını belirterek bu önerininde en kısa zamanda uygulanması için Selçuk Belediye Meclisinden alınacak olumlu kararın İzmir Büyük Şehir Meclisine getirilerek karar alınmasını önerdi. Bu önergenin de olumlu olumsuz yanları konuşularak gündeme alınması kararlaştırıldı.

Gönüllülük esasına göre seçilen ve görev alan sivil toplum örgütleri temsilcilerinin toplantılarımıza ve genel kurul çalışmalarına katılma konusunda daha duyarlı olunmasını öneren Başkan Atay Tozlu, Selçuk İlçemizde çok sorun olduğunu bu sorunların dile getirlmesi ve çözümüne katkı bulunmak istediğimizi belirterek yürütme kurulu, kadın kolları çalışmalarının kesintisiz süreceğini bunun yanında yakında gençlik meclisinin de oluşturulacağını bu konuda Nur Öztürk arkadaşımızın çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Başkan Atay Tozlu  bu açıklamaları yaptıktan sonra İzmir Kent Konseyi Genel Kurulu’nun 15 Ocak’ta  Selçuk’ta olacağını bunun için yapılacak çalışmaları açıkladıkladı. Bu konuda Selçuk Belediyesini Temsilen gelen yürütme kurulu üyesiyle birlikte yapılacak çalışmalar konuşuldu.

Dilek temenni ve istekler konusunda Kadın Meclisi Başkanı Fatma Kılınç Çamlıkta metrük halde bunun binanın akibetini sorarak bu konuda daha önce Selçuk İlçe Kaymakamı ile görüşüp binanın restora edilerek müze yapılmasını önerdiğini ama hala bir gelişme olmadığını açıkladığında 14 Mayıs Mahallesi Muhtarı söz konusu binanın kaymakamlıkça gündeme alındığını açıkladı. Yine Kadın Meclisi Başkanı Fatma Kılınç çevre temizliği konusunda farkındalık yaratmak ve halka çevre bilinci oluşturmak amacıyla Mahalle Muhtarlarıyla Birlikte  sembolikte olsa duyarlılığı arttırmak için çevredeki atık ve çöpleri toplama kampanyası başlatmasını önerdi. Başkan Tozlu’da bunun için Muhtarlarla bir toplantı düzenlenmesini için yardmcı olacağını söyledi. Sözlü önerilerine devam eden Başkan Fatma Kılınç Şiddet gören  kadınların yanında olmak ve kadınların öldürülmesine karşı Selçuk’ta da 31 Aralık saat 12.30 eylem yapacaklarını bu eylemde bir Şili dansı olan Las Tesis dansı yanında Harmandalı oynayıp halay çekeceklerini açıklayan Fatma Kılınç tüm Selçuk halkını bu gösteriye davet etti. Bunun yanında 2020 yılı için eğitsel program hazırladıklarını bunu da Selçuk Kent Konseyine sunacaklarını İfade etti.

Gençlik kesimi temsilci olan Yürütme Kurulu Üyesi Nur Öztürk İzmir Selçuk arası işleyen İzban Hattının Torbalı’da aktarma yapılarak bazen saatlerce bekleme konusunu dile getirerek yapılabilecekler konuşularak bir önerge hazırlanması kararı alındı. Gündemin yine dilek ve temenniler maddesinde söz alan Sabahattin İzcioğlu Selçuk Kent konseyi çalışmaları içinde bir Eğitim-Öğretim komisyonu kurma çalışmasının doğru olduğunu bu konuda öğretmen sendikalarıyla bir toplantı yapılmasını önerdi. Bunun içinde Ocak ayı etkinliklerinden sonra bu konuyu ayrıntı olarak daha sonra görüşülmesi düşünüldü. Dilek ve temenniler konusunda İsabey mahallesi Muhtarı Ömer Görgülü söz alarak Zeynel Bakıcı zamanında Belediye’ye dilekçe verilerek Zafer Mahallesinden gelen kent içi minibüslerin İsabey Mahallesine de uğraması talebine bu güne kadar cevap gelmediğini söyleyerek bu konuyu Filiz Başkan’ada ilettiğini fakat yeni Başkandan da bir sonuç alamadığını belirterek İsabey halkının böyle bir talepleri olduğunu ifade ederek  kent içi minibüslerin İsabey Mahallesine girmelerini ve Çakabey fırının oradan tekrar ana yola çıkabileceklerini isteğini dile getirdi. Son olarak da Selçuk Belediye Başkanı tarafından Kent Konseyi Sekreteri olarak atanan Selda Çalıkuşu kendini tanıtarak elinden geldiğince çalışmalara katılacağını belirterek birlikte olmanın memnuniyetini dile getirdi.
   
Sabahattin İZCİOĞLU diğer yazıları
x

Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
Son YorumlarSon Yorumlar
Lig FikstürüLig Fikstürü

Piyasalar Piyasalar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Yazarlar Yazarlar
Selçuk Deprem Toplanma Alanları Selçuk Deprem Toplanma Alanları
İletişim İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.